Praha utratila kvůli projektu bezdrátového internetu stovky milionů

Praha utratila kvůli projektu bezdrátového internetu stovky milionů

Konec bezdrátového internetu v Praze

  • 55
Nejdřív se nakoupily antény. Devět měsíců nato přišel projekt Bezdrátová Praha. Když narazil v Bruselu, nabídlo město okleštěné wi-fi řešení aspoň školám. Vše za téměř 400 milionů. Peníze jsou v nenávratnu. A internet? Nejdřív příští rok.

Zpočátku to vypadalo pro občany metropole docela zajímavě. Budou se moci odkudkoliv přes městskou wi-fi síť zdarma připojit na stránky úřadů nebo Dopravního podniku, za stokorunu měsíčně pak na jakékoliv webové stránky. Projekt Bezdrátová Praha však končí dřív, než začal. Přidává se tak k dlouhé řadě magistrátních aktivit.

"Projekt právě teď analyzuje skupina právníků a finanční controlling," řekla radní pro oblast informatiky Eva Vorlíčková (TOP 09). Projekt jí zůstal na stole po exprimátorovi Pavlu Bémovi. "Pokračovat se nebude, projekt je nefunkční. Antény se budou sundávat, jsou zastaralé. Bylo to vyhozených 390 milionů za něco, co nikdy nefungovalo," dodala.

Mohou tedy Pražané doufat, že jim město někdy umožní podobnou internetovou službu, za kterou dnes musí chodit do restaurací vybavených wi-fi připojením nebo do poboček Městské knihovny?

Bezdrátová Praha

Teprve po sedmi měsících od podpisu smlouvy si hlavní město zadalo studii přínosu projektu. Od listopadu 2008 do května 2009 následovaly audity, které měly naznačit, jak s projektem dál naložit.

Evropská komise a antimonopolní úřad uvádějí, že by ke škodě přišli komerční provozovatelé sítí.

"O nějakém internetovém řešení uvažovat budeme, ale smysluplné projekty začneme vymýšlet až zhruba za rok. Do té doby se budeme hrabat v minulosti a napravovat, co se dá. Tohle je jenom jedna z menších kauz, tady má každý projekt velké problémy," popisuje Vorlíčková.

"Každý den se něco podobného vynoří. Třeba ne v tak velkém rozsahu, jde například o zakázky za deset dvanáct milionů korun. Tady musíme hlídat úplně všechno," dodává.

Ale projekt bezdrátového internetu považuje za propadák většina městských částí. Řada z nich bezplatný internet ani nezaváděla, některé ho postupně omezovaly či rušily. Naposledy vypnula své vysílače na podzim Praha 5. "Nízká rychlost a další problémy s kvalitou přenosu způsobovaly, že internet využívalo minimum lidí," zdůvodnil starosta Radek Klíma.

V současnosti tak wi-fi zdarma nabízí jen několik městských částí, například čtvrtá či osmá. "Chystáme částečné omezení, lidé sice tuto službu využívají, ale v rozpočtu musíme něco ušetřit," popsal nepříliš nadějnou budoucnost wi-fi v Praze 4 mluvčí Michal Sochor.

Za bezplatným internetem se tak lidé často vydávají do pražských kaváren či restaurací. Pro kavárny znamená cedulka wi-fi na dveřích jistotu pravidelného přísunu hostů.

Počet pražských podniků, které už bezdrátové připojení svým hostům nabízejí, neustále vzrůstá. "Zprovoznili jsme wi-fi v dubnu minulého roku a lidé si na to rychle zvykli. Někteří sem chodí jen kvůli němu, celkem je tu s notebookem odhadem tak třetina našich hostů, denně jsou to desítky lidí," počítá kavárnice z karlínského podniku Můj šálek kávy.