Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Internet dostupný přes satelit

Technologie satelitní digitální komunikace umožňuje poskytovat vysokorychlostní připojení k internetu bez závislosti na existující pozemní komunikační infrastruktuře. V počátcích bylo nabízeno především jednosměrné spojení, dnes však už je běžně k dispozici i obousměrný přenosový kanál.

Poptávka po širokopásmových komunikačních službách, které se vyznačují mnohem větší rychlostí přenosu dat než jakou umožňuje standardní modem připojený k telefonní lince, celosvětově stoupá. A to i v místech, kde jejich poskytování prostřednictvím pozemní telekomunikační infrastruktury není možné, nebo je nevýhodné.

V takových případech se nabízí alternativa -- širokopásmové připojení prostřednictvím satelitu. Uživatelům tak lze bez problémů zajistit datový tok 256 kb/s, 768 kb/s i vyšší, což umožňuje velmi rychlý přenos videa, audia i datových souborů.

V současnosti je nabízeno jedno- i obousměrné řešení připojení přes satelit. U jednosměrného připojení je proud informací přenášen prostřednictvím širokopásmového satelitního kanálu a přijímán malým talířem satelitní antény -- stejným, který se používá pro příjem televizních a rádiových digitálních kanálů. Zpětný kanál pak může vést přes jakékoli úzkopásmové internetové připojení, například analogový modem nebo mobilní telefon (GPRS/CDMA).

Prostřednictvím zpětného kanálu jsou přenášeny především požadavky na zaslání dat. Přijímaná data pak využívají internetových prostředků satelitní platformy --rychlé páteře, cache serverů, sofistikovaného řízení šířky pásma a podobně.

Jednosměrné služby jsou obvykle určeny domácím uživatelům. Typické poplatky za jednocestný internet pro koncového uživatele se v Evropě pohybují na úrovni od cca 15 eur za 256 Kb/s (neomezený objem přenosu dat) a 40 eur za 768 Kb/s.

Obousměrná komunikační řešení jsou obvykle zaměřena na firemní klienty (střední a velké firmy). Minimální náklady na úplnou příjmovou i vysílací stanici se pohybují přibližně okolo 1 000 eur, přičemž cena internetového připojení začíná na 150 eurech měsíčně za přenosovou rychlost 128/512 Kb/s.

Proč satelit

Pro satelitní přenos je charakteristická velmi vysoká kapacita a široký geografický dosah, jimiž překonává omezení pozemních páteřních sítí a poskytuje uživatelům na úseku poslední míle nové možnosti širokopásmových služeb.

Konvergence mezi televizí a počítači pak využívá známé standardy existující jak ve světě video, tak IT.

Širokopásmové připojení k internetu využívající satelitní technologie lze téměř okamžitě uvést na trh na kterémkoli místě v Evropě, kam má dosah příslušný satelitní signál. Telekomunikační operátoři a poskytovatelé internetového připojení mohou díky němu zajistit širokopásmový přístup k internetu i tam, kde je pozemní infrastruktura slabá, a to aniž by bylo třeba provádět rozsáhlé investice.

V případě, že se pro zpětný přenos využívá síť GPRS, řídí zpravidla satelitní internetová platforma přenos přijímaných bloků dat, aby se omezil počet zpětných bloků přenášených přes GPRS. Toto řešení umožňuje poskytovat úplný balík produktů s využitím stávající mobilní infrastruktury.

Obousměrná řešení bývají rovněž optimalizována pro uzavřené WAN sítě, které lze snadno a velmi rychle rozšiřovat o nová připojení pro zákazníky typu benzínových pump, řetězců supermarketů. V ceně mohou tato řešení účinně konkurovat operátorům pevných linek.

Kvalita přenosu

Přenos signálu přes satelit trvá déle než přes pozemní linky. Pro některé protokoly může mít tato skutečnost negativních dopad na celkovou propustnost.

Satelitní zpoždění je běžné a zároveň i totožné pro všechny satelitní komunikační systémy. Různé síťové protokoly mají v důsledku vysokého zpoždění různý výkon. Typická doba zpoždění pro jednosměrné satelitní spojení činí 265 ms. Toto zpoždění pochopitelně závisí hlavně na vzdálenosti mezi satelitem a pozemní stanicí.

Pro optimalizaci zpoždění přes satelit byly vyvinuty některé speciální (z hlediska uživatele transparentní) mechanismy. Například pro zrychlení aplikací založených na protokolu TCP/IP se používá TCP akcelerátor.

Uživatelům jsou prostřednictvím satelitu k dispozici služby založené na protokolech frame relay, IP a jiných, jakož i většina nejčastějších služeb, které fungují v rámci obousměrné satelitní komunikace, včetně VPN řešení, VoIP, videokonferencí, vysokorychlostních faxových přenosů a dalších. Jednosměrné IP služby se dnes nejvíce používají pro přístup na internet, přenos souborů a streamingové služby v reálném čase.

Bezpečnost

Kvůli zabezpečení přenášených dat se pro obousměrné IP sítě obvykle používá protokol IPSec, který poskytuje konečnému uživateli bezpečí a zabraňuje neoprávněnému přístupu k síti. Zabezpečení pomocí protokolu IPSec se také používá pro ochranu identity uživatele, včetně jeho umístění, signalizace a datového přenosu. Pro jednosměrné internetové a multicastové služby někteří poskytovatelé satelitních služeb zavedli šifrovací algoritmus blowfish a šifrovací algoritmus LCAS.

Do budoucna

Satelitní síť je často optimálním nebo jediným možným způsobem poskytování připojení v některých velmi vzdálených lokalitách. Mnohdy je využíváno jako přenosné i pevné připojení pro vojenské účely, v rámci uzavřených vládních širokopásmových sítí, pro sociální služby, vzdálené vzdělávání v nedostupných oblastech, k monitorování vzdálených stanovišť a podobně.

Kromě internetového připojení se někteří operátoři v Evropě snaží připravovat pro svůj trh také nové multimediální služby, například video-on demand, streaming hudby a jiné. Tyto služby jsou obvykle určeny pro zařízení umožňující pouze příjem dat, jež jsou připojená k běžnému satelitnímu talíři. Tak je možno je nabízet masově, poskytovat nízké ceny a využívat stávající satelitní zařízení uživatelů. Tím se sníží vstupní náklady pro jednotlivé uživatele a zvýší atraktivita služeb.

Díky uvedeným vlastnostem se o satelitní připojení telekomunikační operátoři zajímají stále více. Mohou díky němu nabízet širokopásmové služby i v oblastech, kde není k dispozici pozemní infrastruktura, případně cenově výhodné multimediální služby, které by bylo možno jinými technologiemi nabízet jen obtížně.

Autor: Leszek Bujak, pracuje jako Business Development Manager, SES ASTRA, spolupracovník týdeníku Computerworld

Témata: Euro, Relay, TCP/IP, VoIP
  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 146 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Astronauti na ISS našli ztracené rajče, v mikrogravitaci ho hledali osm měsíců

v diskusi je 35 příspěvků

10. prosince 2023  9:01

Astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se podařilo přijít na kloub gurmánské záhadě....

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi je 72 příspěvků

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

OBRAZEM: Na zimní přelet Tater v balonu čekali tři dny. Povedlo se

v diskusi nejsou příspěvky

11. prosince 2023

Létání balonem v zimním období má řadu výhod i nevýhod. Slabé termického proudění dovoluje létání...

Tuto funkci nechte aktivní od spuštění Windows, může vám zachránit notebook

v diskusi nejsou příspěvky

11. prosince 2023

Ztráta notebooku nebo jeho odcizení je věc velmi nemilá. Pokud na to však budete připraveni a navíc...

Astronauti na ISS našli ztracené rajče, v mikrogravitaci ho hledali osm měsíců

v diskusi je 35 příspěvků

10. prosince 2023  9:01

Astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se podařilo přijít na kloub gurmánské záhadě....

Československo se před 100 lety přetahovalo s Polskem i o Javorinu

v diskusi je 15 příspěvků

10. prosince 2023

Mezinárodní soud v Haagu řešil přesně před sto lety další československo-polský hraniční spor....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...