Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Řekněte si o peníze, fanoušci vás nakopnou a dají vám miliony

Netradiční nápady a nadšenecké vize často ztroskotají na nedostatku peněz. Kdo by totiž sponzoroval neznámý projekt s nejistou návratností? Nové platformy pro hromadné financování ukazují, že řešení existuje. S pomocí neorganizovaných komunit dosahují různé projekty na milionové sumy. Ani tady ale nemůže uspět každý.

Kickstarter.com je cesta k penězům pro nezávislé tvůrce téměř čehokoli.

Pánská košile, která je vyvíjena po vzoru NASA a nemačká se. Nová šňůra hudebních představení. Kniha s fotografiemi starých železničních tratí. Hodinky s e-inkovým displejem. Obnovení legendární hry na hrdiny. Tyto a další projekty získaly investice v řádech desetitisíců až milionů dolarů. Ne však od jedné nebo dvou firem, ale od tisíců individuálních dárců. V tom tkví jádro úspěchu platformy Kickstarter.com a dalších systémů, umožňujících tzv. crowdfunding, tedy hromadné financování projektu přes internet.

Princip je triviální. Lidé, kteří mají nápad, si v rámci crowdfundingové platformy vytvoří stránku, kde představí svůj projekt. Skromnost jim tady rozhodně nepomůže. Cení se naopak vtip, schopnost vystihnout jedinečnost projektu a důležitá je také užitečnost (či aspoň atraktivita) výsledku.

Klíčovým aspektem jsou odměny pro přispěvatele. Na základě toho, jakou sumu se rozhodnete do projektu vložit, získáte jednu z odstupňovaných odměn pro investory. Tady mají projekty prostor nalákat přispěvatele na slevu, exkluzivní zážitek a další. V prvním případě dostanete například zdarma vstupenku na koncert v hodnotě 100 dolarů. V druhém pak za patřičný příspěvek získáte ke vstupence i soukromý koncert kapely na vaší party.  A když v peněžence zalovíte opravdu pořádně, může se po vás například i jmenovat speciální edice zboží.

Kickstarter.com: Amanda Palmer zajistila úspěch svojí kampani i propracovaným...

Kickstarter.com - Amanda Palmer zajistila úspěch svojí kampani i propracovaným systémem odměn - včetně večeře se zpěvačkou

Ukazuje se, že dobře nastavené odměny mají velký význam i pro virální šíření projektu. Netradiční, odvážné nebo výhodné nabídky snadno kolují po sociálních sítích, a získávají tak další přispěvatele. Záleží i na rychlosti. Projekt totiž musí získat částku během stanoveného časového úseku, jinak spadne do propadliště dějin. Všichni fanoušci vidí, kolik ostatních investorů už své peníze přislíbilo (vouch) a kolik je ještě třeba vybrat, aby se projekt uskutečnil.

Hop nebo trop. Napínavý závod s časem

Není trochu riskantní přispívat na projekt, u kterého není jistě, že se uskuteční? Aby se investoři nemuseli trápit podobnými otázkami, využívá Kickstarter a spol. možnost kreditních karet k povolenému čerpání. Peníze se tedy z vašeho účtu strhnou až ve chvíli, kdy je projekt úspěšný, a vy se tak nemusíte bát být mezi prvními investory.

Kickstarter vyžaduje, aby byla vybrána celá požadovaná částka, jinak projekt neuvidí z investic ani dolar. Brání se tak nereálným požadovaným sumám a klade větší nároky na aktivitu fanoušků i žadatelů. Naproti tomu jiné platformy mohou mít volnější požadavky, ale také přísnější (například vyplácet investice postupně a teprve v případě, že jsou vidět pokroky v projektu).

Úspěšné a neúspěšné projekty

Kickstarter je coby hlavní crowdfundingová platforma v hledáčku médií i fanoušků a umí toho využít.

Kickstarter je závislý na důvěře jak projektů, tak jednotlivých investorů, a tak se snaží o maximální transparentnost. Publikuje tedy podrobné statistiky o úspěšných a neúspěšných projektech v jednotlivých kategoriích.

Nejúspěšnější kategorií, co do objemu financí, je Film a video, ve které se vybralo už 67 milionů dolarů a z téměř dvaceti tisíc projektů jich zde uspělo 40 procent. U hudby, která je v pořadí kategorií druhá, je úspěšných dokonce 54 procent projektů z téměř 16 tisíc.

Kategorie Design je na třetím místě se 46 miliony "úspěšných dolarů" a úspěšností projektů 35 procent. Je jich ale o poznání méně, jen dva a čtvrt tisíce.

Nejúspěšnějším projektem všech dob je projekt Pebble, hodinky s elektronickým papírem, které komunikují se smartphonem.

Nejúspěšnějším na Kickstarter.com je zatím kalifornský projekt Pebble. Hodinky...

Nejúspěšnějším projektem na Kickstarter.com je zatím kalifornský projekt Pebble - e-inkové hodinky vybraly stokrát více, než si původně zamanuly

Úspěšný projekt nesmí váhat označit se za revoluci a budoucnost.

Úspěšný projekt nesmí váhat označit se za revoluci a budoucnost

Za pozornost stojí také odvrácená strana statistik. Ukazuje se, že neúspěšné projekty jsou časté. Projekty, které si nechají delší čas na získání investic, mají ve skutečnosti menší šanci investici získat. Možná se už při stanovení délky projevila jejich počáteční nejistota. Většina projektů, které získaly výrazně větší investici, než o kterou žádaly, patří do kategorie techniky, hardwaru, designu, softwaru nebo her.

Přímý vztah lze vysledovat mezi počtem facebookových přátel zakladatelů projektu a jeho úspěšností. Čím více přátel máte, tedy čím větší je počáteční skupina, které o projektu řeknete, tím větší je šance na úspěch projektu.

Pouze čtvrtina úspěšných projektů dodržela svůj vlastní termín dokončení. Až po osmi měsících od termínu dosáhne podíl dokončených projektů hranice 75 procent.

A trochu zvláštní, ale nikoli nesmyslné zjištění: pokud projekt získá větší investici, než o kterou si řekl, dokončení to neurychlí, ale spíše naopak.

Více informací o tom, co ovlivňuje úspěch či neúspěch projektů, lze vyčíst z akademické práce Ethana Mollicka.

Crowdfunding v Česku? Zatím v plenkách

Kickstarter je omezený na americký trh, toto omezení se ale netýká všech zahraničních platforem pro crowdfunding. Ryze české projekty pro crowdfunding již také existují, podle některých kritiků ale zatím nejsou příliš úspěšné. Podle přehledu na Lupa.cz za to může "především nepochopení českých zadavatelů projektů, kteří na české prostředí vyžadují zcela nesmyslně vysoké částky."

Nakopni.mě se snaží o crowdfunding v Česku. Zatím ale nelze říci, že by se...

Nakopni.mě se snaží o crowdfunding v Česku, zatím ale nelze říci, že by se hemžil úspěšnými projekty

Jedna z mála aktivně vypadajících kampaní na Nakopni.mě patří neziskové...

Jedna z mála aktivně vypadajících kampaní na Nakopni.mě patří neziskovce (Česká unie neslyšících)

Další český pokus, fondomat.cz, přes dosavadní pozornost médií nedokázal zatím...

Další český pokus, fondomat.cz, přes dosavadní pozornost médií nedokázal zatím "svým" projektům vydělat přes padesát tisíc korun.

Mezi spuštěné české projekty patří Fondomat.cz a Nakopni.mě. Ani jeden z nich nebudí dojem aktivní platformy a až na vzácné výjimky zde najdeme spíše přehled neúspěšných projektů.

Budoucnost crowdfundingu

Fenomén Kickstarteru si za rok své existence získal značnou popularitu. Není divu: každý projekt, který přes něj hledá investice, mu zároveň dělá reklamu. A protože projektům jde o reálné peníze, burcují svoje fanoušky, rodiny i známé všemi dostupnými prostředky.

Nejhorší evropské auto

jede do Jižní Ameriky

Trabant, Maluch a Pionýr se chystají na cestu skrz Jižní Ameriku. Pokud je chcete vidět, můžete přispět ZDE.

Kickstarter se tak stal i terčem několika povedených parodií, třeba The Onion jej líčí jako novou formu nigerijských dopisu, Funny or Die ukazují Obamův Kickstarter projekt a Randall Munroe si zase utahuje z toho, jak moc záleží na popisu projektu a nikoli na projektu samotném.

Bližší pohled samozřejmě ukazuje, že crowdfunding je starý málem jako lidstvo samo. Třeba sbírku na české Národní divadlo sem můžeme s klidným svědomím zařadit i přesto, že probíhala off-line. Místo facebookovych stránek informace šířil vlastenecký tisk a potulné divadelní společnosti, místo čísel kreditních karet putovaly do společně pokladnice babiččiny zlaté náušnice.

Síla internetového crowdsourcingu spočívá právě v oné platformě. Začít celonárodní sbírku na divadlo, to byla naprosto jedinečná, bezprecedentní záležitost, která vyžadovala zapojení celé vlastenecké komunity.

Zato v případě internetu může projekt založit s minimálními náklady kdokoli, co nejsenzačněji nastavit strukturu odměn pro investory, pohrát si s lákavým titulkem a rozeslat pozvánku "svojí" komunitě.

Jakkoli je vaše komunita decentralizovaná, odkaz se může rozšířit a důvěryhodnost platformy je dostatečná na to, aby i méně známé projekty dosáhly na obstojné finance. Zbývá jen sledovat, zda se projekt setká s úspěchem a najde si fanoušky, kteří se rozhodnou jej do začátku pořádně nakopnout.

Jak přes crowfunding financovat cestu do Jižní Ameriky

Cestovatel Dan Přibáň

Projeli jsme Afriku trabantem a natočili o tom film. Dali jsme do toho všechno naše úsilí, schopnosti a peníze. Výsledek překvapil i nás - stal se nejlépe a nejvíce hodnoceným dokumentem na Československé filmové databázi za rok 2011. Dostal se do zahraničí, vyhrává festivaly, všechno bylo skvělé...

Mělo to jen jednu slabinu. Nevydělali jsme na tom ani korunu. Natočit film za všechny svoje prachy, a pak se ho snažit prodávat dneska pořádně nejde. Prodej DVD a online kopií nepokryl ani náklady. Náš film je totiž všude, na YouTube (jo, klidně se podívejte) ulozto, torrentech... prostě všude. Těší nás, že se líbí, že děláme radost té spoustě lidí, co si ho stáhla, ale finančně to byla katastrofa. Proto nás zaujal crowdfunding, kde nás můžou dopředu podpořit ti, kteří jsou na stejné vlně a umožnit nám alespoň trochu v klidu pracovat na dalším filmu.

Proč ne Kickstarter

Crowdfundingových serverů je na světě hodně. Nejznámější je rozhodně Kickstarter, takže ten byl také první, který jsme vybrali. Jenže pak se objevilo několik ale... První komplikací byla nutnost mít číslo amerického daňového plátce. Je to věc, kterou lze zařídit, ale je to komplikace navíc. Druhou, zásadnější nevýhodou je nastavení kampaní – Kickstarter při vybírání peněz na váš projekt jede na principu buď všechno, nebo nic.

Motivuje vás k nastavení realistického cíle, což je rozhodně dobré. Vaši podporovatelé věcí, že si netroufnete dát nereálnou částku, protože je šance, že také nedostanete vůbec nic.

Jenže my jsme český projekt, u kterého není zcela jistá tak masivní podpora, jako bývá na západ od našich hranic, neřkuli v Americe a riziko, že se peníze nesejdou, protože našinec prostě nemá kde brát a cizince to nemusí až tak moc zajímat, bylo velké.

Proto jsme se rozhodli pro Indiegogo, kde si můžete vybrat, zda berete i to málo, co se vybralo, nebo jen všechno. Druhá možnost zní možná divně, ale je to jasný signál pro dárce, že peníze vážně potřebujete.

Zvažovali jsme i české crowdfundigové servery, ale v naší republice je nás prostě málo a crowdfunding stojí na vybírání malých částek od spousty lidí a spoustu lidí najdeme jen v zahraničí.

Problém byl i s poměrem vybírané sumy a odměnami za podporu. Zatímco pro Američana není 100 dolarů závratná částka, pro našince je 2 000 korun už hodně peněz. Sami jsme zvědaví, jaký bude poměr mezi cizinci a Čechy a Slováky.

A malá rada na závěr, nemá smysl chystat podklady pro sbírku a až když máte pocit, že máte vše pohromadě, teprve zakládat projet na Indiegogo. Lepší je založit ho hned a doplňovat potřebná data (videa, fotografie a texty). Není problém ho uložit rozpracovaný a jakmile je vše hotovo, jen ho spustit.

Přispět na cestu můžete i vy - ZDE.

Autor:
  • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

První velký export vojenské techniky z ČSR po roce 1945 mířil do Švýcarska

Mezi velké exportéry zbraní patřilo i malé Československo. Většina jeho zbrojního exportu mezi lety 1945 a 1989 šla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Google slibuje, že uživatele už nebude sledovat jednotlivě

Google příští rok v prohlížeči Chrome zakáže sledovací cookies, tedy soubory třetích stran, které umožňují mapovat...

Facebook ruší přes miliardu účtů a chce otevřít Instagram dětem

Společnost Facebook nedovoluje podle svých pravidel zřídit účet dětem pod třináct let. Nyní se podle zveřejněné interní...

K přihlášení ke službám Googlu budete brzy potřebovat mobil nebo otisk

Google se chystá zavést dvoufaktorové přihlašování k účtům, které uživatel v rámci jeho služeb využívá. V dohledné době...

Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger měly výpadky. Twitter se směje

Nejpoužívanější sociální síť a také prakticky všechny ostatní služby společnosti Facebook měly v podvečer výpadky....

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...