Nejmocnější zbraní teroristů je internet

aktualizováno 
Zní to troufale, ale nebýt internetu, nebylo by nejspíš ani temné Al-Kajdy, tedy aspoň v její dnešní tajemné a velmi neuchopitelné podobě. Právě využití nejmodernějších západních technologií totiž dalo islámským teroristům potřebná křídla k rozletu.
"Současný zdravotní stav Al-Kajdy jako celku je dán její schopností pracovat s internetem," tvrdí Mike Sheuer, bývalý šéf jednotky CIA, která se pokoušela dostat Usámu bin Ládina.

S trochou nadsázky lze říci: Už není jen džihád, ale www.džihád. com - svatá válka vedená pomocí webu. Někteří mluví také o "google terorismu", podle nejznámějšího internetového vyhledávače, díky němuž se informace džihádistů pohodlně a anonymně dostávají po síti ke každému, kdo o ně projeví zájem.

Když v listopadu 2001 zkolaboval Taliban a Al-Kajda přišla o afghánské útočiště, všiml si Hanid Mir, životopisec bin Ládina, jedné pozoruhodné věci. "Bylo to v zasněžených horách poblíž Dželálábádu. Členové Al-Kajdy se chystali zmizet v úkrytech nebo do exilu. Každý druhý z nich držel v rukou spolu s kalašnikovem i přenosný počítač. Jako tapetu používali fotografii Muhammada Atty, sebevražedného atentátníka z 11. září," napsal Mir.

O něco později se Al-Kajda stala vůbec prvním gerilovým hnutím v historii, jež se ukrylo do kyberprostoru. S laptopy a vypalovačkami DVD, v tajných úkrytech i ve veřejných internetových kavárnách na bezpočtu místech ve světě snovají tisíce mladých a vzdělaných džihádistů své ďábelské plány. Internet jim poskytl nesrovnatelně větší prostor než odlehlý Afghánistán. Navíc je to prostor anonymní a bezpečný.

"Jediným bezpečným přístavem, který Al-Kajdě zůstal, je virtuální sféra. Tam bychom se měli všichni zaměřit," řekl televizi BBC generál John Abizaid, který velí americkým jednotkám v Iráku.

První pomoc pro teroristy

Je to tak. Web se už stal klíčovým bitevním polem proti teroru. Není divu. Vždyť sebevražední atentátníci z Al-Kajdy i její "spící" agenti čerpají z webu taktické údaje, pokyny k výcviku i k akcím. Buňky volně napojené na organizaci bin Ládina v Egyptě či v Evropě, jež se chystají udeřit, jsou dnes na internetu životně závislé. Přes web se podobně smýšlející dávají dohromady. Přes web šíří nenávistnou ideologii a propagandu. Přes web k nim proudí finance. Západní tajné služby i experti proto hovoří o hnutí globálního džihádu jako o úplně novém fenoménu řízení po síti.

Al-Kajda a její odnože mimo jiné vybudovaly velmi kvalitní "on-line knihovnu", obsahující podrobně rozpracované znalosti, jež "by si měl osvojit každý terorista". Některé webové stránky disponují čímsi jako "linkou první pomoci pro teroristy". Stačí poslat po síti příslušný dotaz a expert hbitě a prý i velice kvalitně odepíše - třeba jak bezpečně zacházet s ricinem, jak získat mikroby z nakažené krve, kde si opatřit falešné dokumenty, jak vyrobit bombu z materiálů, které jsou k mání v každé drogerii, jak tajně proniknout do Iráku v přestrojení za rybáře nebo jak se orientovat podle hvězd při nočním přechodu pouště a třeba také to, jak využít média. To všechno v mnoha jazycích.

Například saúdská větev Al-Kajdy loni přišla s internetovým časopisem, který radí potenciálním rekrutům, jak se připravit na džihád. "Bratři mudžáhidové, abyste se mohli spojit s velkými tréninkovými tábory, nemusíte jezdit do ciziny. Sami ve svém domě nebo se skupinou bratrů můžete začít plnit výcvikové úkoly okamžitě. Stačí si na webu najít naše stránky."

Odborníci bohužel tato slova potvrzují. "Hrozně to ztěžuje naši možnost je polapit," řekl listu The Washington Post Scheuer. "Dřív museli za výcvikem odjet do Súdánu, do Jemenu nebo do Afghánistánu. Teď nemusí nikam. A když už operativci Al-Kajdy cestují, nemusí nosit nic, co by je kompromitovalo, žádné nákresy, žádné plány, všechno mají zašifrované na webu."

Virtuální teroristická komunita se má čile k světu. Počet aktivních džihádistických stránek roste geometrickou řadou. Před osmi lety se jich prý na síti dalo najít jen osm. Dnes jich je na 5000. "Většina oslavuje Al-Kajdu a její ideje," uvedl izraelský profesor GabrielWeismann.

Přes obrovskou ofenzivu teroristických organizací na internetu si fyzická útočiště či nikým nerušené oblasti v Iráku, na kmenových územích v Pákistánu, na jihu Filipín, v Africe nebo v Evropě stále uchovávají velkou důležitost. A stejně tak i tradiční výcvikové tábory nebo radikální výchova v mešitách. Jasné ale je, že význam webu pro džihád bude strmě růst. Volání z internetu "teroristé všech zemí, spojte se", bude stále hlasitější, a jak uznávají i ti nejerudovanější bojovníci proti teroru, těžko se s tím v dohledné době dá něco dělat.
Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Rusko si kvůli válce vyzkouší odpojení od světového internetu

Ilustrační foto - internet

Rusko plánuje operaci, při níž che vyzkoušet, zda se dokáže odstřihnout od světového internetu a zvládne ho provozovat...

Některé stránky ruské televize RT zmizely z Facebooku. Síť je zablokovala

Jak zrušit účet na Facebooku?

Sociální síť Facebook v rámci své snahy o boj s dezinformacemi zablokovala několik stránek s napojením na Rusko. Mezi...

Zuckerberg má radikální plán: Chce sloučit tři nejoblíbenější kecálky

Mark Zuckerberg, šéf společnosti Facebook, plánuje integraci hlavních...

Mark Zuckerberg chce sjednotit komunikační platformy WhatsApp, Messenger a Instagram, a podtrhnout tak svou dominanci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz