Microsoft si koupil OS Unix

aktualizováno 
Microsoft svým posledním krokem mnohé překvapil. Důvodů, proč od SCO koupil licenci na operační systém Unix, může být několik. Možná nebudeme příliš daleko od pravdy, když jeden z nich pojmenujeme slovem Linux.
V poslední době se hodně hovořilo o společnosti SCO Group, která vlastní práva na operační systém Unix. Zájem o tuto společnost vyvolala její žaloba na společnost IBM. V tomto právním kroku požaduje SCO jednu miliardu amerických dolarů, protože prý Linux obsahuje část zkopírovaného zdrojového kódu SCO Unix. Další rozruch vyvolala akce SCO Group, při níž bylo zasláno varování mnoha společnostem, které využívají Linux ke své činnosti. A konečně do třetice se o SCO hovořilo na konci minulého týdne, kdy bylo oznámeno, že společnost Microsoft koupila od SCO Group licenci Unixu.

Krátká historie Unixu

Historie Unixu se začala psát před přibližně třiceti roky. Tehdy se o jeho zrod zasloužili pracovníci AT&T Unix Systems Laboratories. Po určité době se AT&T Corp. rozhodla prodat duševní vlastnictví Unixu firmě Novell Networks. Od ní jej téměř obratem koupila společnost Santa Cruz Operation. Nakonec se vlastnictví Unixu dostalo do rukou společnosti Caldera International, která se do té doby zabývala prodejem Linuxu. Minulý rok se pak Caldera přejmenovala na SCO Group. Podle serveru CNet měl tento krok naznačit, že hlavní zisky Caldery plynou z produktů SCO a ne z Linuxu.

SCO vs IBM

Překvapení a možná i zděšení v linuxové komunitě vyvolaly právní kroky SCO Group proti společnosti IBM. Stejně jako byla obviněna tato společnost, by se totiž mohla SCO Group s žalobou obrátit také proti jakékoliv jiné firmě, která Linux využívá. Hlavní důraz klade SCO Group na skutečnost, že údajně objevila zkopírované části Unixu v Linuxu. Tyto části se tam prý nacházejí v původní podobě a nebo jsou podle vyjádření SCO Group pozměněné tak, aby to nebylo na první pohled vidět. Přitom jsou některé tyto údajně zcizené části z různého období. Pokud by se to podařilo žalující firmě prokázat, znamenalo by to, že celý svět Open Source je založen na krádeži.

Mezitím SCO Group „upozornila“ cca 1 500 firemních uživatelů Linuxu, že tento systém porušuje práva vyplývající z duševního vlastnictví Unixu a je ve své postatě odvozeninou unixového zdrojového kódu. Firma ale prý proti uživatelům nechystá žádné žaloby a chce je jen upozornit na zjištěnou skutečnost. To se dá samozřejmě SCO Group věřit, ale také nemusí. Pokud by totiž tato společnost uspěla ve sporu s IBM, patrně by si nenechala ujít ani případný zdroj příjmů plynoucích z licencí za užívání Linuxu.

O tom, že slova SCO Group mají určitou váhu, může svědčit vývoj posledních dnů. Firma vlastnící Unix totiž prohlásila, že si dvě významné IT společnosti koupily licenci na Unix. Jednou z nich je i společnost Microsoft.

Proč Microsoft?

De facto jediným konkurentem operačního systému Windows společnosti Microsoft je právě Linux. Tím, že si Microsoft koupil licenci na Unix právě v této době, dává firmě SCO Group další argument v soudní při vedené proti IBM. Pokud by IBM prohrála, byla by to vážná rána Linuxu a tím pádem další posílení Microsoftu.

Dohodou s SCO Group chce totiž firma dle svého prohlášení apelovat na další firmy, aby následovaly její krok a uzavřely také licenční dohody, uvedla agentura Reuters. Další důvod, proč Microsoft koupil tuto licenci, je ochrana před tím, aby tato firma nemohla být nařčena z porušování autorských práv. To by se mohlo stát u produktů, které umožňují počítačům s různými operačními systémy navzájem spolupracovat.

Vzhledem k tomu, že si Microsoft nemůže koupit Linux, je možná ve světle předchozích událostí čas položit si otázku, zda nakonec nekoupí Microsoft samotnou SCO Group a s ní i Unix.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Příprava na šílené přistání. IL-62 bude doslova lízat vrcholky stromů

Osmdesátitunový Iljušin IL-62 přistál na hrbolaté travnaté louce na kopci za lesem. To není začátek nepovedeného vtipu,...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Jak zabít otravný zvuk? Chrome konečně nabízí řešení, je ale schované

Snad nic není na webu otravnější, než nevyžádaný zvuk. O to horší, když nevíte, která z otevřených stránek je za...

Pozor na podvodníky, posílají důvěryhodně vypadající e-maily i SMS

E-mail, který vás nutí ke změně hesla k internetovému bankovnictví, SMS o zablokované platební kartě či vyděračská...

Facebook zaútočil na Snapchat, vytvořil novou aplikaci Threads

Americká internetová společnost Facebook spouští novou komunikační aplikaci s názvem Threads určenou uživatelům služby...

Facebook mění značku, chce jasně odlišit síť od firmy

Společnost Facebook se rozhodla, že vytvoří nový vizuál značky, který ji bude reprezentovat. Sociální síti zůstane ta...

Najdete na iDNES.cz