Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Knižní trh v Česku se prý může zhroutit. Nakladatelé se bojí Googlu

Projekt Google Books Library digitalizuje miliony knižních titulů a chystá jejich on-line prohlížení i prodej. Podle nakladatelů by to ale mohlo zničit český knižní trh. A nejen ten. Google obavy vyvrací.

Google Book Search

Svaz českých knihkupců a nakladatelů bije na poplach. Projekt Google Book Library totiž vztah k autorskému právu prý ošetřuje pouze v Americe. V Česku by tak prý mohly v elektronické podobě vyjít například všechny české knihy, které nejsou v USA na trhu dostupné.

Snadno by se prý mohlo stát, že bude Google na internetu zdarma či za poplatek zveřejňovat skvěle prodávané evropské betsellery nebo třeba české knižní novinky. Google už tisíce českých knih zdigitalizoval, ale tvrdí, že výše uvedená situace nenastane.

Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius označil postup Googlu za pirátský. Čeští nakladatelé odmítají postup, jakým společnost připravuje svou digitální knihovnu. Říkají, že pokud naskenované texty zpřístupní, poruší tím autorská práva evropských autorů.

Knihu na přání vyřadíme, slibuje Google

Google se však brání. "Pokud je kniha chráněná autorskými právy, pak uživatel uvidí základní informace (například titul knihy a jméno autora) a pak dvě nebo tři ukázky, jako byste listovali v knihkupectví plus informaci o tom, ve které knihovně se kniha nachází, eventuálně kde si ji lze koupit. Pokud si nakladatelé nebo autoři nepřejí digitalizaci svých titulů, stačí, když nám to dají vědět a my jejich knihy vyřadíme," vysvětluje Janka Zichová, Communication & Corporate Affairs Manager, Google Czech Republic.

Problém může nastat, a to zejména u všech knih, kde autoři dopředu nedají nesouhlas s digitalizací. Autor a vydavatel však mají i v takovém případě šanci na okamžitou nápravu. "Knihu stáhneme, kdykoli nás o to nakladatel požádá. Byla-li už kniha digitalizovaná, mohou ji nakladatelé nechat přesunout do partnerského programu, anebo nás požádat o její úplné stažení z Knih Google. V takovém případě jim samozřejmě vyhovíme," dodává Zichová.

Autor i nakladatel tedy může Googlu vystavení svých knih zakázat, musí ale přistoupit k vyrovnání (navrhované dohodě). Dokud tak neučiní, má Google právo text jeho knih, pokud není k dostání v amerických knihkupectvích, vystavit i prodávat.

"Taková praxe ale naprosto odporuje zásadám autorského práva zakotveným v Bernské úmluvě, signované i USA," říká Pistorius.

České knihy na webu zadarmo?

I v tomto bodě však Google obavy částečně vyvrací. "Přístupnost určitých titulů totiž lze i na internetu jednoduše omezit. "Internet je sice globální médium, ale technicky je prostřednictvím IP adres možné zajistit, že tento model bude přístupný pouze uživatelům z USA. Pro evropské uživatele se tímto nic nemění," vysvětluje zástupkyně Googlu. Pravda je, že žádná taková ochrana nebyla použita ani oficiálně stanovena.

Projekt digitalizace knih odstartoval v roce 2004. Od té doby firma naskenovala více než sedm milionů knih. Asociace amerických autorů a Asociace amerických nakladatelů na to reagovaly společnou žalobou na porušování autorských práv. Nyní se obě strany dohodly na vyrovnání, které stanovuje pravidla, podle kterých bude Google knihy na internetu vydávat. Dohoda se však z pohledu tuzemských vydavatelů a autorů vztahuje pouze na americký trh.

Pokud dohodu v říjnu (8. 10. 2009) okresní newyorský soud posvětí, bude Google moci vystavovat na internetu texty knih, které v USA nejsou komerčně dostupné. A to je, mimo jiné, velká část evropské knižní produkce.

Pirátské chování? Spíše ne

Nakladatelé se spolu s evropskými kolegy obrátili na Evropskou komisi (EK), aby bránila jejich autorská práva. Zástupci Googlu v pondělí a dnes s EK jednají o tom, zda jejich počínání neodporuje evropské legislativě. Společnost jmenuje dva zástupce pro Evropu, kteří budou mít na starosti stížnosti autorů a nakladatelů.

Google také slíbil, že si bude dávat pozor v případech, kdy v USA označil některou z knih, které vyšly v angličtině, byť jsou původně psány v některém z jiných evropských jazyků, jako vyprodanou. To je jeden z aspektů, který vadí nakladatelům. Obavy českých nakladatelů tyto kroky ze strany Googlu ale zatím nezmírnily.

Google Book Library

Program Google Book Library je největší světový katalog digitalizovaných knih. Společnost v roce 2004 uzavřela dohodu s několika americkými knihovnami a začala digitalizovat knihy z jejich sbírek, včetně těch, které jsou pod ochranou autorského práva v USA i jinde. Google říká, že jeho digitální knihovna má sloužit především ke zpřístupnění nedostupných knih široké veřejnosti. Naskenováno už je sedm milionů knih od dvaceti tisíc nakladatelů.

Asociace amerických autorů, Asociace amerických nakladatelů s několika autory a vydavateli podali proti Googlu společnou žalobu pro porušení autorských práv. Po dlouhém jednání se obě strany dohodly na takzvaném vyrovnání, které stanovuje pravidla, za nichž může Google naskenované knihy zveřejnit.

Podle navrhované dohody smí Google vystavit na internetu texty knih, které nejsou komerčně dostupné v USA, což jsou ale téměř všechny evropské knihy. "Vyrovnání se nedá sladit s naším právním řádem," tvrdí Pistorius.

Knihy by byly přístupné nejen americkým uživatelům, ale čtenářům po celém světě, tedy i v zemích, kde byly vydány a kde se prodávají. Digitalizované texty pak bude možné snadno kopírovat a podle Pistoria knižnímu trhu hrozí to, co se stalo s hudebním průmyslem po rozšíření digitalizace.

Čeští nakladatelé zatím nepřipravují právní kroky, nemohou totiž podat žalobu, protože autorská práva českých autorů či nakladatelů porušena dosud nebyla; Google má jejich díla naskenovaná, avšak knihovnu zatím nespustil, a díla tak neprodává, uvedl Pistorius.

Google slibuje umožnit vlastníkům autorských práv přijímat kompenzaci z online přístupu k jejich dílům. Zavázal se také zaplatit 125 milionů dolarů na vytvoření registru knižních práv a vyřešení stávajících požadavků autorů. Ve vyrovnání Google navrhuje platit držitelům práv 63 procent ze všech zisků z užití jejich děl prostřednictvím registru.

"Chápeme, že dohoda o vyrovnání s autory a vydavateli je velmi komplexní a mnoho obav vychází z nepochopení nebo nedorozumění. I proto Google informoval různá sdružení jako např. FEP (Federation of European Publishers), jehož členem je i Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Google zároveň SČKN nabídl osobní setkání a prezentaci služby Google Book Search (Knihy Google) s účastí odborníka letos v červenci. Samozřejmě jsme stále jednání otevření a rádi se se zástupci SČKN setkáme," dodala Zichová.

Jak to tedy bude

Elektronické knihy podle Googlu

Případ český autor vs. americký uživatel služby Google Book Search (Library).

Kniha se digitalizuje celá, tím se žádná autorská práva neporušují, důležité je, co se zobrazuje. Pokud bude Dohoda o vyrovnání s americkými autory a nakladateli americkým soudem v říjnu schválena, u českých knih chráněných autorským právem, které byly naskenovány v USA v rámci projektu Knihovna, mohou nastat tyto dvě možnosti:


1) Kniha je ještě pořád v tisku. V tomto případě se nezobrazí ani náhled, pouze základní katalogová informace o knížce a krátký úryvek (pokud sám vlastník práv nepožádá o umožnění náhledu prostřednictvím zapojení se do Partnerského programu). Uživatel pak může zjistit, kde si danou knihu může vypůjčit, nebo najít obchod, kde si její tištěnou verzi může koupit.

2) Druhou možnosti je, že kniha již není k dispozici v tisku. Tím pádem budou mít uživatele automaticky k dispozici náhledy (jakoby listovali v knihkupectví), aby se mohli s knížkou blíže seznámit, a pak si budou moci online verzi knížky koupit.

Případ český autor vs. český uživatel služby Google Book Search (Library)


Jelikož se Dohoda o vyrovnání týká jenom amerických uživatelů, čeští uživatele budou službu Google Book Search využívat jako doposud. Nic se pro ne schválením Dohody o vyrovnání nemění. To znamená, že knihy v Projektu knihovna, které jsou stále chráněny autorskými právy, připomínají naše výsledky lístkový katalog. Zobrazujeme informace o knize a několik fragmentů textu obsahujících hledaný text v kontextu.


Knihy z Projektu knihovna, které již nejsou chráněny autorským právem, lze ale zobrazit nebo stáhnout celé. Uživatel si může prolistovat několika ukázkovými stránkami těchto knih, podobně jako v knihkupectví nebo v knihovně. Zobrazí se také odkazy na knihovny a knihkupectví, kde lze danou knihu vypůjčit nebo zakoupit.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 21 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 15 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 21 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

K nebi hleď. Lyridy z neděle na pondělí ukážou desítky meteorů za hodinu

v diskusi nejsou příspěvky

21. dubna 2024

První velký jarní meteorický roj můžeme již nyní zahlédnout na noční obloze, ale svého vrcholu...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi jsou 3 příspěvky

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...