Rozšiřování internetu ve světové populaci nadále zpomaluje, bez přístupu ke světové síti jsou více než čtyři miliardy lidí, což je více než polovina lidstva. Informovala o tom Komise pro vysokorychlostní internet Organizace spojených národů. Zatímco v ekonomicky vyspělých zemích má již takřka každý připojení k internetu, ve 48 nejchudších státech je offline 90 procent populace. Česká republika v počtu pevných přípojek patří mezi 30 nejlepších zemí.
„Dosáhli jsme zlomového bodu v růstu internetu,“ uvedla komise s tím, že internet se nyní rozšiřuje rok od roku pomaleji. Zatímco do roku 2012 byl každoroční růst vyjádřený v procentech dvojciferný, letos bude podle propočtů činit 8,1 procenta, loni to pak bylo 8,6 procenta.
Také růst počtu zemí, které mají nějaký plán rozvoje vysokorychlostního internetu, se zmenšuje. Z necelých 200 zemí to bylo 148 zemí, což je jen o osm více než vloni.
Komise ve své zprávě také uvedla, že dřívější cíl zajistit připojení 60 procentům obyvatel světa do letošního roku nebude dosažen před rokem 2021. Problémem je pomalé rozšiřování internetu v rozvojových zemích, kde do roku 2020 pravděpodobně nebude polovina populace on-line, jak předpokládal další plán komise.
Předpokládá se, že na konci letošního roku bude offline 57 procent světové populace, což jsou čtyři miliardy lidí. Hlavní překážkou rychlému šíření internetu jsou vysoké náklady na vybudování přípojek na venkově či ve vzdálených oblastech.
Nějakou formu přístupu k internetu bude mít do konce letošního roku 3,2 miliardy lidí, tedy přes 43 procent světové populace, což je oproti loňsku nárůst o 300 000 lidí.
Pomoci šířit internet by mohla i iniciativa řady technologických společností jako je Facebook, Google, ale i Airbus nebo SpaceX a další. Pracují na projektech, které mají dostat internet do odlehlých oblastí pomocí dronů, balonů i satelitů.
Jeden z dronů, které by mohly šířit internet v odlehlých oblastech:
17. září 2014 |
Česko je v první třicítce
Česká republika se v rámci zhruba 190 hodnocených států a oblastí umístila na předních místech žebříčku.
Například v počtu pevných připojení k vysokorychlostnímu internetu je na 29. místě, má 27,6 takových přípojných bodů na sto obyvatel. To je více, než má Rakousko, Slovensko či Austrálie. Mezi nejlepší patří městský stát Monako (46,8 přípojky na 100 obyvatel), Švýcarsko (46 přípojek na 100 obyvatel) nebo Dánsko (41,4 přípojky na 100 obyvatel).
O něco hůře je na tom Česko v počtu mobilního vysokorychlostního připojení. S 62,8 připojení na sto obyvatel skončilo na 43. místě. V této kategorii jsou na tom z evropských zemí nejlépe Finsko (138,5) s Estonskem (117), kde v přepočtu na jednoho člověka připadá více než jedno mobilní vysokorychlostní připojení. Toto hodnocení ovládlo čínské Macao, kde je na sto obyvatel registrováno 322,2 připojení.