Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Máte pomalý internet? Vyměňte ho za lepší, poradíme vám

Pomůžeme vám se zorientovat v nabídce poskytovatelů internetu. Je lepší ADSL, WiFi, kabelové připojení, satelit, pevná linka nebo připojení přes mobil? Máme pro vás kompletní přehled všech možností.

Internet univerzal | foto: Profimedia.cz

Bez internetu si dnes dokáže představit život jen málokterý počítačový uživatel. Mnozí z nás však často řeší, jakým způsobem se do sítě připojí, za kolik peněz a co jim to přinese. My jsme si pro vás připravili velice jednoduchý přehled nejrozšířenějších typů internetového připojení. Článek je mířen na technicky méně zdatné čtenáře, kteří se v množství různých technologií neorientují a nevědí, jak se připojit co nejkvalitněji a nejlevněji.

ADSL – dnes již skoro všude

Vysokorychlostní připojení přes telefonní linku je dnes jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak být online. Je totiž dostupné téměř v každé domácnosti a je k němu potřeba jen ADSL modem. Rychlosti se dnes pohybují běžně kolem 1 – 4 Mbitů, přičemž například Volný nabízí i 10 Mbit linku přes technologii ADSL2+, se kterou nemusejí být kompatibilní některé starší modemy. V dnešní době už se také nemusíte bát proklínané agregace, o které nebudete většinou vůbec vědět. Má osobní zkušenost s neomezeným ADSL bez FUP (4096/512) je velmi dobrá. Při stahování dat jede linka konstantně kolem 440 kb/s a dle technických specifikací by na ní mohla být uplatňována agregace až 1:40.

Co bude potřeba? Počáteční náklady?
Jediné, co k připojení přes ADSL potřebujete je počítač, modem a pevná telefonní linka. K tomu tedy ještě pár kabelů, které jsou většinou součástí balení modemu a po aktivaci služby už se můžete připojit sami. Instalaci bez asistence technika by měli zvládnout i ti méně technicky zdatní.

Co to bude stát měsíčně?
Ceny ADSL se liší v závislosti na rychlosti linky a omezení přenosu dat. Za nejlevnější linky o rychlosti 512 kbit/s s přesně vymezeným datovým limitem zaplatíte do tří set korun. Připočítat však musíte ještě cenu samotné pevné linky. Většina providerů nyní nabízí možnost neplatit O2 tento paušál, ale to se zase promítá v ceně měsíční platby za samotný internet. Pokud nechce být omezeni datovým limitem, lze objednat i připojení bez něho. U levnější varianty je však na linku aplikováno takzvané FUP (Fair Use Policy), což ve výsledku znamená, že při stahování většího objemu dat se rychlost downloadu po určité době sníží. Ceny se pohybují většinou do tisíci koruny. V nabídkách poskytovatelů jsou i linky bez FUP, ale jejich cena je vyšší, u rychlosti od 2 Mbitů výše přesahuje tisíc korun. Dále roste cena podle stupně agregace. Modem si můžete buď pronajmout, nebo koupit.

Co získám?
Stabilní a rychlé připojení, u kterého jsou hlavní výhodou nízké počáteční náklady. Není potřeba větší množství speciální techniky, jíž byste museli po zrušení linky pod cenou prodávat. Jedinou výraznější nevýhodou ADSL je v současné době velmi pomalá rychlost uploadu, čili odesílání dat. Dokonce i u 10 Mbit linky je hodnota upload 0,5 Mbit, což se jeví skoro jako trestuhodné. Pro práci s databázemi či posílání dat na firemní FTP je tedy ADSL méně vhodné.

Vyzkoušejte:

  • Pro e-maily, ICQ a surfování: Volný Komplet 512/128 (agregace 1:40, FUP - 5 GB limit) - 249,- bez DPH, České radiokomunikace Classic ADSL Standard 512/128 (agregace 1:50, FUP – 4 GB limit) - 389,- bez DPH
  • Rychlý a neomezený internet: Volný Komplet 10240/512 (agregace 1:40, žádný limit) - 1149,- bez DPH, České radiokomunikace Premium ADSL 5120/512 (agregace 1:20, žádný limit) - 1189,- bez DPH

Wi-Fi – bez kabelů to jde taky

Bezdrátový internet se stává stále populárnější a je často stavěn do pozice levnější alternativy ADSL. Jeho dostupnost se nedá jednoznačně definovat. Rozhodně lze říci, že je jeho zavedení složitější než u ADSL, neboť signál je celoplošně dostupný většinou jen ve větších městech. Určitě v něm nelze spatřovat budoucnost pro domácí připojení ve velkém měřítku. Silnou pozici má naopak v oblasti mobilního internetu, protože nabízí v kavárnách, na letištích či přímo v městských ulicích velice rychlé a poměrně levné připojení pro notebooky.

GTS Novera - Internet

Co bude potřeba? Počáteční náklady?
U Wi-Fi záleží na síle signálu a od toho se odvíjí cena techniky, kterou budete nuceni pořídit. Pokud například bydlíte v oblasti se silným signálem, můžete se připojit přes integrovaný přijímač signálu v notebooku či velmi levnou Wi-Fi USB klíčenku. Leckdy však budete potřebovat směrovou anténu a interní kartu do počítače. Počáteční náklady tak mohou vystoupat až na několik tisíc.

Co to bude stát měsíčně?
Nejlevnější jakkoliv neomezená linka lze pořídit už i za pár stokorun. Nejlevnější nabídky mají často nezisková sdružení, kde se o platbu za konektivitu všichni dělí. Komerční společnosti nabízejí Wi-Fi většinou v rychlostech v řádech kbit/s. Cena rychlejších přípojek je vyšší a je k ní často potřeba zatím méně rozšířená 5 GHz technologie. Například za linku 4096/4096 sdílenou pěti uživateli zaplatíte kolem tisíce korun.

Co získám?
Relativně rychlé a levné internetové připojení, jehož kvalita se může u různých poskytovatelů značně lišit. Výpadky či delší doba odezvy nejsou u menších regionálních poskytovatelů či neziskových sdružení ničím mimořádným. Výhodou je možnost pořídit symetrickou linku se stejně rychlým stahováním jako odesíláním či případně asymetrickou, která ovšem může nabídnout větší upload než 512 (tím je limitováno nyní ADSL).

Vyzkoušejte:

802.ADRL 1000/200 (agregace 1:1, žádný limit) - 475,- vč. DPH, Airwaynet 2048/2048 (agregaci neuvádí, žádný limit) - 1190,- vč. DPH

Kabel – maximální rychlost, skvělá odezva

Dříve král rychlého internetu už byl ze svého trůnu sesazen. Připojení je ve většině případů dostupné jen ve městech a to v oblastech s velkou koncentrací obyvatel – zpravidla tedy na sídlištích. Rychlosti přípojek se pohybují i v řádech Mbitů, přičemž díky velmi rychlé odezvě je toto připojení vhodné pro hraní her.

Co bude potřeba? Počáteční náklady?
Kromě dostupnosti kabelové přípojky ve vaší oblasti budete muset zakoupit či pronajmout speciální modem. Tím veškeré počáteční náklady končí. Zapojení bude muset provést technik společnosti, u které si přípojku objednáte.

Co to bude stát měsíčně?
V závislosti na rychlosti linky se ceny pohybují v řádu stokorun a tisíců. Dá se i říci, že se podobají cenám ADSL. Také záleží na daném poskytovateli. UPC má nabídku při srovnání s některými malými regionálními poskytovateli často méně výhodnou. Na druhou stranu je největším providerem a šance, že zrovna vy si budete moci vybrat nějakou alternativu, je malá.

Co získám?
Velmi rychlé a stabilní připojení, které v kvalitě překonává ADSL. Například reálná rychlost linky u ADSL je vždy nižší než teoretická udávaná, kdežto u kabelu se praktická rychlost teoretické přibližuje či se s ní dokonce shoduje. Nevýhodou tohoto připojení jsou pevné datové limity, které aplikuje například UPC. Někteří menší provideři jimi uživatele neobtěžují. Nicméně je fakt, že na začátku února UPC limity zdvojnásobilo. Nespornou výhodou kabelu je i vyšší rychlost uploadu než u ADSL. To se samozřejmě týká dražších linek kolem patnácti set korun.

Vyzkoušejte:

Cabel Media 10240/2048 (bez agregace, žádný limit) - 1198,80,- bez DPH, UPC Light 2560/256 (bez agregace, FUP - 40 GB) - 779,- s DPH

Pevné připojení – simply the best

Pro mnohé je to asi stejné jako vyhrát v loterii. Mám na mysli žít v oblasti, kde je dostupná pevná internetová přípojka realizovaná často pomocí rozvodů optických kabelů. Rychlosti se u tohoto připojení pohybují v řádu desítek Mbitů. Jen pro představu, 100 Mbit je stejná rychlost, jakou budete mít doma s největší pravděpodobností připojené počítače v ethernetové síti. Skoro by se dalo říci, že už z internetu data nestahujete, ale přímo kopírujete, protože 1 GB dat přenesete při plné rychlosti za necelou minutu a půl.

Co bude potřeba? Počáteční náklady?
Pokud máte ve svém bydlišti dostupnou pevnou linku a je jako zázrakem zavedena i do vašeho domu, pak už bude stačit jen obyčejná síťová karta. Ta už je dnes ve většině případů integrována přímo na základní desce počítače. Leckdy může kabel končit pár desítek a až stovek metrů od vašeho bydliště. V tomto případě je nutné kontaktovat poskytovatele a nabídnout mu pádný argument, aby k vám linku prodloužil. Ve většině případů je nutné získat v domě či v sousedství větší množství zájemců, aby se poskytovateli investice vyplatila.

BD-Tel - Internet

Co to bude stát měsíčně?
Ceny se různí a nelze jednoznačně říci, kolik zaplatíte za určitou rychlost. Může se jednat o desítky tisíc, ale také o pár stovek. Například v Praze lze od společnosti BD-Tel mít 10/10 Mbit linku za 499 korun a 100/100 Mbit za 799. V případě pevného připojení není většinou aplikován datový limit či FUP.

Co získám?
Bezkonkurenčně nejkvalitnější internetové připojení bez nutnosti pořizovat modem či jinou techniku. Linka je vhodná pro přijímá a odesílání velkých objemů dat, pro hraní her i jakoukoliv jinou práci v síti.

Vyzkoušejte:

NETBOX SPEED GOLD 4096/4096 (bez agregace, žádný limit) - 999,- vč. DPH, BD-Tel  100/100 (Mbit) (bez agregace, žádný limit) - 799,- vč. DPH

Satelit – vzhůru ke hvězdám

Jeden čas bylo satelitní připojení hitem, především v době, kdy byl ještě kabel v plenkách a o ADSL jsme slýchávali jen z ciziny. Původně bylo možné přes satelit data pouze přijímat a k jejich odesílání jste museli pořídit ještě jinou linku, například dial-up. Dnes lze data i odesílat, ale doba odezvy je často velmi dlouhá, protože musí signál doletět až k družici a od ní zase zpět na zem. Dříve byla výhodou tohoto připojení rychlost stahování. S příchodem broadbandu přes ADSL, kabelu a Wi-Fi však začal satelit značně zaostávat a budoucnost je v něm pramalá.

UPC - Internet

Co bude potřeba? Počáteční náklady?
Koupit či pronajmout budete muset techniku, jejíž cena není vůbec nízká. Počáteční náklady se při koupi zařízení vyšplhají až na desítky tisíc, protože jenom satelitní terminál s ethernetovým rozhraním stojí kolem padesáti tisíc korun.

Co to bude stát měsíčně?
Ceny tohoto typu připojení jsou velmi vysoké a linky jsou omezeny velmi nízkými datovými limity. Například jediný český provider INTV nabízí linku 512/128 s datovým limitem 2,5 GB za měsíc za 3100 korun českých bez daně. Za připojení o rychlosti 2048/512 s limitem 50 GB dáte 62 tisíc (na za rok , ale za měsíc).

Co získám?
Satelitní připojení není příliš rychlé, jsou na něm datové limity a je pekelně drahé. Získáte s ním ještě doplňkové služby, které ovšem ocení spíše velká firma či IT profesionál. Pro běžné smrtelníky se toto připojení vůbec nevyplatí. Jeho nespornou výhodou je 100% pokrytí celé republiky. Ať už bydlíte na úpatí Sněžky či v šumavských lesích, se satelitem máte jistotu, že můžete být online.

Vyzkoušejte:

viz. text

Dial-Up – pomalé a drahé

Dříve jediný dostupný internet pro domácnosti už je dnes takovým dosluhujícím starouškem. Pokud máte například na chatě pevnou linku, asi se přes dial-up pro stažení mailů připojíte, ale jinak už v době, kdy je ADSL dostupné ve většině republiky, nemá příliš cenu o něm uvažovat.

Co bude potřeba? Počáteční náklady?
Koupit budete muset pouze interní či externí modem. Cena těchto zařízení se dnes pohybuje v řádu sto korun, takže počáteční náklady jsou skutečně mizivé. Notebooky mají dial-up modem většinou integrovaný.

Co to bude stát měsíčně?
Na výběr máte hned několik balíčků. Například O2, jehož služby využívá většina z nás, nabízí v základu Internet Basic Volno za 474 korun s daní. Mimo špičku se připojíte bez dalších poplatků, mezi šestou ranní a šestou večerní potom za 1,30/min. prvních deset minut a dále pak za 0,82/min. Jakkoliv neomezené připojení potom stojí 593 korun s daní.

Co získám?
Pomalé připojení, které může občas vypadnout. Pokud u vás není dostupné ADSL, ani Wi-Fi a z nějakých záhadných důvodů ani signál některé mobilní sítě, je pro vás jedinou volbou. Tedy kromě předraženého satelitu.

Vyzkoušejte:

O2 Internet Basic Nonstop (dial-up připojení bez časového omezení) - 499,- bez DPH, Volný – vytáčený internet  0,48/min (18-06 hodin, svátky) vč. DPH, 1,31/min (06-18 hodin) vč. DPH

Mobilní připojení – (skoro) kdekoliv

Jelikož je tento článek určen především pro domácí uživatele internetu, nebudeme rozepisovat všechny technologie mobilního připojení zvlášť. Opomenout ho však zase nelze, neboť v dnešní době nabízí relativně slušnou rychlost a vysokou dostupnost.

O2 - Internet

Co bude potřeba? Počáteční náklady?
Záleží samozřejmě na typu připojení. Přes GPRS, které je srovnatelně rychlé jako vytáčený internet, se připojíte buď přes modem, speciální kartu do notebooku, či svůj mobilní telefon. Pokud je dostupný signál EDGE, je rychlost vyšší. Pro rychlejší typy připojení přes síť třetí generace či CDMA budete potřebovat také modem nebo kartu do notebooku. Tyto produkty jsou často součástí balíčku některého z mobilních operátorů.

Co to bude stát měsíčně?
Pomalejší GPRS stojí kolem šesti set až sedmi set korun měsíčně. Například Vodafone řeší ve své nabídce přenos dat kulantně. Nabízí jeden tarif, ve kterém je několik datových hranic. S vyšším objemem se cena zvyšuje. Když přesáhnete 70 MB, můžete už pak za 714 korun s daní stáhnout, kolik chcete. Rychlejší připojení na bázi kombinace několika technologií má v nabídce od O2, rychlý internet nabízí také T-Mobile. Například u O2 dáte za rychlost (až) 384 kbit/s 653 korun s daní. Samozřejmě se můžete připojit i bez paušálu, ale to platíte za přenesené kilobajty – vhodné jedině pro občasný výběr mailů přes mobil či sváteční připojení na cestách.

Co získám?
Mobilní připojení, které budete moci využít i na cestách s notebookem. Rychlosti nejsou nejvyšší, ale pro posílání mailů i brouzdání internetem bohatě stačí. Ve většině případů je uplatňován FUP, takže se stahováním větších objemů dat nepočítejte.

Vyzkoušejte:

O2 Internet Mobil 384 (GPRS/EDGE nebo UMTS, FUP) - 549,- bez DPH, T-Mobile Internet 4G Standard (až 512 kb/s, FUP) - 699,- bez DPH   

  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Jak začalo pátrání po ztracené liberecké ponorce U-206 Reichenberg

Převzít městský patronát nad ponorkou patřilo během druhé světové války k politickým aktům, které byly tradicí...

Firma napsala software jen pro sebe, dnes jej kupují obří korporace

Pokud chce laik pochopit, co vlastně stejnojmenný produkt pražského startupu Manta nabízí, nejspíše musí googlovat....

Stávka letových dispečerů před 40 lety navždy proměnila americké nebe

V pondělí 3. srpna 1981 vstoupilo ve Spojených státech na 14 000 řídících letového provozu do stávky za řešení svých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní vesmírná stanice se rozšířila o ruskou laboratoř Nauka

Víceúčelový laboratorní modul nazvaný Nauka byl úspěšně připojen k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Z kosmodromu...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Facebooková „rada moudrých“ může nově rozhodovat i o mazání příspěvků

Před necelým rokem zřídil Facebook speciální nezávislý poradní orgán, který se doposud zabýval obsahem, který smazali...

Facebook ruší přes miliardu účtů a chce otevřít Instagram dětem

Společnost Facebook nedovoluje podle svých pravidel zřídit účet dětem pod třináct let. Nyní se podle zveřejněné interní...

Twitter začal testovat hlasovou konkurenci Clubhousu na další platformě

Úspěch sociální sítě Clubhouse, která sází na hlasovou komunikaci, nedá spát jeho konkurenci. I proto se Twitter pustil...

OBRAZEM: Virtuálně navštivte opravdu tajemná i působivá místa za Zemi

Některá z nejznámějších, nejoblíbenějších či nezajímavějších míst na Zemi jsou od vás vzdálena na jeden klik. Navštivte...

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...