Středa 8. července 2020, svátek má Nora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. července 2020 Nora

Počet lajků schováme, budete pak víc sdílet. Instagram bude privátnější

  16:03aktualizováno  16:39
Sociální síť Instagram hledá způsoby, jak povzbudit uživatele ke sdílení. Šéf Instagramu ukázal změny, které mají zajistit uživatelům větší pocit soukromí. Nejviditelnější je asi skrytí informace o tom, kolik lajků která fotka nasbírala. Instagram také rozšiřuje způsoby, jak nakupovat přímo v aplikaci.

Na vývojářské konferenci F8 představil Facebook hned první den svůj redesign. V úvodní prezentaci ale zaznělo mnohem více novinek. Netýkaly se jen Facebooku, ale i dalších dvou sítí, které Facebook vlastní, Instagramu a WhatsApp. Většina oznámených změn souvisí s novou vizí Marka Zuckerberga: „Budoucnost bude soukromá!“

Na Instagramu jsou tři základní způsoby komunikace: Feed, soukromé zprávy a...

Na Instagramu jsou tři základní způsoby komunikace: Feed, soukromé zprávy a Příběhy

Obrat směrem k soukromí není pro sociální sítě Facebook a Instagram jednoduchý. Facebook dlouhá léta tlačil uživatele k tomu, aby sdíleli stále více věcí se stále větším okruhem lidí, ideálně se všemi. Instagram rovněž vždy povzbuzoval k veřejnému sdílení fotek a sbírání co největšího počtu fanoušků a lajků (srdíček).

Lidé raději komunikují soukromě a dočasně

Reálná data Facebooku a Instagramu ale ukazují, že lidé často mají větší zájem nikoli o komunikaci veřejnou nebo poloveřejnou, ale o komunikaci soukromou. Odpovídá tomu popularita funkce „Stories“ (Příběhy). Jde o rychlé sdílení zážitků, fotografií nebo videí z daného dne. Druhý den je Příběh pryč, pokud jej uživatel nearchivuje, a vzniká Příběh nový.

Stories (Příběhy) jsou na Instagramu stále oblíbenější. Adam Mosseri říká, že...

Stories (Příběhy) jsou na Instagramu stále oblíbenější. Adam Mosseri říká, že za to můžou tři aspekty: dočasnost obsahu, soukromá zpětná vazba a důraz na lidi místo na jednotlivce

Právě tato pomíjivost Příběhů stojí podle šéfa Instagramu Adam Mosseriho za úspěchem mezi uživateli. Stejně důležitý je ale podle něj osobní ráz komentářů, které se u příběhů nezobrazují všem: „Lidé se budou bez okolků vyjadřovat jen tehdy, když se cítí mezi svými. Důležitou součástí Příběhů je fakt, že když ten můj okomentujete, je komentář a následná konverzace jen mezi námi dvěma.“

Pro lidi je mnohem přirozenější komunikovat soukromě

„Instagram začal jako veřejný proud obrázků. Postupně jsme přidali další funkce jako zprávy a příběhy, jejichž povaha je privátnější,“ uvedl Mosseri. „Zjistili jsme, že pro lidi je mnohem přirozenější komunikovat soukromě než veřejně. S tím, jak se nyní celá společnost Facebook orientuje více směrem k privátní komunikaci, se chceme poučit z toho, co tak dobře funguje na Instagramu u soukromých zpráv a Příběhů. To pak chceme aplikovat na vše, co děláme.“

Na Instagramu můžete nově vybrat seznam vašich blízkých přátel a sdílet některý...

Na Instagramu můžete nově vybrat seznam vašich blízkých přátel a sdílet některý obsah jen s nimi

Příběhy je možné sdílet jak se všemi sledujícími, tak jen s užší skupinou přátel (Close friends). Mosseri říká, že tato možnost opět zvýšila jak počet sdílených okamžiků, tak počet interakcí.

Skrytý počet srdíček může zabránit předhánění

Nyní Instagram testuje další dvě změny. Počet followerů bude nově upozaděn, zatímco nyní je zobrazen celkem prominentně.

Počet sledujících je nyní uveden přímo pod jménem instagramera

Počet sledujících je nyní uveden přímo pod jménem instagramera

Mosseri ukazuje, že počet sledujících (Followers) nebude tak výrazně zobrazen,...

Mosseri ukazuje, že počet sledujících bude méně výrazný

„Nechceme, aby byl Instagram místem, kde spolu mezi sebou lidé soutěží. Nechceme, aby tam panovalo všudypřítomné napětí,“ vysvětlil Mosseri.

Ze stejného soudku je i nápad skrýt počet lajků (srdíček) u konkrétního příspěvku. Testovat ji Instagram začne od příštího týdne. „Až budete skrolovat příspěvky, neuvidíte, kolik lidí dalo něčímu příspěvku lajk,“ popisuje testovanou změnu šéf Instagramu.

Zmizí také počet lajků (srdíček) u konkrétních příspěvků
Zmizí také počet lajků (srdíček) u konkrétních příspěvků

Počet srdíček zmizí, uvidíte jen „a další“

„Uvidíte, kdo dal lajk, a pokud chcete a máte na to čas, můžete si je všechny spočítat,“ dodal Mosseri. Majitel příspěvku na vyžádání počet lajků uvidí.

Více autentického obsahu?

Tato změna vyvolala asi největší ohlas ze všech oznámených instagramových novinek, což dokazuje, nakolik je pro současné uživatele počet lajků neodmyslitelnou součástí aplikace.

Počet srdíček se nyní ukazuje u každého příspěvku

Počet srdíček se nyní ukazuje u každého příspěvku. Do budoucna návštěvníci toto číslo neuvidí.

„Myslím, že by to určitě mohl být krok kupředu. Každé srdíčko funguje jako dopamin. Uživatelé se na nich snadno stanou závislí a může dojít ke spojování počtu srdíček s vlastní hodnotou,“ reagovala na změnu Ginger Thunder, která pomocí Instagramu informuje své fanoušky o svých cestách kolem světa autostopem. „Říkáme si, že když máme u jedné fotky padesát srdíček a u jiné jen dvacet, tak to za sdílení asi ani nestálo, a máme z toho špatný pocit. To by mohlo skrytí počtu vyřešit a může to pomoci vzniknout autentičtějšími obsahu, který je obzvláště na Instagramu spíše vzácností.“

Pro někoho bude změna určitě vítaná. Pro jiné je naopak honba za počtem lajků velmi důležitá, o čemž svědčí i existence hashtagů „lajk za lajk“, která vybízí ke vzájemnému zvyšování počtu lajků.

Instagram jako platforma pro marketing a nakupování

Také tzv. influenceři, tedy uživatelé Instagramu, kteří za peníze dělají svými příspěvky reklamu, mohou tuto změnu nést hůře, protože firma si nebude moci udělat snadno přehled o jejich vlivu. Lze ale předpokládat, že tato skrytá statistika bude k dohledání, ať už pomocí skriptů na počítání lajků nebo pomocí nějaké funkce přímo od Instagramu. Firma totiž pochopitelně ví o tom, že se stala marketingovou platformou pro mladé lidí, a hodlá toho využít.

Instagram také hledá, jak podpořit propojení zákazníků, značek a tvůrců přímo v...

Instagram také hledá, jak podpořit propojení zákazníků, značek a tvůrců přímo v aplikaci. To by mohlo výrazně zamíchat trhem, na kterém působí tzv. influenceři, placení za příspěvky chválící konkrétní značku.

Instagram experimentuje s novými způsoby, jak prodávat přímo skrze tagy v příbězích. Pokud tedy někdo otaguje oblečení, které má na sobě, mohou ho jeho followeři rovnou koupit, aniž opustí aplikaci. Dosud měly tuto možnost jenom firmy.

Bude zajímavé sledovat, jak tato změna zahýbe ekosystémem influencerů. Dosud bylo celkem těžké zjistit, jaký je skutečně dopad instagramového příspěvku na úspěch značky. Nyní to budou moci firmy zjistit velmi přesně.

Přehled všech novinek

Celkově jsou tak změny v rámci Instagramu zdánlivě různorodé: více soukromí, ale také více obchodování. Ve skutečnosti ale jdou oba tyto proudy stejným směrem. Instagram ví, že když se budou lidé na Instagramu cítit bezpečně a „jako doma“, nebudou se zdráhat více psát, procházet a lajkovat. Více interakcí a více obsahu znamená více uživatelské pozornosti. A to pochopitelně slouží k tomu, co Instagram živí: více kliknutí na reklamy. Nově i na reklamy, které budou do svých příspěvků dávat přímo sami uživatelé.

Aktualizace: Upřesnili jsme informace o nakupování skrze tagy.

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Varování: probíhá útok na RDP protokol pro vzdálený přístup k počítači

O probíhajícím útoku na protokol RDP, který je používán některými programy pro vzdálený přístup k ploše, informovala...

Pořídí si Česko „neviditelné“ stíhačky? Problém je cena za hodinu letu

V roce 2027 končí pronájem stíhacích strojů Gripen. Jaká je možnost, že místo nich pořídíme „neviditelné“ stroje F-35?

Co nahradí gripeny? Ve hře jsou všichni kromě Číny a Ruska

Páteří české protivzdušné obrany jsou dnes letouny JAS 39 Gripen. Jejich pronájem končí v roce 2027, což vzhledem k...

Spojené státy mají covidový problém. I lepší nástroje na jeho zvládnutí

V USA se virus SARS-CoV-2 podle všeho rychle šíří ve státech, které se během jara nejhoršímu vyhnuly. Není jasné, zda v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

České letectvo došlo od migů ke gripenům. Co bude po nich?

České letectvo se musí začít chystat na dobu „po gripenech“. O tom, jak by mohla vypadat, naznačuje něco i dohoda o...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Obří výpadek služeb T-Mobile způsobily dvě chyby v diskovém poli

Přesně před týdnem se T-Mobile potýkal s velkým výpadkem služeb. Nefungovala samoobsluha, aplikace, web, infolinka,...

Facebook má vlastní mapy. Koupil firmu, kde s určováním věcí pomáhají lidé

Aby nebyl Facebook závislý na externím dodavateli mapových podkladů a aby mohl v této oblasti lépe konkurovat...

Masivní výpadek Facebooku a komunikátorů Evropa zaspala, provoz je obnoven

V pondělí po půl jedenácté večer středoevropského času postihl sociální sítě Facebook a Instagram i komunikační služby...

Tipy na weby: buďte expertem v třídění odpadu nebo najděte filmová místa

Hra na webu JakTřídit.cz vás pomocí virtuálního kontejneru naučí opravdu dobře třídit odpad. Zkuste objevit známá...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

O novém vztahu jsem svého manžela informovala, říká Světlana Witowská

Moderátorka Světlana Witowská (47) kromě konce v hlavních zpravodajských pořadech České televize řeší také nový vztah....

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...