Jak bylo v sousedním Německu rozhodnuto, do Spolkového sněmu nepůjdou Windows, ale Linux. I přes již hotovou věc zaslal Microsoft do Bundestagu dopis, ve kterém svůj operační systém vychvaluje. Linuxu naopak hází klacky pod nohy. Že by se Microsoft bál?
Přestože je o dodávce operačního systému pro německý Spolkový sněm, Bundestag, již rozhodnuto a Microsoft se svými Windows XP "zabere" zhruba 5000 pracovních stanic a měl by být spokojen, není tomu tak. Komise pro informační a komunikační technologie (IuK) totiž vybírala i operační systém pro zhruba 150 serverů. Výsledek - doposud používané Windows NT budou nahrazeny open-source systémem Linux. A právě ten Microsoft ostře napadl svým dopisem adresovaným členům komise.
V dopise, který zaslal šéf německé pobočky Microsoftu, Kurt Sibold, je OS Windows srovnáván s Linuxem. Jen útržkovitě - Microsoft prý nabízí mnohem více možností zabezpečení, ochranu proti virům či podporu hardwaru.
Zazněly však také další argumenty "pro" Windows. U open-source programů prý není předvídatelné, jaký bude jejich další vývoj. Licenční politika některých programů by se podle dopisu mohla v brzké době změnit. V tomto bodě naráží Sibold na možné zpoplatnění kancelářského balíku StarOffice. To, že vedle něj krom placené verze bude nabízena nadále také verze free, se však již nezmiňuje. Zpochybňována byla také kompatibilita linuxových serverových programů se standardy LDAP.
Je zřejmé, že Microsoft se ještě snaží zvrátit rozhodnutí a dokázat, že jeho operační systém by byl pro servery vhodnější. Rozhodnutí je však již definitivní. Dle slov členů IuK komise, se jednalo o jasné lobbování ze strany Microsoftu a komise je proti takovýmto praktikám ozbrojena.
Nejedná se o první útok Microsoftu na open-source projekty. Společnost již notnou chvíli zbrojí proti systému Lindows, který by měl kloubit stabilitu Linuxu s možností provozování "windowsových" programů. O Lindows se můžete více dočíst zde. O obviněních Lindows Microsoftem, ve kterých hraje největší roli název OS, který je dle MS nápadně podobný s názvem "windows", naleznete více informací v samostatném článku zde.
Prosazení Linuxu na úkor Windows nebude prvním úspěchem open-source komunity. V Korei dala tamní vláda přednost linuxové distribuci Hancom spolu s kancelářským balíkem, před Windows a Office produkty. Linux by měl ovládnout až 120 tisíc počítačů.