Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nejočekávanější deník pro iPad se odkládá, Apple vyhrožuje novinám

Start nového amerického deníku, nazvaného nikoli příliš vynalézavě The Daily, je jednou z nejnapjatěji očekávaných událostí v médiích. Samozřejmě proto, že jeho duchovním otcem je Rupert Murdoch, a navíc se proslýchá, že nový projekt "upekl" mediální magnát v těsné spolupráci s šéfem firmy Apple Stevem Jobsem. Na noviny určené pro tablet iPad však budeme muset počkat déle, než jsme si mysleli. Start naplánovaný na dnešek – tedy středu 19. ledna - se odkládá.

iPad | foto: Profimedia

Představení deníku The Daily nebylo sice oficiálně oznámeno, ale v kuloárech se bralo jako jisté to, že ho Murdoch a Jobs představí společně v sanfranciském Muzeu moderního umění. Murdoch to měl "off the record" říct reportérům na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas počátkem ledna.

Už to, že k představení deníku mělo dojít v San Francisku, mělo podtrhnout podle pozorovatelů roli, jakou Murdoch a jeho vydavatelství News Corporation dávají spolupráci s Applem. Kalifornie je "zónou vlivu" technologických společností, médiím však naproti tomu "patří" východní pobřeží, zejména New York. Tam také Murdoch bydlí a zde údajně ve svém bytě na Páté Avenue dostal jednou v noci nápad, že deník pro iPad založí.

Důvody pro odklad nejsou na straně News Corporation. Redakce čítající přibližně 150 zaměstnanců už jede naplno několik týdnů. Slovy žurnalistické hantýrky vydali redaktoři a reportéři už řadu čísel "do zdi". I když to není úplně přesný termín. Jak informovala některá média, mají testovací vydání deníku asi tisícovku privilegovaných čtenářů. Do ostatních médií také uniklo už několik grafických náhledů, které prozrazují, jak by aplikace pro iPad mohla vypadat.

Online je také webová stránka deníku, byť je jasné, že na ní žádný konkrétní obsah nebude. Bude sloužit jako marketingový nástroj pro uvedenou aplikaci pro iPad. Podle některých zdrojů by zde mohl být také archiv starších čísel. Jasná je i cena předplatného: necelý dolar týdně, 4,25 dolaru měsíčně.

Murdoch chce do startu The Daily investovat 30 miliónů dolarů. Šéfredaktorem se stal Jesse Angelo, který do nově vznikajícího deníku přešel z Murdochova bulvárního listu New York Post. V redakci je i řada dalších renomovaných žurnalistů.

Proč se tedy The Daily nedočkáme už teď ve středu? Pomyslný míč prý leží na straně firmy Apple, která nestihla upravit změny v systému iTunes, které umožní kupovat aplikace na předplatitelské bázi. Předpokládané zpoždění premiéry deníku je údajně "v řádu týdnů, nikoliv měsíců". Že se kolem něco předplatného děje, naznačují i anoncované "výhrůžky" evropským novinám.

Nic nesmí být zadarmo ...

O co jde? Apple dal najevo, že se mu nelíbí, když vydavatelé nabízejí aplikaci pro iPad jako "bonus" pro stávající předplatitele. Jinými slovy jde o nepřímo placenou aplikaci, kde Applu "utíká" jeho třicetiprocentní provize. Firma proto říká, že aplikace musí být buď placená, anebo zadarmo, ale pak pro všechny. Mnohým vydavatelům, například týdeníku The Economist, to naruší zaběhlou praxi, kdy přístup k placenému digitálnímu obsahu (hlavně tedy webu) dávali jako automatický bonus k předplatnému klasického časopisu.

Nová pravidla by měla vstoupit v platnost údajně v dubnu, ještě však nic není definitivně potvrzeno. První informace o tom minulý pátek přinesl nizozemský deník De Volkskrant a způsobil značný rozruch. Objevily se dokonce názory, že by požadavky firmy Apple mohly být, minimálně v některých evropských zemích, napadnuty antimonopolními úřady.

Jasné je ovšem to, že na slavnostním představení deníku The Daily nebudou společně Rupert Murdoch a Steve Jobs. Ten druhý totiž oznámil odchod na "nemocenskou", a protože zdraví šéfa je v posledních pěti letech asi jediným faktorem, který akcionáře firmy Apple vyvádí z rovnováhy, propadly se zároveň i akcie dotyčné společnosti. Nedá se tedy vyloučit, že odložení Murdochova deníku souvisí i se zdravotním stavem Steva Jobse.

Názory na iPad se počátkem roku 2011 pohybují v zóně "rozervané nejednoznačnosti". Skepsi do žil vydavatelů vlily zprávy, že obecně klesá počet prodaných aplikací iPadových verzí velkých amerických časopisů (Wired, Esquire, New Yorker a další).

Na druhou stranu pozitivní ohlasy přicházejí od vydavatelů novin: například britské Financial Times oznámily, že iPad přinesl vydavatelství slušný nárůst příjmů z digitálního prodeje. Deset procent předplatného digitálního obsahu dnes generují právě uživatelé těchto zařízení.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...