Internet z elektrické zásuvky poteče i v ČR. Rychlost až 200 Mb/s

aktualizováno 
Desítky tisíc domácností využívají možnosti připojení k internetu prostřednictvím stávajících elektrických rozvodů. Doposud jen v zahraničí, ale patrně již tento rok se podobné „vymoženosti“ dočkají i první zájemci v Česku. Budete mezi nimi?
Cesty internetu do vašich počítačů mohou být různé. Bezdrátových i drátových způsobů připojení k internetu je mnoho. Asi i vás již někdy napadlo, proč všichni ti poskytovatelé rychlejšího internetového nabízejí nové cestičky, když existuje síť, která vede do téměř každé domácnosti.

Nápad, využít dostupných elektrických rozvodů nejen k přenosu energie, ale i dat, není nový. V minulosti však narážel na mnohé technologické nesnáze. I přesto vznikly technologie, které přenos dat elektrickou sítí dokázaly zprostředkovat alespoň na krátké vzdálenosti, například v rámci jednoho domu či firmy.

Internet ze zásuvky je úspěšný

Není to však tak dávno, co se objevila technologie, jenž zvládá datový přenos i na větší vzdálenosti. Hned se jí chytili poskytovatelé internetu, kteří tak získali další kanál, kterým mohou do domácností „posílat“ internet. Tato technologie našla rychlou odezvu především ve Spojených státech, ale i v některých evropských zemích, jako je například Německo, Rakousko či Španělsko. Celkově se již z přístupu k širokopásmovému internetovému připojení mohou radovat uživatelé ve 40 zemích na světě. Nově k nim má přibýt i Česká republika.

Česko dělí od komerčního provozu jen pár měsíců

Zhruba před rokem začala Pražská energetika (PRE) testovat možnosti přenosu dat po elektrické síti i přes energetická zařízení jako jsou trafostanice, elektroměry apod. „Přenosy probíhaly do obytného domu, kde žijí naši zaměstnanci a do jednoho odborného učiliště,“ uvádí Mgr. Petr Holubec, vedoucí oddělení Public relations v PRE. „Toto řešení se ukázalo jako použitelné. Avšak zároveň naši vlastníci rozhodli, že se tomu naše společnost nebude věnovat, a proto jsme nabídli naše sítě k testování různým firmám,“ informuje dále Holubec.

V současné době se o možnosti provozu internetu po el. síti PRE zajímají dvě firmy. Jedna z nich - společnost Terms - již dokončuje přípravy pilotního projektu. „Jakmile firmy ukončí své pilotní projekty, budeme se v případě jejich zájmu bavit o podmínkách pronájmu našich sítí pro komerční provoz. To jednání lze očekávat během léta,“ doplňuje vedoucí oddělení Public relations v PRE

Co lze od internetu z elektrické zásuvky očekávat?

Pokud vás zajímá, zda nemohou být na překážku starší elektrické rozvody, vězte, že se prý není čeho bát. Mgr. Holubec tvrdí, že je v podstatě jejich veškerá energetická síť vyhovující. „Kapacita a kvalita přenosu je dána především délkou a topologií elektrického vedení,“ uvádí Martin Šejvl ze společnosti Terms. „Obecně nelze určit závislost kvality přenosu na stáří vodičů. Ověření kvality spojení provádíme individuálně pro každou potenciální lokalitu,“ uzavírá.

Již za 14 dní si budou moci tento způsob připojení na internet vyzkoušet první účastníci pilotního projektu. Ten se rozběhne v lokalitě Pohůrka v Českých Budějovicích. „Další pilotní projekt bude na jednom pražském sídlišti a na sídlišti v Českých Budějovicích,“ informuje zástupce společnosti Terms. Komerční spuštění služby na základě vyhodnocených dat pak začne nejdříve v červnu a nejpozději v září tohoto roku.

Technologie je postavena na čipech společnosti DS2, takže se zájemci se mohou těšit na přenosovou rychlost přesahující 100 Mb za sekundu s teoretickým maximem 200 Mb/s.

Připojení přes elektrickou rozvodnou síť je populární i u orgánů EU

Ve svém nedávném prohlášení se i Evropská komise zasazuje o šíření internetu po elektrických sítích, když nabádá členské státy, aby mu nekladly překážky. Komisi by ráda, aby se technologie co nejrychleji rozšířila, a usnadnila tak přístup k širokopásmovému internetovému spojení i lidem v nejodlehlejších oblastech.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Zelené peklo Normandie. Problém odhalených spodků vyřešil seržant Culin

Digitálně kolorovaná dobová fotografie lehkého tanku M5 Stuart s improvizovanou...

Během detailního plánovaní vylodění v Normandii a prvních fází následného postupu do nitra Francie se zapomnělo na...

Některé nejlevnější notebooky nedoporučí ani výrobce. Vyzkoušeli jsme je

Test nejlevnějších notebooků

Na rčení „nejsem tak bohatý, abych kupoval levné věci“ zákazníci často zapomínají. Otestovali jsme proto šest levných...

USA zesilují kyberútoky na Rusko. Je zrada to psát, říká překvapivě Trump

Amerika zvyšuje intenzitu kyberoperací vůči Rusku, chce tak údajně Rusko...

Spojené státy zvýšily intenzitu přípravy kyberútoku na sítě ruských elektráren. Reagují tak údajně na pokusy Ruska...

Další z rubriky

Důchodce Babiš, nesmělý Okamura. Strany poslední den utrácí na Facebooku

Politická reklama na Facebooku (ilustrační montáž)

ČSSD a Piráti na Facebooku utráceli nejvíce. Víme to díky novým pravidlům Facebooku, podle kterých jsou všechny...

Nenechte se napálit falešnou exekucí. Českem koluje další vlna e-mailů

Ilustrační snímek

Podvodníci zkoušejí nalákat důvěřivce na novou vlnu e-mailů, které vyhrožují falešnou exekucí. Vedle toho zkoušejí i...

Facebook uvede „stabilní“ kryptoměnu. Má silné partnery a globální ambice

Facebook oznámil novou kryptoměnu Libra. Spolupracuje na ní s velkými firmami...

Společnost Facebook představila plány spustit novou kryptoměnu Libra v roce 2020. Je založena na principech uzavřeného...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz