NEW YORK - Počítačové společnosti Unisys vzrostl v posledním čtvrtletí loňského roku zisk díky vysokým příjmům divize technologických služeb pro firemní klientelu a slabému dolaru. Čistý zisk za tři měsíce do konce prosince stoupl na 111,5 milionu USD, čili 33 centů na akcii z předloňských srovnatelných 89,1 milionu USD, neboli 27 centů na akcii, informovala dnes společnost. Příjmy společnosti vzrostly na 1,64 miliardy USD z předchozích 1,55 miliardy USD. Slabý dolar přispěl k růstu příjmů šesti procentními body. Tržby divize služeb se zvýšily o 100 milionů USD na 1,3 miliardy USD. Příjmy divize počítačového hardwaru, která zahrnuje také velké počítačové servery, však klesly na 340 milionů USD z předchozích 372 milionů USD, napsala agentura Reuters. Unisys působí na českém i slovenském trhu od roku 1992. Firma poskytuje systémovou integraci, outsourcing, e-business, síťové služby a bezpečnostní řešení pro finanční sektor, telekomunikace, vydavatelství, leteckou dopravu či státní správu.
PRAHA - Český rozhlas požádal Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o kmitočty na digitální vysílání. ČTK to oznámil René Zavoral z oddělení komunikace rozhlasu. Chystaná digitalizace vysílání elektronických médií slibuje zlepšení kvality přijímaného signálu a spolehlivost příjmu. Návrh koncepce digitalizace dokončila ministerstva informatiky a kultury spolu s RRTV a ČTÚ v těchto dnech. První licence na digitální vysílání by měly být uděleny letos. "Žádost ČRo vychází ze současných technických možností," podotkl Zavoral. Celoplošná síť ve 12. kanále založená na technologii T-DAB (Terrestrial Digital Audio Broadcasting) není v Česku dosud zkoordinována, ČRo proto žádá o příděl kmitočtů na regionální šíření digitálního rozhlasového vysílání. V rámci celoplošného vysílání ale ČRo žádá o vyhrazené části datového toku v DVB-T (Digital Video Broadcasting Terrestrial), a to ve stejné síti, v níž by vysílala Česká televize. Doprovodné služby, například pro lidi v tísni, těžké sociální situaci či doprovodné zpravodajské služby, by pak podle Zavorala chtěly instituce provozovat společně, aby mohly být vázány na televizní i rozhlasové programy. Digitalizace umožňuje vysílání více televizních, ale i rozhlasových programů na omezeném počtu kmitočtů. Technologie zároveň umožní nabídku doprovodných služeb od kvalitního grafického teletextu po telebankovnictví. Nevýhodou jsou zejména náklady na přídavná zařízení potřebná k příjmu signálu, tzv. set top boxy, a rovněž náklady na přechod sítě pozemních vysílačů na digitální technologii. Média budou muset v době několikaletého přechodu vysílat jak digitálně tak analogově, což pro ně bude znamenat výlohy navíc.
TechEkonom z 20.1.2003: V GB vedly o Vánocích digitální fotoaparáty; Sanyo vyrobí dvakrát více DVD rekordérů; Samsung se stěhuje na Slovensko; vláda bude rozhodovat o pokutách za spam; prodej PC v Evropě, Blízkém východě a Africe rostl; lidé přestávají chodit do banek.