Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč spadlo ruské letadlo? Zlí agenti USA přece dokážou všechno

  8:21
Nejasnosti kolem havárie ruského letadla v Egyptě jsou plodnou půdou pro konspirační teorie. Ingredience a leitmotivy jsou vždy stejné: všemocná tajná organizace, neuvěřitelná eskapáda a zdůvodnění, proč důkazy neexistují. Důsledkem může být extrémní paranoia i rezignace na hledání jakékoli pravdy.

Zastánci konspiračních teorií už mají jasno, kdo zavinil pád ruského letadla | foto: Profimedia.cz

Článek o „ruském únosu amerických agentů, kteří shodili ruské letadlo v Egyptě“

Pád ruského letadla v Egyptě vyvolal výraznou mezinárodní odezvu. Na první pohled se dá totiž interpretovat několika různými způsoby: sabotáž, sestřelení, mezinárodní nátlak. A tak přestože zatím nejsou k dispozici žádné přesvědčivé důkazy o tom, k čemu skutečně došlo, internetoví „vyšetřovatelé“ už rozvíjejí své teorie. Některé uvěřitelné (lidská chyba, výbuch bomby), jiné kontroverzní (sestřelení raketou), a některé bezmála konspirační.

Proč této konspirační teorii nevěřit?

  • Chybí odkaz na důvěryhodný zdroj
  • Neodpovídá faktům (Moskva požádala USA o pomoc s vyšetřováním)
  • Teorie připisuje americkým agentům neexistující schopnosti ovlivnit dráhu letadla
  • Teorie připisuje Rusům nereálné technologie způsobující cyklón

Jedna z těch bizarnějších konspiračních teorií teď dorazila i na české „alternativní“ weby. Podle této teorie je za sestřelením letadla americká CIA. Podle samozvané „světově největší anglicky psané tiskové agentury“, jejíž jméno v apokalyptickém logu sotva přečtete, američtí agenti zmátli navigaci ruského stroje tak, aby jej udrželi v nízké letové hladině a umožnili tak jeho sestřelení „raketou země-vzduch britské výroby, poskytnutou Saúdské Arábii a jí předanou teroristům Islámského státu.“

Co více, tito američtí agenti měli být vzápětí poté „zadrženi ruskou tajnou službou“, která pro ně do Jemenu vyslala speciální let „maskovaný jedním nejsilnějších cyklonů v oblasti“. Nyní jsou prý již provinilí agenti v Rusku.

Může tomu opravdu někdo věřit? Ne, ale to zřejmě nevadí

Přestože lze narazit na diskutující, kteří berou tuto za vlasy přitaženou „zprávu“ vážně, obecně lze tuto konspirační teorii snadno odmítnout jako nepodloženou, nerealistickou a ryze „filmařskou“ zápletku. Vždyť i weby, které ji odkazují, vzápětí dodávají, že ji berou jako „zajímavou verzi“.

Nový vývoj událostí v této teorii nadělal další trhliny - Moskva požádala USA o spolupráci při vyšetřování nehody. To by zřejmě nedělala, pokud by měla ve vězení „provinilé americké agenty“.

Jak udělat konspirační teorii?

  1. Vezmete mocnou organizaci
  2. Najdete, jaký by mohla mít motiv
  3. Řeknete, že tato organizace může bez omezení manipulovat s důkazy

A „nevyvratitelná“ konspirační teorie je na světě.

Tato konspirační teorie však pěkně demonstruje principy a leitmotivy, na kterých je řada technicko-vojenských konspiračních teorií postavena. Pojďme se na ně ve stručnosti podívat:

  • Dramatická událost - konspirační teorie se šíří především kolem dramatických, mediálně sledovaných událostí. To proto, že se mohou lépe šířit. Lidé navíc mají pocit, že významné události, které se dotýkají mnoha lidí, musejí mít také významnou příčinu. Odpovídá to zjednodušenému vidění světa, který je pevně řízen lidmi (organizacemi, vládami, mimozemšťany...), nikoli plný komplexních jevů a náhodných událostí.
  • Všemocné organizace - jak americké, tak ruské tajné služby jsou zde vykreslovány ve stylu špionážních blockbusterů, nikoli na základě realistických možností.
  • Neexistující technologie - ani zařízení pro „zmatení výšky letounu“, ani „stroj na výrobu cyklonů“ neexistují jinde než v hlavách zastánců konspiračních teorií nebo spisovatelů sci-fi. Ale protože technika je pro laika nepřehledná oblast, může to znít uvěřitelně.
  • Zahlcení zdánlivými podrobnostmi a odkazy - čím více konkrétních zkratek, odkazů a referencí na „známé firmy“ popis konspirační teorie obsahuje, tím více se snaží vzbudit dojem ověřené zprávy. Jenže když se na tyto odkazy podíváme jeden po druhém, najdeme: protichůdnou konspirační teorii, zprávu o počasí, zprávu z ruského webu Sputnik o evakuaci civilního obyvatelstva, spekulaci, spekulaci a odkaz na víceméně nesouvisející zprávu.
  • Žádné oficiální dokumenty - naopak odkazu na jakýkoli oficiální ruský pramen, který by tak závažné obvinění (možná nejzávažnější za poslední tři desítky let) potvrdil, nenajdeme žádný. Proč?
  • Zadní vrátka - každá konspirační teorie, která chce mít naději na šíření, potřebuje ústup do předem připravených pozic, tedy svá „zadní vrátka“. V tomto případě je potřeba zdůvodnit, proč nejsou k dispozici žádná oficiální prohlášení. No přece proto, že „Rusko se oficiálně vyjádří až poté, co všechno vyřeší“, tedy „pravidla studené války“. Takže teorie sama obsahuje vysvětlení toho, proč pro ni nejsou důkazy. Jak prosté.

Kdo tuto teorii vymyslel, šířil a proč? Podivnou stránku „WhatDoesItMean.com“ přece nebere nikdo vážně, nebo ano?

Konspirační teorie, cesta do bezmocné nevědomosti

Problém s konspiračními teoriemi spočívá ve velmi flexibilním pojetí důkazního břemene. Proto také ti, kteří se z nějakého důvodu stanou konzumenty „alternativních“ zpráv, nemají problém odkazovat neověřené zprávy, polopravdy a šílené teorie. Na každém šprochu pravdy trochu. Je až neuvěřitelné sledovat, jak zastánci konspiračních teorií dokážou v jednu chvíli obhajovat vzájemně zcela protichůdné konspirační teorie. Je to jiný styl argumentace. Je to rezignace: „dobře, tohle možná není, jak se to stalo, ale aspoň je to něco jiného než mainstream!“

"Lidé mají pocit, že obrovská událost by měla mít právě tak významnou příčinu."

Michael Shermer, šéf časopisu Skeptic Magazine

A tato rezignace může vést k dokonalé relativizaci pravdy. Motivací k rozšiřování konspiračních teorií tak může být i snaha nabídnout tolik různých vysvětlení, že běžný čtenář nabude zoufalého dojmu: pravda neexistuje.

Konspirační teorii - ať už politické, technické nebo zdravotní - možná někdy skočil na lep každý z nás. A také zřejmě tušíme, že právě racionální analýza předkládaných informací je cesta k tomu, jak se jim bránit. Prvním krokem je přiznat si, že každý (bez ohledu na vzdělání) je k omylům náchylný.

6. listopadu 2015

Autor:

Povodně

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

  • Nejčtenější

Jaderný zločin v roce 1954. Jak Sověti nacvičovali třetí světovou válku

Východní mocnost vedená Kremlem nechtěla zůstat v ničem pozadu. Proto i ty strašné věci dokázala hnát do hrozivých rozměrů. Jako jaderné cvičení s reálnou explozí, kam nahnala 45 tisíc vojáků. Vedle...

14. září 2024

První výstup soukromníků do volného vesmíru proběhl tak, jak měl

Účastníci letu Polaris Dawn ve čtvrtek provedli historicky první soukromý výstup do vesmíru s využitím nových skafandrů společnosti SpaceX a přepracované kosmické lodi Crew Dragon. Na začátku výstupu...

12. září 2024  12:13,  aktualizováno  13:21

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec učení jazyků se blíží. Vyzkoušeli jsme nová sluchátka s překladačem

Premium

Berlín (od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Jako ve Star Treku by si mohli připadat uživatelé sluchátek Timekettle W4 PRO, které měly na veletrhu IFA 2024 světovou premiéru. Mají zvládnout překládat 40 jazyků a 93 akcentů. Firma slibuje až...

7. září 2024

FOTODUEL: Neuvěřitelné klávesnice. Která se vám líbí nejvíce?

Krásné, vtipné, trhlé, nápadité, praktické, nepraktické, kýčovité, nevkusné ... na veletrhu IFA 2024 jsme potkali obrovské množství klávesnic, které mezi návštěvníky poutaly nečekanou pozornost a...

10. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dostali „antinobelovku“ za objev, že savci mohou dýchat konečníkem

Prokázaná schopnost savců dýchat konečníkem, rakety naváděné s pomocí poštovních holubů či plavecké schopnosti mrtvých pstruhů. To jsou některé z nejnovějších přínosů na poli nevážné vědy, které si...

13. září 2024  20:38

Vodíkové balony nad Evropou opět bojují o Pohár Gordona Bennetta

Zatímco Česko hledí v těchto dnech k nebi s obavami z dalšího deště, na obloze západní Evropy odstartoval 67. ročník nejstaršího leteckého závodu světa – Pohár Gordona Bennetta. Původní start v pátek...

14. září 2024  19:40,  aktualizováno  15.9

Velká sláva na Seči. Před 100 lety začala stavba Masarykovy údolní přehrady

Před sto lety, 15. září 1924, začala stavba známé přehrady Seč na řece Chrudimce v Železných horách. Dodnes jde o ráj rybářů a rekreantů.

15. září 2024

To monstrum znal jen ze hry. Nyní tank s největším kanonem v historii ožil

Původní myšlenka vznikla při hraní populární videohry World of Tanks, kde patří mezi nejvražednější volby. Stíhač tanků FV4005 byl prototyp s největším kanonem, jakým kdy byl tank osazen. Hovořili...

15. září 2024

V nadživotní velikosti. Havlíčkův pomník stojí v Brodě už 100 let

Německý Brod, dnes Havlíčkův Brod, před sto lety slavnostně odhalil pomník Karla Havlíčka Borovského.

14. září 2024

Rozdáváme pokračovací kojenecké mléko ZDARMA
Rozdáváme pokračovací kojenecké mléko ZDARMA

Chcete dopřát svému miminku oblíbenou mléčnou výživu a zároveň se zapojit do exkluzivního testování? Hledáme 40 rodičů, kteří společně se svými...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...