KVIK: Za pět let tu budou obrovské ohebné displeje

  10:33aktualizováno  10:33
LG plánuje v roce 2017 výrobu velkých ohebných a průhledných OLED displejů. Protipirátské logo FBI na nás bude vykukovat stále více. WikiLeaks se dočkají blokovaných peněz. KVIK, vaše rychlé zprávy pro každý den.

První TV s 55" OLED panely do obýváků dorazí letos. Na velké a ohebné displeje si ještě počkáme | foto: Jan Kužník, Technet.cz

FBI dovolí použít své protipirátské logo všem majitelům práv

Až na vás bude vyskakovat toto logo FBI ze všech možných produktů a stránek, neznamená to, že už po vás jdou. To jen americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) povolil využívání svého protipirátského loga dalším vlastníkům copyrightu. Hned se cítíme bezpečněji.

Protipirátské logo FBI

Protipirátské logo FBI

Nejpopulárnější byl doposud tento symbol na DVD a Blu-ray a dalších videonahrávkách. Doposud totiž FBI povolovala využití organizacím RIAA, MPAA, BSA, ESA a SIIA, což jsou zástupci velkých nahrávacích společností, zástupci filmových ateliérů, tvůrců videoher a softwarových společností.

Nyní přichází nová pravidla a s nimi i rozšíření využití.

"Udělením povolení k užívání držitelům autorských práv, kteří nejsou členy průmyslových sdružení, se zvýší toto úsilí (rozuměj o ochranu před pirátstvím pozn. red.). I když širší přístup může přinést větší pravděpodobnost neoprávněného použití, je tato obava zastíněna zvyšováním povědomí veřejnosti o souvisejících zákazech a roli FBI ve vyšetřování takové trestné činnosti," uvádí se v dokumentu, který změny ohlašuje.

LG chce v roce 2017 vyrábět obrovské ohebné displeje

LG to myslí s displeji na bázi organických diod (OLED) vážně. Firma bude patrně první, která již letos zákazníkům nabídne televizor s touto technologií, který bude mít větší úhlopříčku než 50". Nyní prohlásila, že za pět let předvede průhledný 60" displej, který bude demonstrací velkou výhody OLED zobrazovačů: ohebnosti.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Vývoj přitom bude podporován jihokorejskou vládou, která vyhlásila nový dotační program "Future Flagship Program". LG bude na vývoji spolupracovat s firmou na výrobu komponentů Avaco. Korejská vláda si od podpory vývoje slibuje vytvoření nových pracovních míst a prohloubení mezery v oblasti displejových technologií mezi Čínou ve prospěch  Jižní Koreje.

Zatím je vše jen v rovině prohlášení, protože ani není jasné, jakou technologií bude chtít LG podobné zařízení vyrábět. Již dnes sice existují prototypy ohebných OLED displejů, ale zatím se je nikdo neodvážil uvést do hromadné výroby. Nechme se překvapit a v roce 2017 se můžeme podívat, jak firma svůj slib splnila. Mezitím si možná vyzkoušíme ohebnou čtečku knih.

VISA a MasterCard prohrály s WikiLeaks a musí platit

Na Islandu se odehrála právní bitva mezi zástupci serveru WikiLeaks a organizací zastupující výrobce platebních karet. Spor byl o příspěvky. Soud na Islandu rozhodl, že firma Valitor vyřizující na tomto ostrově platby kartami MasterCard a Visa musí obnovit finanční převody na konto WikiLeaks. Blokovala totiž finanční podporu serveru od dárců, což se soudu nelíbilo a rozhodl, že musí s blokováním darovaných peněz do čtrnácti dní přestat. V opačném případě bude za každý den prodlení platit pokutu.

"Je to významné vítězství v boji s Washingtonem o umlčení WikiLeaks. Nenecháme se umlčet. Ekonomická cenzura je také cenzura. A to je špatné," prohlásil v návaznosti na vynesení rozsudku zakladatel WikiLeaks Julian Assange.

Americké společnosti Visa, MasterCard, American Express, PayPal a Western Union začaly blokovat platby WikiLeaks poté, co server začal v prosinci 2010 publikovat důvěrné americké diplomatické depeše. WikiLeaks tvrdí, že tak přišel o 20 milionů dolarů.

Sám Assange přitom čelí obvinění ze znásilnění dvou žen, které považuje za vykonstruované. Požádal proto o politický azyl v Ekvádoru (více o problémech zakladatele WikiLeaks zde).

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Další z rubriky

Tipy na weby: počasí z tisíce domácích meteostanic nebo výběr školky

Weathermap.netatmo.com

Projekt Weathermap.netatmo.com ukazuje data z domácích meteostanic na mapě. Najít školku a vybrat ji podle hodnocení...

Tipy na zajímavé weby: kde hledat naučné stezky nebo co letí do vesmíru

Ilustrační foto - cestování

Naučné stezky jsou nejen poučné, ale také zábavné. Jejich seznam přináší Stezky.unas.cz. Milovníci kulturních akcí si...

Facebook uvede „stabilní“ kryptoměnu. Má silné partnery a globální ambice

Facebook oznámil novou kryptoměnu Libra. Spolupracuje na ní s velkými firmami...

Společnost Facebook představila plány spustit novou kryptoměnu Libra v roce 2020. Je založena na principech uzavřeného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz