Microsoft vás zdarma sveze vesmírem. Nová služba WorldWide Telescope

  11:28aktualizováno  11:28
Microsoft dnes představil nástroj na prohlížení hvězdné oblohy - WorldWide Telescope. Putovat vesmírem můžete zcela zdarma a on-line.

WorldWide Telescope | foto: Microsoft

Uživatelé počítačů tak mohou brouzdat galaxiemi na svou pěst nebo se můžou vydat na cestu po rozmanitých destinacích ve vesmírném prostoru s průvodci, které sestavili astronomové ve spolupráci s vědci.

popisek Stáhněte si
WorldWide Telescope 

Podobnou službu již delší dobu nabízí i Google. Jeho program Google Sky vznikl jako rozšířená verze programu Google Earth a je také bezplatný. Vyzkoušet si jej můžete zde.

Zkoumat galaxie, hvězdy a vzdálené planety dovoluje WorldWide Telescope prostřednictvím 12 terabajtů snímků. Jde přitom o stejný objem dat jako 2,6 miliardy stránek textu. Program dává dohromady záběry z mnoha zdrojů včetně Hubbleova teleskopu, rentgenového teleskopu Chandra či programu SDSS, který sdružuje více než 200 astronomů z 13 vědeckých pracovišť rozmístěných po celém světě.

WorlWide Telescope

Zážitek je podobný jako při hraní videoher. Člověk za počítačem si díky programu může přibližovat a oddalovat galaxie vzdálené tisíce světelných let, prohlížet vzdálené hvězdné systémy i vzácně pozorovatelný hvězdný prach v kvalitě beroucí dech.

Uživatel má možnost volit mezi teleskopy a přepínat obraz mezi různými vlnovými délkami světla. Podle předsedy Microsoftu Billa Gatese je WorldWide Telescope výkonným vědeckým a vzdělávacím nástrojem, který dává možnost zkoumat vesmír každému zájemci.

Microsoft spustil program bezplatně na počest svého badatele Jima Graye, který loni zmizel při plachtění u kalifornských břehů. Gray v projektu spolu s astronomy pomáhal obrovská množství dat uspořádat.

Microsoft předpokládá, že mu technologie WorldWide Telescope usnadní do budoucna vývoj dalších softwarových aplikací. Zároveň chce přitáhnout pozornost dětí k vesmíru i k budoucí kariéře ve vědě či technologiích, napsaly agentury AP a Reuters.

Galaxie zblízka
Z horní lišty si vyberete galaxii k prozkoumání. Kolečkem myši zoomujete, tažením létáte prostorem. V dolní liště se objevují tělesa v okruhu vyhledané galaxie nebo místa, kam se přesunete.

Mars z pohledu vozítka Opportunity
Panoramatický pohled z místa přistání vozítka Opportunity.

Přistání na Marsu
V nabídce jsou i "filmy", které vás provedou přistáním na Marsu, zatmění slunce, apod.

Venuše
Venuši i další planety si můžete prohlédnout i v detailním náhledu. Nad povrchem je možné se vznášet dle libosti. Hvězdy, planety a další objekty lze jednoduše vyhledávat (položka Search). U jednotlivých těles můžete přepínat mezi různými druhy zobrazení (rentgenové snímky apod.).

WorlWide Telescope - Měsíc
Pokročilejší uživatelé se mohou do vesmíru dívat i prostřednictvím elektronicky řiditelných dalekohledů (nutná instalace ovladačů Ascom a pochopitelně příslušného hvězdářského dalekohledu).


WorldWide Telescope
Informace o hvězdných tělesech tahá program například z Wikipedie.

WorldWide Telescope
Oblohu můžete prohledávat i pomocí zaměřovacího terčíku. Jakmile narazíte na popsané těleso, v rámečku se o něm objeví dostupné informace. V dolní liště přitom stále vidíte všechny objekty, které jsou v rámci dané obrazovky zmapovány.

WorldWide Telescope
Objekty jsou přehledně roztříděny do jednotlivých galerií: Sluneční soustava, fotografie z Hubblova teleskopu, snímky, které pořídila sonda Chandra apod.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Tipy na weby: jak parkovat v Praze nebo převedení textu z obrázku

Ilustrační foto - parkování

Parkování v Praze nemusí být peklem na zemi. Pomůže web ParkujVklidu.cz. Texty z obrázků již nemusíte přepisovat ručně....

„Jsem odporná tlustá velryba!“ Online šmejdi vám prodají zázraky na míru

Chcete zhubnout bez námahy? Zbohatnout bez jakýchkoli znalostí? Omládnout o...

Chcete zhubnout bez námahy? Zbohatnout bez jakýchkoli znalostí? Omládnout o patnáct let? Nebo platit méně za benzin...

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Najdete na iDNES.cz