Internet zabíjí klasické služby knihoven - stejně jako videopůjčovny

aktualizováno 
Fyzických návštěvníků knihoven rapidně ubývá. Mohou za to i jejich internetové služby.
Lidí v knihovnách bude ubývat

Lidí v knihovnách bude ubývat | foto: Profimedia.cz

Krajským a velkým knihovnám v ČR dramaticky ubývají návštěvníci, kteří osobně přicházejí do knihoven. Díky internetu se z nich stávají virtuální čtenáři, jež využívají on-line služby knihovny. Některé knihovny tak hlásí snížení počtu fyzických návštěvníků až o 50 procent, zjistila ČTK na celorepublikové poradě ředitelů českých knihoven v Plzni. "Markantním jevem, jenž zaznamenáváme v celé ČR, je dramatický pokles fyzické návštěvnosti ve prospěch obsazení internetu. Tento trend souvisí s internetizací knihoven," uvedla ředitelka Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje Ivanka Horáková. Pokles čtenářů, kteří do knihoven osobně přicházejí, odhadla minimálně na 20 až 30, místy dokonce až na 50 procent.

Podle ředitelů se ale na rozdíl od západní Evropy stále České republice daří počty čtenářů udržovat, a to hlavně ve velkých městech. Přispívají k tomu zejména univerzity a také rozšiřování služeb knihoven. "Naprosto se mění komunikace čtenářů s knihovnou. Ve velké výhodě jsou nyní knihovny ve městech, která mají univerzitu," uvedl Jaromír Kubíček, generální ředitel Moravské zemské knihovny v Brně a předseda Sdružení knihoven ČR.

Díky vysokým školám se totiž daří stabilizovat počty čtenářů. Vznik univerzitních knihoven Kubíček za konkurenci neoznačil, tyto instituce prý doplňují knihovní síť. "Vzhledem k tomu, že počet studentů roste, neubývají nám čtenáři," dodal. Podle něj platí, že pořád ještě je národ český národem čtenářským.

"Pro nás jsou studenti právě tou skupinou lidí, jež se dnes stává internetovou. Mají svá studentská konta, čtenářská konta, registrují se přes internet, registrují si kredity, virtuálně navštěvují i naši knihovnu," dodala Horáková.

Knihovna v Plzni je podle ní typickou vědeckou knihovnou, kde hlavní část fondu tvoří odborné publikace a 62 až 65 procent klientů jsou studenti středních škol a univerzity. "Pokud se na univerzitě navyšuje hranice o 1000 studentů, poznáme to," dodala Horáková. ZČU v Plzni má nyní přes 17 000 studentů, ještě před dvěma lety to bylo o několik set méně.

Knihovny se novému trendu přizpůsobují, poskytují on-line přihlášky, on-line nahlédnutí do novinek, on-line objednávky. Čtenářskou kulturu hodnotí ředitelé jako stabilní. Podle nich děti čtou sice méně, ale zase čtou na internetu, přes který se dostávají ke knihám. "Aktivit, jak přilákat nové čtenáře, je hodně. Pořádáme různé soutěže, pasování na čtenáře a podobně," dodal Kubíček. Zajímavým je i poslední příklad z Plzně.

Spisovatel Karel Klostermann byl podle knihovníků čtenářsky "mrtvým" autorem. Po otevření výstavy věnované jeho osobě a dílu desetinásobně vzrostl zájem o jeho díla.

Videopůjčovny musí na internet

Stejné problémy řeší i videopůjčovny. Jim také výrazně klesá klientela, která by si přímo na místě půjčovala filmy. Největší konkurenci jim dělají levná DVD přibalovaná k novinám či časopisům a také stahování filmů z internetu.

Během posledních měsíců skončily v Česku desítky provozoven, ale přesná čísla nikdo nezná. Půjčovny nejsou zastoupeny v žádném sdružení, které by podobné údaje monitorovalo.

Záchranou může být především přesun do on-line světa, kde je však již nyní poměrně zdatná konkurence. Více o problémech videopůjčoven si můžete přečíst v článku Z půjčoven DVD se stává mrtvý byznys

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Facebook se bude muset zpovídat v USA. Málo chránil data

Facebook logo

Kauza Cambridge Analytica je noční můrou společnosti Facebook. Vyšetřovat ji nyní budou i ve Spojených státech.

Tipy na zajímavé weby: tvorba moderních on-line dotazníků

Ilustrační foto - formuláře

Naklikáním vytvořit grafický dotazník, a tak snadno zjistit třeba názor z lidu, umožní služba Click4survey.cz. Položit...

Tipy na zajímavé weby: portály plné zpráv o sněhu a lyžování

Ilustrační foto - sníh

Nejčerstvější informace o aktuálním stavu sněhu na horách najdete na zimních portálech Snow.cz či Kamzasněhem.cz. A...

Najdete na iDNES.cz