Murdoch vyhlásil válku Googlu a všem, kteří chtějí informace zdarma

  12:17aktualizováno  23:48
V Googlu ani Bingu možná už brzy nenajdete žádné články ze stránek, které vlastní mediální magnát Rupert Murdoch. Všechny je totiž z indexu vyhledávací služby chce smazat, aby donutil zájemce za obsah svých webů platit.

Nejen Google to bude mít s vyhledáváním těžké | foto: Profimedia.cz

Společnost News Corp, patřící mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi, učiní další krok ke zpoplatnění obsahu svých internetových portálů. Murdoch mimo jiné vlastní i deník Wall Street Journal (WSJ), který je jako jeden z mála ve své internetové podobě již zpoplatněn.

Magnátovi vadí, že přes Google lze placené články najít a přečíst si je zdarma. Příslušné odkazy tedy hodlá z indexu Googlu odstranit. Jeho impérium mimo jiné obsahuje i deníky Sun a Times, jichž se vymazání bude týkat také.

Rupert Murdoch s manželkou Wendi

Rupert Murdoch s manželkou Wendi

Uvedené změny prý zřejmě nastanou, až budou opravdu všechny stránky patřící News Corp placené. Murdoch televizní stanici Sky News Australia na dotaz, proč ještě své zprávy na Googlu nezneviditelnil, odpověděl: "Myslím, že to uděláme..., ale až je všechny zpoplatníme."

Podle odborníků lze plánovaný krok považovat za velmi problematický.

"Vymazání z vyhledávání vyhledávačů povede k dramatickému snížení návštěvnosti," předpovídá důsledky Patrick Zandl, šéfredaktor serveru Lupa.cz.

"Většina webů má z vyhledávačů i více jak polovinu návštěvnosti. V případě značkových webů jako WSJ půjde tak o čtvrtinový propad. Jak velký bude v praxi, se ještě ukáže, ale jiný dopad v nejbližší době, než propad v návštěvnosti, neočekávám," dodává Zandl.

O plánovaném zpoplatnění magazínů a zpravodajských serverů Murdochova impéria jsme vás již informovali v článku: Do roka budete za naše zprávy na internetu platit, oznámil Murdoch.

Magnát v rozhovoru mimo jiné obvinil Google, Microsoft (zřejmě jeho vyhledávač Bing.com), Ask.com a další, že mu mají platit a neplatí za indexování jeho obsahu.

V rozhovoru také řekl, že čtenáři přicházející ze jmenovaných vyhledávacích služeb nemají pro inzerenty cenu a že bude mít raději méně čtenářů, ale platících.

Mediální magnát Rupert Murdoch.

Mediální magnát Rupert Murdoch je 132. nejbohatší člověk světa podle žebříčku Forbes.

Jeden z nejvýznamnějších zastánců svobody slova na internetu, kritik DRM (ochrany proti kopírování), Cory Doctorow, autor působící na známém blogu BoingBoing, Murdochova slova vysvětluje trochu jinak. Podle něj si exkluzivní možnost indexovat články ze stránek News Corp spíše pořídí některý z konkurenčních vyhledávačů Googlu, jako jsou Ask nebo Bing. Každopádně v úspěch Murdochova plánovaného kroku příliš nevěří.

Murdoch již však určitého vítězství ve vyjednávání s největším vyhledávačem dosáhl v roce 2006. Google mu tehdy zaplatil za výhradní právo poskytovat kontextovou reklamu a vyhledávání na MySpace.

MySpace je sociální síť, která nástupem Facebooku utrpěla značnou porážku a v současnosti se snaží vrátit do povědomí uživatelů. MySpace se soustředí na hudbu a na zábavní průmysl a patří také Rupertu Murdochovi.

Budeme platit za články?

Že bychom se v blízké budoucnosti dočkali nějakého masivního rozšíření placeného obsahu na internetu, podle Patricka Zandla zatím pravděpodobně nehrozí. "Neočekávám úspěšné rozšíření placeného obsahu do obecného zpravodajství. Fungovalo a funguje u specializovaného zpravodajství nebo jako dobrovolné příspěvky, ale u obecného zpravodajství bez zapojení i dalších článků řetězce neočekávám úspěch," vysvětluje Zandl.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Silnice budoucnosti se stává minulostí. Proč solární projekt neuspěl

Solární silnice u obce Tourouvre-au-Perche v Normandii

Nejdelší úsek silnice osázené fotovoltaikou na světě, který se nachází ve Francii, má po pár letech provozu problémy....

Další z rubriky

Tipy na weby: interaktivní mapa poštovních schránek či situace v dopravě

Schránky.nastojte.cz

Najít poštovní schránky České pošty pomůže mapa na webu Schránky.nastojte.cz. Vytvořit a zkompletovat vzpomínky o svém...

Apple chystá pořady za šest miliard dolarů, podpoří vlastní TV platformu

Streamovací služba Apple se jmenuje TV+

Společnost Apple se chystá vydat přes šest miliard dolarů (140 miliard Kč) na výrobu vlastních pořadů. Ty se mají...

Tipy na weby: mapa kempů s hodnocením nebo koupání s kvalitou vody

Ilustrační foto - camping

Vyrazit do kempu pomůže jejich databáze na Ekempy.cz. Zde najdete celou řadu informací, a to včetně recenzí. Chcete-li...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz