Jsou tomu dva týdny, co Google ve svých mapách představil nový režim náhledu: kromě satelitní, normální a hybridní mapy nabídl i pohled z ulice - Street View. Umožňuje umístit žlutého panáčka na modře vyznačené ulice, a pak už vidíme panoramatický pohled z daného místa. Nejde přitom o 3D modely, ale o reálné fotografie z daného místa.
Google Maps - Street ViewVíce o spuštěn a použití v našem článku Mapy ještě nikdy nebyly tak podrobné. Google vyrazil do ulic
|
Celá aplikace funguje v rámci prohlížeče (s Adobe Flash Player verze 9), pouze je nutné mít na paměti, že se jedná o betaverzi. Podobně jako Google Earth přinášející satelitní snímky ve 3D podobě, i Street View se dočkal pozitivních ohlasů v médiích. Ještě větší odezvu ale zaznamenal mezi bloggery a v rámci on-line komunit. Během několika hodin už vznikaly speciální blogy soustředící se na vyhledávání toho nejzajímavějšího, nejpikantnějšího nebo nejbizarnějšího, co lze na ulicích skrze pohled Street View vidět. Nutno říci, že Google takovéto podělování se o úlovky velice usnadnil - pokud po nálezu zajímavého objektu kliknete na "Link to this page", můžete ostatním předat nejen místo, ale i natočení "hlavy" a přiblížení mapy a pohledu.
I na to přijde v tomto článku řada. Napřed se ale podíváme, jak se Googlu povedlo nasnímat obrovské množství fotek v pěti městech (New York, Las Vegas, Miami, San Francisco a Denver) a jak snímky skládali.
Google Van (čti gůgl ven)
Kdo fotografuje, ví, že se občas fotograf ocitne na obrázku, aniž to má v úmyslu. Buď se do záběru promítne jeho stín, nebo dokonce fotografie zachytí jeho odraz v zrcadle. Tak bylo také nejspíše poprvé odhaleno vozidlo, které fotografie nasnímalo - tzv. Google Van.
Zatímco San Francisco nasnímal Google Van, třeba floridské Miami projíždělo jiné auto, a to auto firmy Immersive Media. Právě jejich technologii Google pro nasnímání panoramatických snímků použil.
Technologie existuje již od roku 2005, její aplikace v Google Maps je ale jedinečná svou použitelností, dostupností i rozsahem. O technologii se můžete více dozvědět v tomto videu (klikněte na obrázek, video je v anglickém jazyce).
Zařízení, které se na střeše vozu veze, obsahuje jedenáct objektivů a je schopno zachytit obrazy s vysokým rozlišením (celkem až 100 megapixelů). Vůz Google pak obsahuje zařízení ještě výkonnější, jak je poznat i z kvalitativního rozdílu fotek San Francisca, které scanoval Google Van.
Speciální software se stará o poslepování fotografií a jejich následné zobrazení. Propojení snímků s grafickou informací se děje pomocí údajů z GPS lokátoru. Napojení do konkrétních ulic si jistě vyžádalo i ruční úpravy, například při křížení tras na křižovatkách.
Ještě já se podívám, podívám...
"Jsem rozhodně pro mapování, ale tahle nová vymoženost mi opravdu nahání hrůzu. (...) Google špehuje moji kočku," stěžuje si Ary Kalin-Caseyová, a přikládá důkaz. Usiluje o to, aby Google tento obrázek odstranil, a aby bral vážněji soukromí lidí a jejich příbytků (a v tomto případě mazlíčků).
Google se brání: "Ve Street View jsou pouze fotografie, které byly pořízeny z veřejných prostranství. Obrázky nejsou odlišné od toho, co může vyfotit kdokoli z nás, od toho co vidíme, když jdeme po ulici. Navíc jsme mluvili s několika organizacemi (...) a jednali ještě předtím, než jsme fotografie publikovali. Neuvidíte tak například obrázky ubytoven pro bezdomovce nebo kliniky zabývající se potratem."
Ve špatný čas na špatném místě
A co když vás Google zachytil zrovna v ten nepříjemný okamžik? Kdy byste nechtěli být viděni?
Opalující se dívky neunikly kamerám (ani zarážejícně trpělivým hledačům zajímavých pohledů na Google Maps)
"Jistě, může nastat situace, kdy byl někdo vyfotografován v nevhodném okamžiku, v takovém, že by snímek raději neukazovali," říká Philipp Schindler ze společnosti Google. "Statistická pravděpodobnost je ale extrémně nízká. V takových případech nás mohou lidé kontaktovat. My stížnost prověříme, a pokud je to nutné, zcela odstraníme nepřípustný obraz." Tak se stalo i v případě mladíka, který byl zachycen ve chvíli, kdy si "odskakoval" k dopravní značce.
Nefoťte mě, prosím!
V Evropě se (zatím) všetečného Google Vanu bát nejspíše nemusíme, ale americká města jsou nadále fotografována, a možná brzy si budeme moci virtuálně projít další. Ne všem obyvatelům se to ale zamlouvá. Jak se ale bránit? Vtipný způsob se objevil na blogu guiabuscadores.com - paroduje možnost zakázat vyhledávači Google indexovat vaše stránky.
Co si o Google Street View myslíte vy? Myslíte, že jde o užitečnou pomůcku při orientaci po městě? A jaké jsou vaše oblíbené pohledy?
Odkazy:
- Porušené soukromí nebo online komunita? (anglicky)
- Cool Google Maps - Who knew maps could be fun? (anglický blog)
- Local Search API (anglicky)
- Google Maps Mania (anglický blog)
- Immersive Media Car (anglicky)
- Google Maps Zoom - insider's comment (anglicky)
- Google Maps Street View and Maplets (anglicky)
- Google Interiors (anglicky, sci-fi)
- Vládě se to nelíbí (anglicky)
Galerie zajímavých pohledů:
- Streetviewr (378 pohledů)
- Google Van (blog, anglicky)
- StreetViewVoyeur.com (anglicky, pouze odkazy)
- Fotografie z Flickr.com otagované jako "streetview" (tisíce, ne vždy jde ovšem o pohled z Google Maps)