Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Knižní trh v Česku se prý může zhroutit. Nakladatelé se bojí Googlu

Projekt Google Books Library digitalizuje miliony knižních titulů a chystá jejich on-line prohlížení i prodej. Podle nakladatelů by to ale mohlo zničit český knižní trh. A nejen ten. Google obavy vyvrací.

Google Book Search

Svaz českých knihkupců a nakladatelů bije na poplach. Projekt Google Book Library totiž vztah k autorskému právu prý ošetřuje pouze v Americe. V Česku by tak prý mohly v elektronické podobě vyjít například všechny české knihy, které nejsou v USA na trhu dostupné.

Snadno by se prý mohlo stát, že bude Google na internetu zdarma či za poplatek zveřejňovat skvěle prodávané evropské betsellery nebo třeba české knižní novinky. Google už tisíce českých knih zdigitalizoval, ale tvrdí, že výše uvedená situace nenastane.

Předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimír Pistorius označil postup Googlu za pirátský. Čeští nakladatelé odmítají postup, jakým společnost připravuje svou digitální knihovnu. Říkají, že pokud naskenované texty zpřístupní, poruší tím autorská práva evropských autorů.

Knihu na přání vyřadíme, slibuje Google

Google se však brání. "Pokud je kniha chráněná autorskými právy, pak uživatel uvidí základní informace (například titul knihy a jméno autora) a pak dvě nebo tři ukázky, jako byste listovali v knihkupectví plus informaci o tom, ve které knihovně se kniha nachází, eventuálně kde si ji lze koupit. Pokud si nakladatelé nebo autoři nepřejí digitalizaci svých titulů, stačí, když nám to dají vědět a my jejich knihy vyřadíme," vysvětluje Janka Zichová, Communication & Corporate Affairs Manager, Google Czech Republic.

Problém může nastat, a to zejména u všech knih, kde autoři dopředu nedají nesouhlas s digitalizací. Autor a vydavatel však mají i v takovém případě šanci na okamžitou nápravu. "Knihu stáhneme, kdykoli nás o to nakladatel požádá. Byla-li už kniha digitalizovaná, mohou ji nakladatelé nechat přesunout do partnerského programu, anebo nás požádat o její úplné stažení z Knih Google. V takovém případě jim samozřejmě vyhovíme," dodává Zichová.

Autor i nakladatel tedy může Googlu vystavení svých knih zakázat, musí ale přistoupit k vyrovnání (navrhované dohodě). Dokud tak neučiní, má Google právo text jeho knih, pokud není k dostání v amerických knihkupectvích, vystavit i prodávat.

"Taková praxe ale naprosto odporuje zásadám autorského práva zakotveným v Bernské úmluvě, signované i USA," říká Pistorius.

České knihy na webu zadarmo?

I v tomto bodě však Google obavy částečně vyvrací. "Přístupnost určitých titulů totiž lze i na internetu jednoduše omezit. "Internet je sice globální médium, ale technicky je prostřednictvím IP adres možné zajistit, že tento model bude přístupný pouze uživatelům z USA. Pro evropské uživatele se tímto nic nemění," vysvětluje zástupkyně Googlu. Pravda je, že žádná taková ochrana nebyla použita ani oficiálně stanovena.

Projekt digitalizace knih odstartoval v roce 2004. Od té doby firma naskenovala více než sedm milionů knih. Asociace amerických autorů a Asociace amerických nakladatelů na to reagovaly společnou žalobou na porušování autorských práv. Nyní se obě strany dohodly na vyrovnání, které stanovuje pravidla, podle kterých bude Google knihy na internetu vydávat. Dohoda se však z pohledu tuzemských vydavatelů a autorů vztahuje pouze na americký trh.

Pokud dohodu v říjnu (8. 10. 2009) okresní newyorský soud posvětí, bude Google moci vystavovat na internetu texty knih, které v USA nejsou komerčně dostupné. A to je, mimo jiné, velká část evropské knižní produkce.

Pirátské chování? Spíše ne

Nakladatelé se spolu s evropskými kolegy obrátili na Evropskou komisi (EK), aby bránila jejich autorská práva. Zástupci Googlu v pondělí a dnes s EK jednají o tom, zda jejich počínání neodporuje evropské legislativě. Společnost jmenuje dva zástupce pro Evropu, kteří budou mít na starosti stížnosti autorů a nakladatelů.

Google také slíbil, že si bude dávat pozor v případech, kdy v USA označil některou z knih, které vyšly v angličtině, byť jsou původně psány v některém z jiných evropských jazyků, jako vyprodanou. To je jeden z aspektů, který vadí nakladatelům. Obavy českých nakladatelů tyto kroky ze strany Googlu ale zatím nezmírnily.

Google Book Library

Program Google Book Library je největší světový katalog digitalizovaných knih. Společnost v roce 2004 uzavřela dohodu s několika americkými knihovnami a začala digitalizovat knihy z jejich sbírek, včetně těch, které jsou pod ochranou autorského práva v USA i jinde. Google říká, že jeho digitální knihovna má sloužit především ke zpřístupnění nedostupných knih široké veřejnosti. Naskenováno už je sedm milionů knih od dvaceti tisíc nakladatelů.

Asociace amerických autorů, Asociace amerických nakladatelů s několika autory a vydavateli podali proti Googlu společnou žalobu pro porušení autorských práv. Po dlouhém jednání se obě strany dohodly na takzvaném vyrovnání, které stanovuje pravidla, za nichž může Google naskenované knihy zveřejnit.

Podle navrhované dohody smí Google vystavit na internetu texty knih, které nejsou komerčně dostupné v USA, což jsou ale téměř všechny evropské knihy. "Vyrovnání se nedá sladit s naším právním řádem," tvrdí Pistorius.

Knihy by byly přístupné nejen americkým uživatelům, ale čtenářům po celém světě, tedy i v zemích, kde byly vydány a kde se prodávají. Digitalizované texty pak bude možné snadno kopírovat a podle Pistoria knižnímu trhu hrozí to, co se stalo s hudebním průmyslem po rozšíření digitalizace.

Čeští nakladatelé zatím nepřipravují právní kroky, nemohou totiž podat žalobu, protože autorská práva českých autorů či nakladatelů porušena dosud nebyla; Google má jejich díla naskenovaná, avšak knihovnu zatím nespustil, a díla tak neprodává, uvedl Pistorius.

Google slibuje umožnit vlastníkům autorských práv přijímat kompenzaci z online přístupu k jejich dílům. Zavázal se také zaplatit 125 milionů dolarů na vytvoření registru knižních práv a vyřešení stávajících požadavků autorů. Ve vyrovnání Google navrhuje platit držitelům práv 63 procent ze všech zisků z užití jejich děl prostřednictvím registru.

"Chápeme, že dohoda o vyrovnání s autory a vydavateli je velmi komplexní a mnoho obav vychází z nepochopení nebo nedorozumění. I proto Google informoval různá sdružení jako např. FEP (Federation of European Publishers), jehož členem je i Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Google zároveň SČKN nabídl osobní setkání a prezentaci služby Google Book Search (Knihy Google) s účastí odborníka letos v červenci. Samozřejmě jsme stále jednání otevření a rádi se se zástupci SČKN setkáme," dodala Zichová.

Jak to tedy bude

Elektronické knihy podle Googlu

Případ český autor vs. americký uživatel služby Google Book Search (Library).

Kniha se digitalizuje celá, tím se žádná autorská práva neporušují, důležité je, co se zobrazuje. Pokud bude Dohoda o vyrovnání s americkými autory a nakladateli americkým soudem v říjnu schválena, u českých knih chráněných autorským právem, které byly naskenovány v USA v rámci projektu Knihovna, mohou nastat tyto dvě možnosti:


1) Kniha je ještě pořád v tisku. V tomto případě se nezobrazí ani náhled, pouze základní katalogová informace o knížce a krátký úryvek (pokud sám vlastník práv nepožádá o umožnění náhledu prostřednictvím zapojení se do Partnerského programu). Uživatel pak může zjistit, kde si danou knihu může vypůjčit, nebo najít obchod, kde si její tištěnou verzi může koupit.

2) Druhou možnosti je, že kniha již není k dispozici v tisku. Tím pádem budou mít uživatele automaticky k dispozici náhledy (jakoby listovali v knihkupectví), aby se mohli s knížkou blíže seznámit, a pak si budou moci online verzi knížky koupit.

Případ český autor vs. český uživatel služby Google Book Search (Library)


Jelikož se Dohoda o vyrovnání týká jenom amerických uživatelů, čeští uživatele budou službu Google Book Search využívat jako doposud. Nic se pro ne schválením Dohody o vyrovnání nemění. To znamená, že knihy v Projektu knihovna, které jsou stále chráněny autorskými právy, připomínají naše výsledky lístkový katalog. Zobrazujeme informace o knize a několik fragmentů textu obsahujících hledaný text v kontextu.


Knihy z Projektu knihovna, které již nejsou chráněny autorským právem, lze ale zobrazit nebo stáhnout celé. Uživatel si může prolistovat několika ukázkovými stránkami těchto knih, podobně jako v knihkupectví nebo v knihovně. Zobrazí se také odkazy na knihovny a knihkupectví, kde lze danou knihu vypůjčit nebo zakoupit.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 19 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 10 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Umělá inteligence od OpenAI má nový pohon. A rovnou ho dává zadarmo

v diskusi je 9 příspěvků

13. května 2024  20:34

Společnost OpenAI vůbec poprvé pořádala živé představení svých pokroků. Hlavní novinkou se stala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 14 příspěvků

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Věci, které by ve Windows 11 měli ihned opravit

v diskusi je 1 příspěvek

20. května 2024

Windows 11 z uživatelského pohledu nastavuje zrcadlo budoucnosti. Nacházejí se v něm věci uživateli...

Beneš se Mussoliniho neštítil. Před 100 lety s ním vyjednal mezistátní smlouvu

v diskusi je 32 příspěvků

19. května 2024  10:30

V polovině května 1924 jednal československý ministr zahraničí Edvard Beneš v Římě s italským...

Sověti neuměli zkonstruovat těžký tank. Pomohl jim až německý inženýr

v diskusi je 44 příspěvků

19. května 2024

Když je řeč o sovětských těžkých tancích, výčet zpravidla začíná pětivěžovým typem T-35. Jenže...

Jak Muskova firma vyřešila problém prvního čipu v mozku člověka

v diskusi je 5 příspěvků

18. května 2024

Neuralink je jedna z firem Elona Muska, o které se mnoho mluví. V lednu totiž zavedli její...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...