Microsoft předvedl nový Internet Explorer. Betaverze IE 8 ke stažení, první dojmy (aktualizováno)

  11:03aktualizováno  22:24
Na konferenci MIX 08 uvedl Microsoft novou verzi světově stále nejrozšířenějšího prohlížeče Internet Explorer. První betaverze, určená zejména pro webdesignéry a návrháře, je k dispozici na stránkách Microsoftu.

Internet Explorer 8 | foto: Microsoft.com

Microsoft dnes poprvé veřejně předvedl novou verzi prohlížeče Internet Explorer 8. Nově podporuje prohlížeč CSS 2.1, připravuje se také na podporu páté verze HTML. Z nových funkcí jmenoval Dean Hachamovitch, manažer vývoje IE, např. funkci WebSlices. Více na oficiálním blogu IE.

 Internet Explorer 8 Beta 1 je ke stažení v anglickém jazyce.

Internet Explorer 8 Beta 1 - Náhled

Internet Explorer 8 Beta 1 − Náhled

Uvedení nové verze majoritního internetového prohlížeče je pečlivě sledováno internetovými odborníky, protože ať už jste uživatelem Internet Exploreru, nebo některého konkurenčního prohlížeče, kvalita většinového prohlížeče přímo i nepřímo ovlivní kvalitu a možnosti internetových stránek.

První dojmy

Instalace prohlížeče zároveň nabídla instalaci tří updatů, celý proces zabral asi osm minut včetně restartování počítače. Instalační soubor pro Windows Vista zabírá 11 Mb a instalace po stažení proběhla v pořádku i off-line.

Internet Explorer 8 Beta 1 - Instalace

Internet Explorer 8 Beta 1 − Instalace

Internet Explorer 8 Beta 1 - InstalaceInternet Explorer 8 Beta 1 - NáhledInternet Explorer 8 Beta 1 - Instalace Po restartování počítače nahradí nová verze Internet Exploreru zcela verzi starou. Naštěstí, jak uvidíme dále, nejsme odkázáni jen na nové vykreslovací jádro. To, poprvé v historii Internet Exploreru, prošlo známým Acid2 testem. Musíte jej ovšem spustit z oficiální adresy.

Internet Explorer 8 Beta 1 - Acid2 Test

Ale jakkoli je splnění Acid2 testu pozitivní znamení toho, že u Microsoftu berou standardy vážněji, než se o nich obecně tvrdí, pro běžného uživatele to není důležité. Naopak nové "featury", nové funkce prohlížeče, by mohly přesvědčit uživatele o tom, že IE8 jim nebude dávat záminku hledat alternativy k předinstalovanému prohlížeči ve Windows.

Po spuštění se na první pohled příliš změn neudálo − rozhodně nejde o takový skok jako v případě sedmičkového přeuspořádání oproti IE6.

Internet Explorer 8 Beta 1 - Náhled

V pravé části nástrojové lišty najdeme několik nových ikonek. Sedmička slouží k emulaci jádra IE7, a tedy ke zpětné kompatibilitě. Musel jsem ji aktivovat poměrně záhy, neboť některé webové WYSIWYG editory zatím představují pro IE8 nerozlousknutelný oříšek. Emulace IE7 si vyžádá restart programu a funguje zatím velice spolehlivě. Kvůli tomu si ale nikdo nový prohlížeč instalovat nebude...

Kromě podpory standardů, ohledně jejichž podpory prý tým udělal velký kus práce a slibuje webmasterům mnoho možností pro jejich tvorbu, se nová verze chlubí zejména dvěma funkcemi. Tzv. Activities jsou jednoduchým, ale potenciálně účinným nápadem na doplnění prohlížeče o nejrůznější funkce − po kliknutí pravým tlačítkem můžete sdílet příslušný obsah s ostatními, vyhledávat související informace, poslat obrázek e-mailem, začít o stránce blogovat, nechat ji přeložit − to vše hlavně pomocí služeb microsoftího portálu live.com, ale programátoři budou moci přidat vlastní služby, které potom uživatelé doinstalují.

O něco zajímavější je doplněk Web Slices (webové výstřižky, plátky), které, pokud to daná stránka umožňuje, dávají uživateli do ruky (konkrétně do odkazové lišty) nástroj na snadné sledování oblíbených položek. Betaverzi IE8 podporuje slavný aukční portál ebay.com, kde má toto sledování celkem smysl:

Internet Explorer 8 Beta 1 - Web Slices

Najedete myší na příslušnou položku a stisknete fialové tlačítko vlevo...

Internet Explorer 8 Beta 1 - Web Slices

... a pak můžete z lišty kdykoli sledovat příslušnou aukci a případně rychle přihodit.

Jde o zajímavý nástroj, na druhou stranu je ebay.com asi jeho nejrozumnější využití, jaké mne napadá. Mohlo by najít své uplatnění při sledování komentářů, wiki článků nebo cen zboží v e-shopech.

Máme rádi webdesignéry

Asi tak by měla znít zpráva, kterou se programátorský tým IE8 snaží vysílat. Webdesignérům je určen nástroj k analýze a odladění HTML kódu stránky, CSS stylů a scriptů. Pokud jsem schopen posoudit, jedná se o zajímavou pomůcku, ne nepodobnou DOM inspektoru známému z Mozilly, ovšem s některými vylepšeními.

Internet Explorer 8 Beta 1 - Developer Tools

Díky funkci "Select element by click" (bílá šipka vlevo nahoře) je orientace ve struktuře stránky celkem rychlá. Obtěžujícím bugem je, že zvolené obarvení elementů analyzované stránky nezmizí poté, co Developer Tools zavřete, ale až po přechodu na jinou stránku. Je to zkrátka první betaverze, ale jelikož je primárně určená právě návrhářům webů, mohla být tato funkce lépe dotažena. Každopádně je to moc pěkný nástroj, jeho užitečnost ať posoudí webdesignéři...

Co v IE8 chybí? Podle Roberta O'Callahana, známého fanouška Mozilly, je to třeba plná podpora SVG nebo DOM2. Děsí se také uvedení dalšího jádra, které se pokouší o zpětnou kompatibilitu. IE8 nabízí zatím tři módy: "quirk" (pro zpětnou kompatibilitu s IE5 a IE6), "strict" (při zapnutí emulace IE7) a nový IE8. Chválí naopak implementaci CSS 2.1, fakt, že každý panel může běžet v samostatném procesu, implementaci HTML5 (navigace, postMessage atd.) a vylepšenou funkčnost zoomování stránky.

Brzy se názorů na IE8 vyrojilo jako hub po dešti. To je dobře, tým vývojářů Exploreru chce prý této zpětné vazbě naslouchat a zároveň dát webmasterům možnost již nyní zkoušet, jak budou jejich stránky fungovat v nové verzi Internet Exploreru.

Varování: Jedná se o betaverzi prohlížeče a při provozu aplikace může dojít k mnoha neočekávaným chybám (například při instalaci toolbarů třetích stran). Nová verze IE8 nabízí sice ACR (Automatic Crash Recovery), ale doporučujeme postupovat opatrně a s vědomím, že jde o vývojovou fázi produktu.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: kde hledat naučné stezky nebo co letí do vesmíru

Ilustrační foto - cestování

Naučné stezky jsou nejen poučné, ale také zábavné. Jejich seznam přináší Stezky.unas.cz. Milovníci kulturních akcí si...

Tipy na weby: interaktivní mapa poštovních schránek či situace v dopravě

Schránky.nastojte.cz

Najít poštovní schránky České pošty pomůže mapa na webu Schránky.nastojte.cz. Vytvořit a zkompletovat vzpomínky o svém...

Google mění vyhledávání. Nezobrazí více než dva odkazy z jednoho webu

Ilustrační snímek

Pestřejší výsledky vyhledávání má přinést nový nápad Googlu. Firma se ve svém vyhledávači chystá omezit zobrazení...

Najdete na iDNES.cz