Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 20. května 2022 Zbyšek

Internet dostupný přes satelit

Technologie satelitní digitální komunikace umožňuje poskytovat vysokorychlostní připojení k internetu bez závislosti na existující pozemní komunikační infrastruktuře. V počátcích bylo nabízeno především jednosměrné spojení, dnes však už je běžně k dispozici i obousměrný přenosový kanál.

Poptávka po širokopásmových komunikačních službách, které se vyznačují mnohem větší rychlostí přenosu dat než jakou umožňuje standardní modem připojený k telefonní lince, celosvětově stoupá. A to i v místech, kde jejich poskytování prostřednictvím pozemní telekomunikační infrastruktury není možné, nebo je nevýhodné.

V takových případech se nabízí alternativa -- širokopásmové připojení prostřednictvím satelitu. Uživatelům tak lze bez problémů zajistit datový tok 256 kb/s, 768 kb/s i vyšší, což umožňuje velmi rychlý přenos videa, audia i datových souborů.

V současnosti je nabízeno jedno- i obousměrné řešení připojení přes satelit. U jednosměrného připojení je proud informací přenášen prostřednictvím širokopásmového satelitního kanálu a přijímán malým talířem satelitní antény -- stejným, který se používá pro příjem televizních a rádiových digitálních kanálů. Zpětný kanál pak může vést přes jakékoli úzkopásmové internetové připojení, například analogový modem nebo mobilní telefon (GPRS/CDMA).

Prostřednictvím zpětného kanálu jsou přenášeny především požadavky na zaslání dat. Přijímaná data pak využívají internetových prostředků satelitní platformy --rychlé páteře, cache serverů, sofistikovaného řízení šířky pásma a podobně.

Jednosměrné služby jsou obvykle určeny domácím uživatelům. Typické poplatky za jednocestný internet pro koncového uživatele se v Evropě pohybují na úrovni od cca 15 eur za 256 Kb/s (neomezený objem přenosu dat) a 40 eur za 768 Kb/s.

Obousměrná komunikační řešení jsou obvykle zaměřena na firemní klienty (střední a velké firmy). Minimální náklady na úplnou příjmovou i vysílací stanici se pohybují přibližně okolo 1 000 eur, přičemž cena internetového připojení začíná na 150 eurech měsíčně za přenosovou rychlost 128/512 Kb/s.

Proč satelit

Pro satelitní přenos je charakteristická velmi vysoká kapacita a široký geografický dosah, jimiž překonává omezení pozemních páteřních sítí a poskytuje uživatelům na úseku poslední míle nové možnosti širokopásmových služeb.

Konvergence mezi televizí a počítači pak využívá známé standardy existující jak ve světě video, tak IT.

Širokopásmové připojení k internetu využívající satelitní technologie lze téměř okamžitě uvést na trh na kterémkoli místě v Evropě, kam má dosah příslušný satelitní signál. Telekomunikační operátoři a poskytovatelé internetového připojení mohou díky němu zajistit širokopásmový přístup k internetu i tam, kde je pozemní infrastruktura slabá, a to aniž by bylo třeba provádět rozsáhlé investice.

V případě, že se pro zpětný přenos využívá síť GPRS, řídí zpravidla satelitní internetová platforma přenos přijímaných bloků dat, aby se omezil počet zpětných bloků přenášených přes GPRS. Toto řešení umožňuje poskytovat úplný balík produktů s využitím stávající mobilní infrastruktury.

Obousměrná řešení bývají rovněž optimalizována pro uzavřené WAN sítě, které lze snadno a velmi rychle rozšiřovat o nová připojení pro zákazníky typu benzínových pump, řetězců supermarketů. V ceně mohou tato řešení účinně konkurovat operátorům pevných linek.

Kvalita přenosu

Přenos signálu přes satelit trvá déle než přes pozemní linky. Pro některé protokoly může mít tato skutečnost negativních dopad na celkovou propustnost.

Satelitní zpoždění je běžné a zároveň i totožné pro všechny satelitní komunikační systémy. Různé síťové protokoly mají v důsledku vysokého zpoždění různý výkon. Typická doba zpoždění pro jednosměrné satelitní spojení činí 265 ms. Toto zpoždění pochopitelně závisí hlavně na vzdálenosti mezi satelitem a pozemní stanicí.

Pro optimalizaci zpoždění přes satelit byly vyvinuty některé speciální (z hlediska uživatele transparentní) mechanismy. Například pro zrychlení aplikací založených na protokolu TCP/IP se používá TCP akcelerátor.

Uživatelům jsou prostřednictvím satelitu k dispozici služby založené na protokolech frame relay, IP a jiných, jakož i většina nejčastějších služeb, které fungují v rámci obousměrné satelitní komunikace, včetně VPN řešení, VoIP, videokonferencí, vysokorychlostních faxových přenosů a dalších. Jednosměrné IP služby se dnes nejvíce používají pro přístup na internet, přenos souborů a streamingové služby v reálném čase.

Bezpečnost

Kvůli zabezpečení přenášených dat se pro obousměrné IP sítě obvykle používá protokol IPSec, který poskytuje konečnému uživateli bezpečí a zabraňuje neoprávněnému přístupu k síti. Zabezpečení pomocí protokolu IPSec se také používá pro ochranu identity uživatele, včetně jeho umístění, signalizace a datového přenosu. Pro jednosměrné internetové a multicastové služby někteří poskytovatelé satelitních služeb zavedli šifrovací algoritmus blowfish a šifrovací algoritmus LCAS.

Do budoucna

Satelitní síť je často optimálním nebo jediným možným způsobem poskytování připojení v některých velmi vzdálených lokalitách. Mnohdy je využíváno jako přenosné i pevné připojení pro vojenské účely, v rámci uzavřených vládních širokopásmových sítí, pro sociální služby, vzdálené vzdělávání v nedostupných oblastech, k monitorování vzdálených stanovišť a podobně.

Kromě internetového připojení se někteří operátoři v Evropě snaží připravovat pro svůj trh také nové multimediální služby, například video-on demand, streaming hudby a jiné. Tyto služby jsou obvykle určeny pro zařízení umožňující pouze příjem dat, jež jsou připojená k běžnému satelitnímu talíři. Tak je možno je nabízet masově, poskytovat nízké ceny a využívat stávající satelitní zařízení uživatelů. Tím se sníží vstupní náklady pro jednotlivé uživatele a zvýší atraktivita služeb.

Díky uvedeným vlastnostem se o satelitní připojení telekomunikační operátoři zajímají stále více. Mohou díky němu nabízet širokopásmové služby i v oblastech, kde není k dispozici pozemní infrastruktura, případně cenově výhodné multimediální služby, které by bylo možno jinými technologiemi nabízet jen obtížně.

Autor: Leszek Bujak, pracuje jako Business Development Manager, SES ASTRA, spolupracovník týdeníku Computerworld

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

Témata: Euro, Relay, TCP/IP, VoIP
  • Nejčtenější

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Dohoda s Německem: na stole jsou Leopardy, Pumy a raketomety MLRS

Válka na Ukrajině významně rozhýbala nejen nákupy nových zbraní, ale paradoxně také jejich výměny v rámci evropského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Říkalo se mu zvoneček. Motor, který běžel i po dávce z kulometu

Letecké motory obnášejí jistá specifika, která vycházejí z prostředí, v němž pracují. Řídký vzduch, nízké teploty, ale...

Hydroplán s proudovými motory měl být strategickým jaderným bombardérem

Mezi zajímavá letadla studené války patřil i americký těžký hydroplán Martin P6M SeaMaster s proudovými motory, který...

Do Česka konečně dorazí nové videoslužby. Poradíme, jak na ně se starou TV

Premium Český divák s nabídkou služeb videa na přání dlouho paběrkoval, letos se to však zásadně změní. Příchod nových služeb...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Google není povinný. Prozkoumejte konkurenční internetové vyhledávače

Nejpopulárnějším internetovým vyhledávačem světa je Google. Ale je vhodný skutečně pro všechny a všechno, co s jeho...

Facebook čelí skandálu, že nechal očerňovat čínského konkurenta TikTok

V rámci konkurenčního boje se využívají všechny dostupné prostředky včetně PR kampaní a lobbingu. Nyní vyšlo najevo, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komunikace vojáků i zprávy z ruského pekla. K čemu je aplikace Telegram

Společně s válkou na Ukrajině se do popředí různých zdrojů informací dostala komunikační služba Telegram. Tato aplikace...

Sociální síť složila gigantické digitální umění. Nechybí v něm ani Krteček

Projekt digitálního kolektivního umění na sociální síti Reddit se po pěti letech vrátil. I tentokrát slavil úspěch,...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...