Ještě neutichl obrovský poprask, který vzbudilo pirátské stahování hudby z internetu, a už je tady jeho pokračování. Tentokrát jde o nelegální kopie filmů. Jejich rozšiřování pomocí internetu umožnil především masivní nástup rychlého internetového připojení, které umožňuje stahovat velké objemy dat. Fenomén internetového filmového pirátství - takzvaného sdílení či stahování - se prvně objevil už před třemi roky s rychlejším internetem, nyní se však rozmáhá masově. Škody způsobené pirátstvím po síti se dnes už vyrovnají škodám způsobeným prodejem nelegálních DVD disků a videokazet.
Ne každý, kdo se dívá na film přes internet, však porušuje zákon. Například Český Telecom nabízí placené legální stahování filmů na portálu starzone.cz. Nejvíce piráty zajímají hity jako Matrix (kultovní film internetové generace), série o Pánovi prstenů či Harrym Potterovi, ale i české filmy.
Film si týdně z internetu stáhnou tisíce Čechů
Princip metody stahování filmů či hudby z internetu je jednoduchý: Uživatel může znát adresu vzdáleného počítače podobně založeného člověka, kde čeká na zájemce film uložený na disku. Pak si buď pustí film z cizího počítače, anebo si ho stáhne do svého. Spojení je záležitostí jednoho kliknutí myší. Začátečníkům adresu obvykle sdělí zkušenější kamarád.
Druhou možností je zaregistrovat se na některém z internetových "klubů" a nabídnout také data ke sdílení. Problém je v tom, že členové tohoto virtuálního filmového klubu porušují autorský zákon - konkrétně ti, kteří film nabízejí. Filmový režisér nastupující generace Karel Spěváček, autor filmu Brak, nedávno spočítal při surfování po síti a dal MF DNES k dispozici ojedinělou statistiku, kolik lidí právě nabízí na svých discích světu jeho film Brak. Napočítal jich 1864, ale na ještě více počítačích - 2356 - bylo možné stáhnout si Nudu v Brně.
Internet rychlejší než zákon
Člověk, který se podívá na film stažený z internetu, pak chybí v kině, takže vzniká škoda filmovým distributorům. Ti si ale ze sdílení filmů po internetu těžkou hlavu nedělají, více je trápí jiné druhy pirátství. Pavel Novák, manažer pro public relations filmového distributora Bonton, nedávno pouze stručně uvedl, že jeho společnost zatím ve sdílení velký problém nevidí a škody odhaduje na řádově tisíce korun. Za samotné sdílení zatím v Česku nikdo odsouzen nebyl, ale podle Markéty Prchalové z České protipirátské unie začnou mnozí "sdíleči" i vypalovat na cédéčka a prodávat. Za to už jsou trestáni běžně. "Stíhání pirátů komplikuje skutečnost, že poskytovatelé internetového připojení uchovávají data o tom, kdo se u nich připojil, jen po omezenou dobu," vysvětluje Prchalová. Právníci tvrdí, že lidi, kteří si film pouze stáhnou a pustí, podle českých zákonů postihnout nelze. Jiné je to s těmi, kteří soubor s filmem v počítači nabízejí. "Pokud si divák film jen pustí a nemá z toho žádný podnikatelský prospěch, není to trestné a to, zda jde o porušování autorského práva, by musel rozhodnout soud. Ten, kdo video po síti rozšiřuje, však autorské právo porušuje," domnívá se pražský advokát Martin Vlček. Prchalová naproti tomu upozorňuje, že stáhnout si film před jeho premiérou i pro vlastní potřebu je nelegální.
Varování z Ameriky
V USA už se filmaři odhodlali žalovat i koncové uživatele. Proti pirátům také využívají jejich zbraně - internetu - a pasou po serverech, kde se stahují filmy. Když je najdou, pošlou varování třeba lokálnímu poskytovateli internetového připojení, aby si udělal pořádek. Stovky takových varování už od americké asociace filmových studií (MPA) i do České republiky e-mailem přišly. "Podobný problém jsme začali řešit asi před čtvrtrokem. Chodily nám z Ameriky varovné e-maily. Informovali jsme proto naše klienty, aby si dali pozor, ale pokud bude někdo pokračovat ve stahování, těžko tomu můžeme zabránit, i když máme technické prostředky, jak sdílení souborů omezit," řekl včera Dušan Vlček z firmy Promedia, která poskytuje pevné internetové připojení v Břeclavi.
Které české filmy mají piráti nejraději Číslo udává počet uživatelů, kteří měli v červnu film na svém disku ve složce, do které mohli vstoupit přes internet i další lidé u počítačů, hledání trvalo týden. Po delším sledování by byl seznam ještě početnější Nuda v Brně 2356 |
Velká studia se proti nelegálnímu šíření filmů brání různě. Vysílají do kin na premiéru "špiony", kteří se vmísí mezi publikum a snaží se odhalit pokusy pořídit při premiérovém promítání černou kopii snímku. Další obranou je rozlišení systémů DVD disků a přehrávačů na evropské a americké, takže levnější americké DVD na většině zdejších mechanik nepřehrajete. "Obrana před pirátstvím a nelegálním paralelním dovozem je hlavní příčinou," okomentoval před časem v MF DNES Michal Izakovič z firmy Warner Bros, proč je trh regionálně rozdělen. Pirátství ale také paradoxně přispělo k tomu, že se zkrátily prodlevy mezi americkou premiérou filmu a jeho českým uvedením, aby nelegální prodejci ztratili výhodu oproti kinům.
Autor: Jakub Pokorný, MF DNES
Režisér Karel Speváček: Nedivím se mladým, že filmy stahují. DVD jsou draháKarel Spěváček je představitelem nejmladší generace filmových režisérů, generace, která už nemusí chodit do videopůjčoven, protože jejím médiem se stal internet. Přednedávnem zkusil zmapovat, kolik lidí nabízí pirátským způsobem filmy na českém internetu. Přitom narazil i na tisíce fanoušků, kteří si takto vyměňují jeho film Brak, a dokonce od něj oddělili hudbu. |