Internet zdarma? Někde to jde

  9:59aktualizováno  9:59
Do hotelů, restaurací, škol i domácností v hlavním městě začíná stále více pronikat bezdrátový internet. Pražané, jejichž počítače a notebooky jsou pro jeho příjem vybaveny, se na některých místech metropole mohou dokonce připojit zcela zdarma. O tom, kde se lze zdarma připojit do „děravé“ sítě, vědí většinou jen specialisté.

Nabídka připojení k internetu zdarma se ve městě zvýší

V hotelech, restauracích či u tří benzinových pump se lze v hlavním městě bezdrátově připojit k internetu. A mnohde dokonce i zcela zdarma. V letošním roce by měl signál přibýt například v Národní knihovně či na ruzyňském letišti. „Právě na podobných místech je připojení pomocí vlastního notebooku nesmírně praktické,“ tvrdí specialista na bezdrátové sítě Patrick Zandl. Pražané, jejichž počítače či notebooky jsou vybaveny technologiíWiFi, se mohou těšit na konec března. Radnice Prahy 5 se jim totiž rozhodla umožnit bezplatný přístup k internetu na celém Smíchově i v okolních čtvrtích. Do tohoto projektu chce Praha 5 investovat téměř dva miliony korun. „Je to zcela určitě zajímavý nápad. Jsem ale zvědav, jak na to budou reagovat ostatní smíchovští provozovatelé bezdrátového internetu,“ říká Zandl.

S notebookem přes půl Prahy mnoho lidí nepojede

Bezdrátový internet využívá v hlavním městě stále více lidí. Vzrůstá i počet míst, kde se Pražané mohou prostřednictvím svých počítačů či notebooků vybavených technologiíWiFi k síti připojit. „Já osobně však například v restauraci s internetem nepracuji, tam se totiž chodím především najíst,“ říká vydavatel internetových deníků Ondřej Neff.

* Je bezdrátové připojení k internetu prostřednictvím WiFi perspektivnější?

Takto zjednodušeně to určitě nelze říci. Každý si musí rozmyslet, co je pro něj při práci s internetem nejdůležitější. Příjem internetu pomocí WiFi může být totiž značně omezen například stěnami domů, a tak je jeho signál částečně nejistý. Důležité především je, aby byl internet tímto způsobem dobře dosažitelný.

* To by například v metropoli zřejmě neměl být takový problém.

Je to tak. V Praze nebývá tak složité se k internetu takzvaně ze vzduchu dostat.

* Co říkáte na plán radnice Prahy 5, jež chce od konce března pokrýt signálem celý Smíchov a okolní čtvrti?

Určitě to je krok správným směrem. Záleží však také na tom, jestli bude pátá městská část v podobných projektech dále pokračovat.

* Myslíte, že bude příjem internetu bezproblémový na celém území Prahy 5?

To skutečně v současné chvíli nedokážu odhadnout. Uvidíme, jak se tento projekt osvědčí.

* Jaké problémy mohou nastat?

Podle mých informací má síť sloužit pouze pro dva tisíce účastníků a přednostně bude využíván školami. Určitě tedy nebude moci uspokojit všechny zájemce o připojení.

* Nebude se tento signál Prahy 5 krýt s ostatními poskytovateli bezdrátového internetu v této oblasti?

Takové nebezpečí samozřejmě vždy hrozí, stejně tak jako například u signálu televizního vysílání.

* Myslíte, že budou na Smíchov jezdit lidé s notebooky a snažit se chytat internet zdarma?

Myslím, že tohle ve větším měřítku nehrozí. Určitě se nenajde mnoho lidí, kteří by jeli s notebookem přes půl Prahy, aby ušetřili za internet.

* A co takzvaní warchalkeři, kteří internet zdarma cíleně vyhledávají?

Takoví lidé skutečně existují, ale určitě jich není příliš mnoho.

* Jaký na ně máte názor?

Je pravda, že kdyby mi bylo šestnáct, podobné hledání by mě také určitě bavilo.

Internet zdarma? Někde to jde

Na mnoha místech v metropoli se dnes Pražané mohou bezdrátově připojit k internetu. A někde i zcela bezplatně. Internet zdarma chce například od konce března na Smíchově a v okolních čtvrtích zavést radnice Prahy 5.

Internet k obědu

„Bereme to především jako nadstandardní službu pro naše zákazníky. Denně u nás bezplatného připojení využije průměrně deset hostů,“ řekl majitel restaurace Jáma Max Munson. Podle jeho slov většinu z nich tvoří obchodníci. „Ti díky internetu často při obědě stihnou i obchodní jednání,“ dodal.

Tato restaurace je v hlavním městě jednou z mála, kde je internet skutečně zcela bezplatný. Například v provozovnách společnosti McDonald's na Můstku a na Budějovické stojí minuta surfování na internetu jednu korunu. U pokladen si hosté mohou předplatit kupony na třicet, šedesát či devadesát minut.

„Hosté to vnímají jako dobré rozšíření našich služeb. Určitě bychom chtěli bezdrátový internet zavést i do dalších našich pražských provozoven,“ uvedla mluvčí společnosti McDonald's Drahomíra Jiráková.

Udržet signál uvnitř

„Dalšími místy, kde má bezdrátový internet smysl, jsou například knihovny, kam mnoho lidí chodí s notebooky již nyní,“ tvrdí odborník na bezdrátové sítě Patrick Zandl. Například v Národní knihovně sídlící v historickém areálu Klementina by měl být zaveden na konci letošního roku. „V současné době tuto možnost testujeme. Zavést bychom ji chtěli především ve všeobecné studovně,“ sdělil ředitel knihovny Vlastimil Ježek. „Tuto službu nechceme nijak zpoplatňovat. Využívat by ji mohl každý, kdo má do knihovny platnou průkazku,“ dodal.

Bezdrátový internet

* Nyní se lze v hlavním městě připojit na bezdrátový internet například v mnoha hotelech či na třech benzinových pumpách.
* Velmi populární začíná být možnost připojení v restauracích, kavárnách či obchodních centrech. Internet pro hosty nabízejí například restaurace McDonald's na Můstku a na Budějovické či některé provozovny sítě KFC.
* Do konce letošního roku by měl být internetový signál i ve studovně Klementina či v obou terminálech ruzyňského letiště.
* 31. března chce na roční zkušební dobu zprovoznit bezdrátovou síť radnice Prahy 5. Signál by měl pokrýt většinu území této městské části. Radnice se do tohoto projektu rozhodla investovat dva miliony korun.
* Ostatní městské části zatím o podobném projektu neuvažují.
* Bezdrátového internetu využívají také některé firmy. Jejich signál lze mnohdy zachytit s notebookem na ulici.

Podle Ježkových slov se Národní knihovna nyní snaží zajistit, aby se internetový signál šířil pouze ve studovně a jeho dosah nepřesahoval až ven, za zdi Klementina. S tímto problémem se totiž ve městě potýká mnoho soukromých firem.
„V Praze spousta firem politiku bezdrátové sítě velmi podceňuje, přibližně deset procent těchto sítí je naprosto otevřených,“ řekl Zandl. Například na Václavském náměstí či na Vinohradské třídě tak existují místa, kde se dá prostřednictvím notebooku k internetu připojit zcela zdarma.

Vyhledáváním takových míst se zabývají takzvaní warchalkeři. „Ti chodí s notebookem po městě a zjišťují, kde se lze k internetu bez placení připojit. Na takových místech si pak dělají speciální značky či o nich informují své známé,“ uvedl Zandl.

E-mail přímo z pokoje

Dalším místem, kam v metropoli bezdrátový internet výrazněji pronikl, jsou velké hotely. Někteří zahraniční hosté totiž považují možnost vyřídit si svou e-mailovou korespondenci přímo v pohodlí svého pokoje již takřka za samozřejmost.

Na Praze 5 od března

„Paradoxně však zatím bezdrátový internet není k dispozici v areálu ruzyňského letiště. To je v Evropě výjimečné,“ řekl Zandl.
Podle sdělení mluvčí České správy letišť by se však tento stav mohl již brzy změnit. „Projekt je připraven a bude uveden do provozu v průběhu druhé poloviny letošního roku,“ uvedla Anna Kovaříková. Bezdrátový internet by měl být cestujícím k dispozici ve vybraných částech nynějšího terminálu i nového terminálu Sever 2. Příjem bezdrátového internetu však není zcela spolehlivý. Šíření jeho signálu mohou bránit například i některé stěny budov. Také proto odborníky velmi překvapila zpráva o tom, že Praha 5 hodlá zavést zdarma bezdrátový internet na celém svém území.
Ten by mohli obyvatelé Smíchova a okolních čtvrtí začít využívat již na konci března. Bude mít pouze omezenou rychlost a najednou se k němu bude moci přihlásit jen dva tisíce uživatelů.
„I tak to bude velký krok kupředu. Ale bude zajímavé sledovat, jak se Praha 5 vyrovná s tím, že ve stejném pásmu bude působit několik dalších sítí, které se mezi sebou navzájem ruší,“ řekl Patrick Zandl.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Rusko si kvůli válce vyzkouší odpojení od světového internetu

Ilustrační foto - internet

Rusko plánuje operaci, při níž che vyzkoušet, zda se dokáže odstřihnout od světového internetu a zvládne ho provozovat...

Některé stránky ruské televize RT zmizely z Facebooku. Síť je zablokovala

Jak zrušit účet na Facebooku?

Sociální síť Facebook v rámci své snahy o boj s dezinformacemi zablokovala několik stránek s napojením na Rusko. Mezi...

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Najdete na iDNES.cz