Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Knižní trh v Česku se prý může zhroutit. Nakladatelé se bojí Googlu

Projekt Google Books Library digitalizuje miliony knižních titulů a chystá jejich on-line prohlížení i prodej. Podle nakladatelů by to ale mohlo zničit český knižní trh. A nejen ten. Google obavy vyvrací.

Google Book Search

Svaz českých knihkupců a nakladatelů bije na poplach. Projekt Google Book Library totiž vztah k autorskému právu prý ošetřuje pouze v Americe. V Česku by tak prý mohly v elektronické podobě vyjít například všechny české knihy, které nejsou v USA na trhu dostupné.

Snadno by se prý mohlo stát, že bude Google na internetu zdarma či za poplatek zveřejňovat skvěle prodávané evropské betsellery nebo třeba české knižní novinky. Google už tisíce českých knih zdigitalizoval, ale tvrdí, že výše uvedená situace nenastane.

Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius označil postup Googlu za pirátský. Čeští nakladatelé odmítají postup, jakým společnost připravuje svou digitální knihovnu. Říkají, že pokud naskenované texty zpřístupní, poruší tím autorská práva evropských autorů.

Knihu na přání vyřadíme, slibuje Google

Google se však brání. "Pokud je kniha chráněná autorskými právy, pak uživatel uvidí základní informace (například titul knihy a jméno autora) a pak dvě nebo tři ukázky, jako byste listovali v knihkupectví plus informaci o tom, ve které knihovně se kniha nachází, eventuálně kde si ji lze koupit. Pokud si nakladatelé nebo autoři nepřejí digitalizaci svých titulů, stačí, když nám to dají vědět a my jejich knihy vyřadíme," vysvětluje Janka Zichová, Communication & Corporate Affairs Manager, Google Czech Republic.

Problém může nastat, a to zejména u všech knih, kde autoři dopředu nedají nesouhlas s digitalizací. Autor a vydavatel však mají i v takovém případě šanci na okamžitou nápravu. "Knihu stáhneme, kdykoli nás o to nakladatel požádá. Byla-li už kniha digitalizovaná, mohou ji nakladatelé nechat přesunout do partnerského programu, anebo nás požádat o její úplné stažení z Knih Google. V takovém případě jim samozřejmě vyhovíme," dodává Zichová.

Autor i nakladatel tedy může Googlu vystavení svých knih zakázat, musí ale přistoupit k vyrovnání (navrhované dohodě). Dokud tak neučiní, má Google právo text jeho knih, pokud není k dostání v amerických knihkupectvích, vystavit i prodávat.

"Taková praxe ale naprosto odporuje zásadám autorského práva zakotveným v Bernské úmluvě, signované i USA," říká Pistorius.

České knihy na webu zadarmo?

I v tomto bodě však Google obavy částečně vyvrací. "Přístupnost určitých titulů totiž lze i na internetu jednoduše omezit. "Internet je sice globální médium, ale technicky je prostřednictvím IP adres možné zajistit, že tento model bude přístupný pouze uživatelům z USA. Pro evropské uživatele se tímto nic nemění," vysvětluje zástupkyně Googlu. Pravda je, že žádná taková ochrana nebyla použita ani oficiálně stanovena.

Projekt digitalizace knih odstartoval v roce 2004. Od té doby firma naskenovala více než sedm milionů knih. Asociace amerických autorů a Asociace amerických nakladatelů na to reagovaly společnou žalobou na porušování autorských práv. Nyní se obě strany dohodly na vyrovnání, které stanovuje pravidla, podle kterých bude Google knihy na internetu vydávat. Dohoda se však z pohledu tuzemských vydavatelů a autorů vztahuje pouze na americký trh.

Pokud dohodu v říjnu (8. 10. 2009) okresní newyorský soud posvětí, bude Google moci vystavovat na internetu texty knih, které v USA nejsou komerčně dostupné. A to je, mimo jiné, velká část evropské knižní produkce.

Pirátské chování? Spíše ne

Nakladatelé se spolu s evropskými kolegy obrátili na Evropskou komisi (EK), aby bránila jejich autorská práva. Zástupci Googlu v pondělí a dnes s EK jednají o tom, zda jejich počínání neodporuje evropské legislativě. Společnost jmenuje dva zástupce pro Evropu, kteří budou mít na starosti stížnosti autorů a nakladatelů.

Google také slíbil, že si bude dávat pozor v případech, kdy v USA označil některou z knih, které vyšly v angličtině, byť jsou původně psány v některém z jiných evropských jazyků, jako vyprodanou. To je jeden z aspektů, který vadí nakladatelům. Obavy českých nakladatelů tyto kroky ze strany Googlu ale zatím nezmírnily.

Google Book Library

Program Google Book Library je největší světový katalog digitalizovaných knih. Společnost v roce 2004 uzavřela dohodu s několika americkými knihovnami a začala digitalizovat knihy z jejich sbírek, včetně těch, které jsou pod ochranou autorského práva v USA i jinde. Google říká, že jeho digitální knihovna má sloužit především ke zpřístupnění nedostupných knih široké veřejnosti. Naskenováno už je sedm milionů knih od dvaceti tisíc nakladatelů.

Asociace amerických autorů, Asociace amerických nakladatelů s několika autory a vydavateli podali proti Googlu společnou žalobu pro porušení autorských práv. Po dlouhém jednání se obě strany dohodly na takzvaném vyrovnání, které stanovuje pravidla, za nichž může Google naskenované knihy zveřejnit.

Podle navrhované dohody smí Google vystavit na internetu texty knih, které nejsou komerčně dostupné v USA, což jsou ale téměř všechny evropské knihy. "Vyrovnání se nedá sladit s naším právním řádem," tvrdí Pistorius.

Knihy by byly přístupné nejen americkým uživatelům, ale čtenářům po celém světě, tedy i v zemích, kde byly vydány a kde se prodávají. Digitalizované texty pak bude možné snadno kopírovat a podle Pistoria knižnímu trhu hrozí to, co se stalo s hudebním průmyslem po rozšíření digitalizace.

Čeští nakladatelé zatím nepřipravují právní kroky, nemohou totiž podat žalobu, protože autorská práva českých autorů či nakladatelů porušena dosud nebyla; Google má jejich díla naskenovaná, avšak knihovnu zatím nespustil, a díla tak neprodává, uvedl Pistorius.

Google slibuje umožnit vlastníkům autorských práv přijímat kompenzaci z online přístupu k jejich dílům. Zavázal se také zaplatit 125 milionů dolarů na vytvoření registru knižních práv a vyřešení stávajících požadavků autorů. Ve vyrovnání Google navrhuje platit držitelům práv 63 procent ze všech zisků z užití jejich děl prostřednictvím registru.

"Chápeme, že dohoda o vyrovnání s autory a vydavateli je velmi komplexní a mnoho obav vychází z nepochopení nebo nedorozumění. I proto Google informoval různá sdružení jako např. FEP (Federation of European Publishers), jehož členem je i Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Google zároveň SČKN nabídl osobní setkání a prezentaci služby Google Book Search (Knihy Google) s účastí odborníka letos v červenci. Samozřejmě jsme stále jednání otevření a rádi se se zástupci SČKN setkáme," dodala Zichová.

Jak to tedy bude

Elektronické knihy podle Googlu

Případ český autor vs. americký uživatel služby Google Book Search (Library).

Kniha se digitalizuje celá, tím se žádná autorská práva neporušují, důležité je, co se zobrazuje. Pokud bude Dohoda o vyrovnání s americkými autory a nakladateli americkým soudem v říjnu schválena, u českých knih chráněných autorským právem, které byly naskenovány v USA v rámci projektu Knihovna, mohou nastat tyto dvě možnosti:


1) Kniha je ještě pořád v tisku. V tomto případě se nezobrazí ani náhled, pouze základní katalogová informace o knížce a krátký úryvek (pokud sám vlastník práv nepožádá o umožnění náhledu prostřednictvím zapojení se do Partnerského programu). Uživatel pak může zjistit, kde si danou knihu může vypůjčit, nebo najít obchod, kde si její tištěnou verzi může koupit.

2) Druhou možnosti je, že kniha již není k dispozici v tisku. Tím pádem budou mít uživatele automaticky k dispozici náhledy (jakoby listovali v knihkupectví), aby se mohli s knížkou blíže seznámit, a pak si budou moci online verzi knížky koupit.

Případ český autor vs. český uživatel služby Google Book Search (Library)


Jelikož se Dohoda o vyrovnání týká jenom amerických uživatelů, čeští uživatele budou službu Google Book Search využívat jako doposud. Nic se pro ne schválením Dohody o vyrovnání nemění. To znamená, že knihy v Projektu knihovna, které jsou stále chráněny autorskými právy, připomínají naše výsledky lístkový katalog. Zobrazujeme informace o knize a několik fragmentů textu obsahujících hledaný text v kontextu.


Knihy z Projektu knihovna, které již nejsou chráněny autorským právem, lze ale zobrazit nebo stáhnout celé. Uživatel si může prolistovat několika ukázkovými stránkami těchto knih, podobně jako v knihkupectví nebo v knihovně. Zobrazí se také odkazy na knihovny a knihkupectví, kde lze danou knihu vypůjčit nebo zakoupit.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Počítače se stanou neviditelnými. Jak cloud computing změní budoucnost

Díky cloud computingu lze využívat výkonné technologie s minimálními investicemi. Je všude přítomný a škálovatelný....

Zlaté, šedé i modré fajfky. Musk chystá pro Twitter „bolestivý“ systém účtů

Nový majitel sociální sítě Twitter zveřejnil novinky v systému ověřených účtů. Nově se mají dělit na několik kategorií....

Chat s umělou inteligencí baví internet. Umí česky, povídat si může každý

Novou senzací ve světě umělé inteligence je webový nástroj ChatGPT, který dovede opravdu působivě nejenom vést dialogy,...

Chcete YouTube ve vysokém rozlišení? Zaplaťte. Uživatelé zuří

Server YouTube začal testovat novou funkci, která však pobouřila diváky. Je totiž možné, že v budoucnu bude nutné za 4K...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...