Legendárnímu hackerovi končí zkušební lhůta a se vší parádou se chystá na internet

aktualizováno 
Mitnick si za své hackerské útoky odseděl několik let ve vězení. Dalších osm let nemohl být připojen k webu. Nyní se po dlouhé době na internet dostane - před celým světem. Nejbližším plánem exhackera je ochrana firem před bývalými kolegy a rovněž natočení filmu mapujícího jeho pestrý život.
Před několika lety se právě díky němu spousta lidí dozvěděla, co znamená slovo "hacker". Zařadil se mezi nejslavnější zbojníky internetu, vysloužil si spoustu dalších přízvisek včetně přídomku "počítačový terorista", byl dopaden, odsouzen a na pět let skončil ve vězení.

Teď ale končí devětatřicetiletému Kevinu Mitnickovi zkušební lhůta, během níž měl zakázaný přístup na světovou počítačovou síť - tedy hřiště, na kterém si tak rád hrál a kde tak často zkoušel, kam se dá proniknout, aniž by k tomu člověk měl oprávnění. Po dlouhých osmi letech se Mitnick znovu připojí k internetu a, jak píše agentura Reuters, bude to se vší parádou v rámci živého přenosu show americké televizní stanice TechTV Screen Savers (Spořiče obrazovky), který poběží v TV dnes. Spoluúčinkujícími budou Shawn Fanning (zakladatel legendárního Napsteru) či Steve Wozniak, jeden ze zakladatelů Apple.

Do internetové komunity se ale vrací jiný Mitnick, než který ji s želízky na rukou opouštěl. Teď jeden z nejslavnějších hackerů říká, že je připravený vrátit se do práce - paradoxně na pozici, kde bude pomáhat chránit společnosti před tím druhem hackerských útoků, ve kterých sám vynikal. Na včerejšek měl smluvený pracovní pohovor, zatím ale nechce prozradit, se kterou společností bude o zaměstnání jednat.

"Největší problém je přesvědčit lidi, kteří mají na starosti počítačová bezpečnostní opatření, že spousta toho, co se o mně napsalo, není pravda a za to, co je pravda, se dneska upřímně stydím," říká Mitnick. "Splatil jsem dluh společnosti a teď se snažím dělat něco pozitivního. Minulost ale změnit nemůžu."

Jako jeden z prvních stíhaných a odsouzených hackerů se Mitnick proslavil i díky tříletému pátrání FBI, která se ho usilovně snažila dopadnout nejen za průniky do nesčetných počítačových sítí, ale také za krádeže počítačového softwaru firem Sun Microsystems, Novell či Motorola.

Od března 2000 byl sice na svobodě, ale ve zkušební lhůtě, kdy nesměl bez povolení cestovat a používat technologická zařízení. Směl sice mít počítač a mobilní telefon, ale bez připojení k internetu. "Moc se těším, až budu moct sám používat e-mail. Moje přátele a rodinu už unavovalo, že mi musí stahovat elektronickou poštu a všechno tisknout, abych si to mohl přečíst. Na všechno se hrozně těším, i když vím, kolik času jsem ztratil," dodává.

I když už bude moci používat elektronickou poštu a surfovat po internetu, až do roku 2010 nesmí ze svého příběhu vytěžit žádné peníze, což je podmínka, proti níž se chce Mitnick ještě odvolat u soudu. "Věřím, a někteří právníci jsou se mnou zajedno, že je to v rozporu s prvním článkem ústavy," vysvětluje. "Vláda nemůže nikomu bránit v jeho svobodě projevu."

Když vzpomíná, jak to všechno začalo, musí se vrátit do dob, kdy mu bylo třináct let a byl posedlý amatérskou radiotelegrafií. Technologická zařízení ho začala hodně zajímat, a tak dalším krokem bylo zjistit, jak funguje telefonní síť, a upravit ji tak, aby mohl volat zadarmo - a to byl první krok po šikmé ploše.

"Bavilo mě to, protože to bylo vzrušující a fascinující, bylo to dobrodružství," vysvětluje dnes. Brzy věděl nejen, jak si zavolat zadarmo, ale mohl dělat i drobné žertíky, třeba přesměrovat telefon doma u kamaráda na placenou linku.

Po telefonech ho začaly zajímat počítače a jen tak pro zábavu si napsal program, s jehož pomocí mohl získávat přístupová hesla, pronikat do jiných počítačů a stahovat si třeba zdrojové kódy softwaru, aby zjistil, jak dotyčný program funguje. Tvrdí ale, že nikdy neukradl žádné peníze, ani nezničil žádný počítač nebo síť.

"Tenkrát jsem nevěřil, že by mě mohli chytit. To, co jsem dělal, mi připadalo naprosto neškodné a triviální. I když začali zavádět federální zákony proti hackerství, pokračoval jsem v tom, protože mi nedocházelo, jak by to mohlo mít vážné důsledky. Teď už mám pochopitelně jiné hodnoty a postoje a věřím v jiné věci," dodává. "Zasloužil jsem si trest za svoje hackerství, ale nemyslím, že odpovídal skutečnému provinění. Udělali ze mě obětního beránka."

Mitnick v současnosti žije v Thousand Oaks v Kalifornii a přestože zatím nesmí svůj příběh zpeněžit, už ho prý kontaktovala celá řada lidí, včetně držitele Oscara Kevina Spaceyho, kteří by rádi natočili film o jeho životě.

Souvející odkazy:

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Exkluzivní síť pro 2,3 miliardy. 15 let Facebooku očima Zuckerberga

Facebook slaví desáté narozeniny. Podívejte se s námi na to nejdůležitější z...

Už patnáct let uplynulo od spuštění sociální sítě TheFacebook.com na Harvardově univerzitě. Dříve exkluzivní síť se...

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Rusko si kvůli válce vyzkouší odpojení od světového internetu

Ilustrační foto - internet

Rusko plánuje operaci, při níž che vyzkoušet, zda se dokáže odstřihnout od světového internetu a zvládne ho provozovat...

Najdete na iDNES.cz