KVIK: Intel chystá chytrý televizor pro inzerenty. iOS 6 nebude pro iPad 1

  17:16aktualizováno  17:16
Přenosných hraček připojených na internet bude už letos víc než lidí. Sedm miliard zařízení se tento rok připojí k síti. Do roku 2015 to bude už 15 miliard. Intel přišel na to, jak sledovat diváky a dodávat jim přesněji cílenou reklamu. Apple přijde s novými verzemi operačních systémů. KVIK - rychlé zprávy každý den.

Čipy od Intelu najdeme například i v Google TV set top boxech. (ilustrační foto) | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Zvěsti kolem Applu

V pondělí večer bude uvedena nová verze operačního systému iOS 6. Podle uniklých dokumentů to vypadá, že nebude podporovat první verzi iPadu a ani třetí verzi iPodu Touch. Technicky pro to není žádný důvod, protože hardwarově je první iPad mladší než například iPhone 3GS, který nový iOS podporovat bude. Uvidíme v pondělí večer.

Další zvěsti hovoří o tom, že na konferenci WWDC 2012, která začíná v pondělí v 19:00 našeho času, Apple představí novou verzi virtuální asistentky Siri pro tablety iPad. Velká očekávání jsou spojena i s operačním systémem Mountain Lion, který na počítačích Apple nyní běží v betaverzi.

Velcí optimisté také očekávají, že Apple v pondělí oznámí vstup mezi výrobce televizorů. O iTV nebo nejnověji iPanelu se šušká už dlouho. Poslední úniky tvrdí, že na konferenci bude k vidění minimálně SDK (vývojové prostředí) pro vytváření aplikací pro velkou obrazovku, která prý Apple dá k dispozici třetím stranám - více zde.

Intel chce také chytrou televizi. Ale trochu jinak

Po svém si představuje chytrou televizi společnost Intel. Podle agentury Reuters má hotový koncept set top boxu pro příjem kabelové televize, který skrze kameru rozpozná uživatele (face recognition) a podle toho mu naservíruje například reklamu nebo vhodné kanály.

Společnost tvrdí, že nebude shromažďovat data o konkrétních divácích, ale bude schopna nabízet reklamu například podle věku a pohlaví. Problém má Intel zatím ten, že se nedokázal dohodnout s žádným velkým poskytovatelem televizního obsahu. Myšlenka přímého sledování uživatelů je zřejmě zatím příliš kontroverzní a navíc se požadavky Intelu neshodují s obchodním modelem většiny poskytovatelů obsahu. 

První set top boxy s předinstalovaným Velkým bratrem by se přitom podle informací, které má k dispozici Reuters, měly objevit už koncem roku. To se však zřejmě nestane.

Gadgetů připojených na internet je víc než lidí

Počet přenosných počítačů a mobilních zařízení s přístupem na internet letos dosáhne počtu sedm miliard. Mobilů, tabletů notebooků, ultrabooků, netbooků, elektronických čteček knih, MP3 přehrávačů a dalších k internetu připojitelných hraček tak bude na světě víc než nás lidí. A bude hůř. Do roku 2015 se počet gadgetů podle společnosti Intel zvýší na 15 miliard. Reálný počet uživatelů internetu se ze stávajících dvou miliard zvýší na tři.

Do roku 2015 se ztrojnásobí objem přenesených dat a přesáhne 4,8 zetabytu ročně. Zeta představuje číslo s 21 nulami.

"Už nyní přes každého z nás denně projdou data v objemu více než jeden GB, za tři roky bude každý uživatel generovat denně více než čtyři GB dat, tedy zhruba stejný objem jako dva dvouhodinové filmy v HD kvalitě," uvedl mluvčí Intelu Pavel Svoboda. V důsledku toho se tak ročně až o 50 procent zvýší objem dat, která bude třeba ukládat.

Za jednu minutu si uživatelé internetu v současnosti globálně stáhnou 47 000 aplikací, proběhne více než dva miliony vyhledávání na Googlu proti 694 000 loni, uživatelé odešlou 204 milionů e-mailů, což je o 32 milionů více než před rokem. A 277 000 lidí se přihlásí na svůj účet na Facebooku.

Zobrazí se šest milionů webových stránek a lidé na YouTube nahrají 30 hodin obrazového materiálu a současně zhlédnou 1,3 milionu videí.

Autoři: ,

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Nepochopil, co po něm chlípný esesák chtěl. Přežil pochod smrti

Tetovaná předloktí rodiny Taussigů.

Když bylo jeho synovi 11, uvědomil si, že ve stejném věku on musel do koncentráku. Proto se rozhodl své vzpomínky vydat...

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Evropský regulátor objevil nový problém Boeingu 737 Max s autopilotem

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Evropský úřad pro bezpečnost v letectví odhalil nový problém s uzemněnými letouny Boeing 737 Max. Chyba se týká funkce...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Další z rubriky

Tipy na weby: počasí z tisíce domácích meteostanic nebo výběr školky

Weathermap.netatmo.com

Projekt Weathermap.netatmo.com ukazuje data z domácích meteostanic na mapě. Najít školku a vybrat ji podle hodnocení...

Facebook uvede „stabilní“ kryptoměnu. Má silné partnery a globální ambice

Facebook oznámil novou kryptoměnu Libra. Spolupracuje na ní s velkými firmami...

Společnost Facebook představila plány spustit novou kryptoměnu Libra v roce 2020. Je založena na principech uzavřeného...

Za velký výpadek služeb Google mohl přehmat, vysvětlil viceprezident

Výpadek služeb Google v Česku

Viceprezident společnosti Google se omluvil za výpadek, který postihl služby Google Drive a YouTube v USA a v Evropě....

Najdete na iDNES.cz