Emily Cummins

Emily Cummins | foto: emilycummins.co.uk

Mladá vynálezkyně mění životy Afričanům, „její“ lednička nepotřebuje elektřinu

  • 574
Pomocí jednoduchých a důmyslných vynálezů chce jedenadvacetiletá Emily Cumminsová vylepšit kvalitu života lidí. Její ekologické zlepšováky pro země třetího světa jí přinesly nečekanou mediální publicitu - sama ještě neví, jak s ní naloží.

"Jako malá jsem s dědou pomocí kladiva stloukala různé odřezky, které jsme našli v kůlně," vzpomíná Emily Cumminsová na své první krůčky k tomu, co dnes nazývá "ekologickým, udržitelným designem". Její vynálezy nejsou nic složitého, právě naopak, jde většinou o maximálně jednoduché výrobky, které si může zhotovit prakticky každý. To je právě jejich smysl - Emily chce pomoci lidem ve třetím světě.

Lednička, které stačí špinavá voda a slunce

Britskou studentku proslavila její "solární lednička", která funguje na jednoduchém a dávno známém principu adiabatického odpařování - voda při změně skupenství z kapalného na plynné spotřebuje tzv. "skupenské teplo varu", a tato energie je odebrána z okolí vypařující se kapaliny.

Vypařovací lednička

Pro správnou funkci ledničky stačí doplňovat vodu (klidně i špinavou) do prostoru mezi nádobami. Při odpařování vody se vnitřní nádoba ochladí až na teplotu šesti stupňů Celsia, a umožní tak uchovávat v chladu léky či potraviny.

Vymysleli jste něco ještě lepšího

Geniální vylepšováky nemusí vznikat jen v laboratořích. Přišli jste s nápadem, o jehož úžasnosti dokážete přesvědčit nás i naše čtenáře? Zúčastněte se naší vynálezecké soutěže o 3D televizi Panasonic.

Podrobnosti o soutěži zde.

Inovátorka budoucnosti a Žena roku 2009

Za svou ledničku, kterou navrhovala inspirována konferencí o globálním oteplování, získala Emily mnoho ocenění. Ostatně různé ceny získala už za svůj předchozí vynález - pojízdný držák na vědra s vodou.

Pojízdný držák na vědra s vodou

Pojízdný držák na vědra s vodou umožňuje zavěsit až pět věder s vodou. Všechny části jsou snadno smontovatelné a vyměnitelné, není použito žádných technologií, které by domorodí uživatelé neměli k dispozici.

  • Young Engineer for Britain Award for Most Benefit to the Community
  • Young Engineer for Britain Award for Most Innovative Solution for a Sustainable Environment
  • Audi Young Designer of the Year, Regional Winner and National Finalist
  • Ignite! Creative Spark Award

A to jsou pouze ocenění za rok 2005. Emily se stala mediálně známou osobností, dokonce o ní ve své úvodní řeči mluvil britský ministr pro vědu David Willetts. V roce 2009 vyhrála cenu The Barclays Woman of the Year.

Emily Cummins přebírá cenu Žena roku 2009

Emily Cumminsová přebírá cenu Žena roku 2009

Přitom její lednička není nápad nový. Za tento (či nesmírně podobný) vylepšovák dokonce již dostal cenu jiný vynálezce. Učitel Mohammed Bah Abba z Nigérie vyhrál v roce 2000 Rolex Award s ledničkou, která pracuje na velice podobném principu "hrnec v hrnci". Můžeme tedy říci, že popularita vynálezu mladé Britky je do značné míry odměnou za její úmysl a nasazení než za nějaký převratný nápad.

Samotná Emily je popularitou zaskočena. "Bylo těžké skloubit studium se všemi těmi událostmi, projevy a vynalézáním, ale s pomocí mých učitelů se mi to povedlo. Dnes už vím, že do každého dne můžu 'narvat' jen určité množství věcí, udělám si seznam pěti věcí a snažím se toho zbytku si nevšímat."

Emily odjela na rok do Afriky, kde učila místní obyvatele tuto ledničku vyrobit a zároveň studovala jejich potřeby a kulturu. Z této zkušenosti hodlá čerpat i nyní, když dostudovala univerzitu. "Špatně jsem si zvolila předměty na střední a nemohla jsem pak jít na technický obor," lituje absolventka ekonomické fakulty. Nadále se ale hodlá věnovat designu, ekologickému a udržitelnému rozvoji a regionům třetího světa.

Zdroje a odkazy