Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Internetový pirát: Lidé jsou nenasytní, represe musely přijít. My se nebojíme

Internetoví piráti sdílejí filmy, ale nevydělávají na nich. Nevadí jim ani zavření služeb typu Megaupload. Přinášíme otevřenou zpověď člověka, který se pohybuje na špičce české pirátské scény.
Nestřídmost se nevyplácí.

Nestřídmost se nevyplácí. | foto: profimedia.cz

Za poslední měsíc se toho ve virtuálním světě událo mnoho. Došlo k odpojení jednoho z největších file serverů Megaupload (více zde) a dobrovolného utlumení činnosti Filesonicu a dalších (více zde). V Tokiu byla také podepsána většinou evropských států kontroverzní dohoda ACTA, která má mimo jiné usnadnit boj proti internetovému pirátství (více zde).

Navíc jsou stále ve hře americké zákony SOPA a PIPA (více zde), jež v případě schválení neovlivní pouze Američany, ale celý internet. Na redakční e-mail nám v týdnu přišel nevyžádaný text od autora, který má blízko k pirátské komunitě a s redakcí Technetu byl už před několika lety v kontaktu.

Tvrdí, že nepatří do žádné skupiny, v dané sféře se však pohybuje už několik let. Jeho reakci na zavření Megauploadu a obecně současné dění okolo internetu jsme se proto rozhodli vydat.

Upozornění

Názory obsažené níže v textu se nemusí vždy shodovat s názory redakce.

Redakce do textu nezasahovala, pouze jej minimálně krátila.

Warezáci používají tajná uložiště a na sdílení nevydělávají

Termín "internetové pirátství" zní poměrně dost dramaticky a média, PR agentury, zastupující filmová studia a nahrávací společnosti, i samotní vlastníci práv k audio a audiovizuálním dílům, se ho celé roky drží. Pirát byl v původním významu v podstatě loupežník na moři. Fyzicky kradl a posléze utrácel cizí jmění. "Internetoví piráti" ovšem nemají s touto definicí až tolik společného.

Dnes se myslí internetovým pirátem každý, kdo si stáhne film, hudbu či počítačovou hru. Jenže to je naprostý nesmysl, protože tito lidé jsou masa konzumentů internetového obsahu všeho druhu, nejsou žádnými piráty. Pokud chce někdo mluvit o internetových pirátech, musí mít na mysli tajné skupiny, které masami stahovaný obsah vypouštějí takříkajíc do éteru: hovoříme o takzvaném warezu a "warezácích". A pozor! Nejde o lidi, kteří film či muziku nahrávají na file servery typu Megaupload a jiné, ani je nesdílejí přes torrenty.

Slovníček

Co je to FTP a release

Download – Stahování souborů do počítače ze serveru či jiného počítače, obecný termín pro stahování přes jakýkoliv systém či technologii.
Upload – V podstatě opaku downloadu, tedy nahrávání souborů, respektive dat na server či do jiného počítače.
Warez – Označení pro audio, video, text či software chráněný autorským zákonem, které spolu pirátská komunita vyměňuje.
Release – Určité vydání softwaru, filmu, hudby (v tomto případě pirátské)
P2P – Zkratka pro označení „Peer 2 Peer“, česky řečeno „přímé spojení mezi dvěma počítači“.
FTP – Takzvaný File Transfer Protocol slouží k přenášení souborů mezi počítači v rámci počítačové sítě (tedy i po internetu). Jedná se o jeden z nejstarších protokolů TCP. Zpravidla se uživatel pomocí FTP klientu (programu) připojuje na server – odtud může stahovat uložená data či je nahrávat.

Skuteční piráti, byť je tento pojem dost kostrbatý, ale v zájmu zjednodušení se ho budeme držet, používají síť tajných FTP, přes které si vyměňují audiovizuální díla, software a další data. Z těchto serverů vždy někdo soubory vynese "ven", nasdílí je na privátních torrentech, případně uploaduje na file servery, odkud se šíří dál. Skuteční warezáci na kopírování filmů a hudby nemají ani cent, vše děláme pouze pro potřebu komunity a proti únikům svých releasů (vydání filmu, hudby a jiných souborů) se snažíme bránit.

Proti zavření Megauploadu piráti nic nenamítají

Hovořit tedy o tom, že lidé z warezu na kopírování placeného obsahu vydělávají, a jsou tedy piráty, je naprostý nesmysl. Na naší neziskové práci vydělávají jiní: prodejci vypálených DVD, provozovatelé file serverů. To oni jsou piráty v pravém slova smyslu, protože umožňují stahování a šíření děl chráněných autorskými zákony s cílem na celé věci vydělat. A z tohoto důvodu nemůže skutečný warezák proti zavření těchto serverů nic namítat.

Pokud bychom to vzali do důsledku, tak na současné popularitě stahování vydělávají nepřímo i další tisíce firem. Například naprostá většina výrobců elektroniky, protože před časem začaly tiše podporovat přehrávání MKV (televizory, multimediální centra, Blu-ray přehrávače…). Přitom všichni moc dobře vědí, že MKV je formát číslo jedna pro kopie HD filmů z Blu-ray disků.

Represe si svou nenasytností zavinili lidé sami

Warez a celá takzvaná "scéna" vznikly koncem devadesátých let. Původně šlo o hrstku nadšenců a zcela minoritní záležitost. S nástupem sítě DirectConnect, posléze torrentů a v posledních letech file serverů, se však stalo internetové pirátství masovou záležitostí. Dnes si z Ulož.to stáhne novou epizodu seriálu, nový film či hudební album bez problému člověk středního věku či puberťačka, kterou jinak zajímá především to, jaký má make-up.

Stahování z internetu je dnes téměř celospolečenskou záležitostí a zdá se, že pohár trpělivosti přetekl. Jedna věc totiž je, pokud si mezi sebou vyměňuje v rámci warez scény, případně privátních torrentových komunit, filmy pár tisíc lidí, a druhá, když stahují miliony lidí. Všichni musejí pochopit, že takhle to zkrátka dál nešlo a byla jen otázka času, než dojde k prvním represím. Jinak řečeno, nenasytná masa poutala na stahování tak velkou pozornost, že nešlo už celou věc ignorovat či přivírat před ní oči. Obzvlášť když na touze stahovat mnozí vydělávali miliony eur ročně. A nebudeme si nic nalhávat, celý byznys většiny file serverů stojí na nelegálním obsahu. Jinak by si u nich těžko tak obrovské množství lidí zaplatilo předplatné za desítky dolarů či eur.

Představitelé zmíněných služeb se mohou tvářit, že s nelegálním obsahem bojují, ale všichni dobře víme, že ve skutečnosti nejsou definitivní řešení a komplexní filtrace v jejich zájmu. Warez proto musel nutně uzavření těchto serverů uvítat, protože právě tyto servery přispěly k tomu, aby se řešily ještě před deseti lety nepředstavitelné zákony a dohody typu ACTA, SOPA či PIPA. Nebudu zde provolávat nějaká prázdná hesla, jaké čekají internet hrozivé věci. Faktem nicméně je, že tyto zákony se warezu takřka nedotknou. Zato běžní uživatelé bez valných znalostí to budou mít těžší.

Konec pirátství se nekoná

Pokud pojedu například na dovolenou s harddiskem plným stažených filmů, tak ho TrueCryptem celý zašifruji a celník s novou pravomocí prohledávat počítače a další techniku na něm najde tak maximálně pár osobních fotek a jeden nenápadný soubor bez přípony. Slečna za mnou, které přítel nahraje do telefonu nové, ještě oficiálně nevydané album Davida Guetty, bude mít nejspíš problém.

Na warez scéně nikoho nezajímá, jestli nahrává něco legálně či nelegálně. Rozebírat něco takového nemá vlastně smysl, protože warez stojí od svého počátku na kopírování autorsky chráněných děl. Hlavní pozornost všech firem a úřadů ovšem poutaly file servery, případně otevřené torrentové komunity, kde se dají lidé snadno nachytat. Warezáka chytne málokdo, mnohdy používá šifrované připojení přes cizí server a především uploaduje v rámci dost striktně uzavřené komunity. Hovořit o nějakém konci stahování je tedy úplný nesmysl.

Výše zmíněné zákony jsou primárně cíleny proti stahující a sdílející mase obyčejných lidí: tu potřebují politici spolu s nahrávacími firmami a filmovými studii zastavit. Na warez jsou krátcí. Jistě, občas se pochlubí policie či paní Česká protipirátská unie zátahem na nějaký server, ale ubylo snad seriálů, filmů, hudby a her na internetu? Decentralizovanou síť lidí, kteří se v drtivé většině případů ani osobně neznají, je ještě těžší rozbít než kdejakou teroristickou buňku.

Američané si vylámali zuby v Afghánistánu, Iráku i Vietnamu, a to šlo o reálný boj, na internetu nemají šanci. Pokud nepohltí celý svět jednolitá orwellowská diktatura, warez si vždy najde cestu. A aby bylo jasno, cílem warezu není plnit vaše harddisky, tedy harddisky běžných lidí, ale dodávat obsah vybraným jedincům, tak jak tomu bylo před deseti a více lety.

Bát se nemusejí ani členové privátních torrentových komunit: především těch, které jsou již dnes zcela uzamčeny a nelze se do nich dostat ani na pozvánku. V těchto místech, kam má přístup vlastně jen hrstka internetových uživatelů, také vzniká množství releasů, protože tyto weby mají vlastní skupiny "vydavatelů" filmů, seriálů či hudby. Dostat se jim na kobylku není vůbec jednoduché a pro policii i protipirátské organizace je mnohem jednodušší zaměřit se na otevřené torrentové stránky, které používají miliony lidí. 

Je těžké zastavit miliony stahujících lidí? Jasně, změníme zákony ve prospěch soukromého sektoru. Poskytoval připojení a provozovatel serveru bude zodpovědný za to, jak jeho služeb zákazníci využívají. A sami uživatelé budou apriori označeni za zloděje a budou muset dokazovat, že žádný zločin nespáchali, místo toho, aby bylo dokazováno jim, že ho spáchali.

Toto účelové znásilnění západního práva je asi nejděsivější na celé hysterii okolo ACTA, PIPA a SOPA. A co warez?  Ten může obsah svých serverů vždy přesunout, na světě je ještě stále dost zemí s dobrou konektivitou, kde žádné zátahy a zabavování serverů nejsou denním chlebem. A pokud nevystrkujete hlavu, chováte se nenápadně a hlídáte si, kdo má přístup za brány vašeho přihlašovacího systému, můžete mít klidně FTP v Německu, Švédsku či Holandsku.

Knihtisk vs. Blu-ray

Klást si věčné otázky, zda je stažení filmů morální, či není, jsou zcela bezpředmětné. Je to asi stejné jako řešit, zda je morální krádež fyzického předmětu. Není, ale krade se denně. Stahování a sdílení také není zrovna ušlechtilá činnost, stahovat se ovšem bude. Je to prostě nezastavitelný proces. Starší generace se vždy brání novým věcem a technologiím. Novoty měly v historii vždy své odpůrce.

Před dvaceti lety se kopírovaly VHS, dnes se stahují DVD. V principu jde úplně o to samé, vlastně i nahrávání pořadů z televize je do jisté míry kopírováním obsahu. Měla snad šlechta nechat zničit Gutenbergův knihtisk kvůli tomu, že přijdou písaři o práci? Asi těžko. Vývoj jde kupředu, může se vám směřování světa nelíbit, můžete proti němu bojovat, ale stejně s ním nic nezmůžete.

A co nás čeká nyní po zásahu proti Megauploadu? Vlastně nic zásadního, pouze se teď vrátí celý svět nejspíš do stavu, který tu panoval před pár lety. Přístup k "nelegálnímu obsahu" mělo méně lidí: čas od času se u nich doma stavil známý s harddiskem a nejnovější porci hollywoodských trháků si nechal zkopírovat. Případně se vydali lidé na tržiště a zde si levné kopie filmů koupili. Místo toho, aby vydělávali provozovatelé file serverů, budou opět vydělávat trhovci. Je to vlastně jedno, na pirátství bude vždycky někdo vydělávat, jen samotní warezáci to nikdy nebudou.

Pokud si ale někdo myslí, že nastal úsvit nového věku internetu, který se ponese ve znamení konce stahování, hluboce se mýlí. Aktuální akce FBI proti Megauploadu je zcela právoplatná, protože vlastníci webu na pirátství vydělávali. Současně lze brát zátah jako jisté "bububu", které pár tisíc lidí na nějakou dobu vystraší, za pár týdnů už bude však většina sosat své oblíbené seriály znovu, pouze z jiného zdroje.

A co je hlavní, útoky na torrentové komunity i samotný warez se ukázaly jako zcela neefektivní. Švédové sice zakladatele ThePirateBay odsoudili, jenže jejich web běží vesele dál a může z něho stahovat torrenty prakticky kdokoliv. A pokud nějaký poskytovatel připojení blokuje uživateli na dané stránky přístup, není nic jednoduššího než si za pár eur zaplatit šifrované připojení přes VPN. Rázem se můžete připojit, kam chcete, aniž by u vašeho poskytovatele byl jediný záznam o tom, kterou stránku jste navštívili.

Autor:
  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozpálené brzdy poslaly caravelle v plamenech k zemi. Zahynula pětina obce Humlikon

Premium Tragédie letu číslo SR 306 začala rozháněním mlhy letadlem před vzletem a gradovala jeho pádem v důsledku požáru....

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Google má narozeniny. Kde vzal vyhledávač svůj podivný název?

Google oslavil už 24. výročí svého působení na trhu. Za skoro čtvrt století se stal nejen úspěšnou internetovou...

Facebook se „zbláznil“. Ukazoval jen vzkazy celebritám, přátele skryl

Řada uživatelů ve středu dopoledne hlásila, že se jim „zbláznil“ Facebook. Sociální síť ukazovala náhodné vzkazy....

Google spouští v Česku navigaci pro úspornou jízdu. Ptá se i na pohon auta

Google mapy jsou často využívané jako navigace, která nabízí řadu funkcí. Nyní společnost spouští i v Evropě další...

Mastodon, Hive a další. Jaké jsou alternativy, když nechcete Muskův Twitter

Nelíbí se vám, kam Twitter pod vedením Elona Muska směřuje, nebo se vám síť zkrátka jen omrzela? Internet nabízí mnoho...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...