Přišel vám důležitý e-mail, ale doma s ním nic nenaděláte? Jedním šoupnutím a dvěma tlačítky jej odsunete na později, přijde vám znovu, až dorazíte do kanceláře. Potřebujete si poznamenat, co musíte dokončit, než bude nový úkol splněný? Rychlý připínáček zajistí, že budete mít úkol i s celou e-mailovou konverzací na očích, dokud jej neoznačíte jako dokončený.
Nezní to zrovna jako revoluce, že? Pokud máte pár doplňků pro Gmail nebo jste si dobře vyladili svůj vlastní systém štítků, filtrů a složek, možná máte něco podobného už dnes. Ale Inbox od Googlu přinesl spoustu jednoduchých vylepšováků v základní výbavě.
Inspiroval se jistě u aplikace Mailbox od firmy Dropbox, která podobné funkce přinesla už v roce 2013. Ale když je přidá Google do své „oficiální“ aplikace, je to přece jen podstatná událost. A zájem o pozvánky tomu nasvědčuje.
Inbox od Googlu je k dispozici od 22. října, ovšem pouze pozvaným. O pozvánku si může zažádat kdokoli na adrese inbox.google.com, ale nepřijde obvykle obratem.
Gmail už pro inovace nestačil
Poštovní aplikace od Googlu Gmail vyvolala v roce 2004 pozdvižení. Nabídla tehdy nemyslitelnou kapacitu schránky, seskupila e-maily do konverzace a změnila pohled na on-line aplikace. Dodnes je Gmail považován za inovativní počin a prakticky každý měsíc zde přibývají nové funkce. Ale na výrazné změny často uživatelé reagují rozlobeně. A protože Gmail má zřejmě kolem půl miliardy aktivních uživatelů, není to zrovna ideální pískoviště pro zkoušení nového konceptu. Proto chce Google otestovat novou filosofii ovládání na opravdu nadšených zájemcích, kteří se přetahují o pozvánky. Ostatně, u Gmailu to tehdy zabralo.
Nový Inbox je směsicí Priority Inboxu z Gmailu a vzhledu známého z Google+, respektive nové verze Androidu. Zprávy s nízkou prioritou jsou sdružovány, v řádku jsou vidět náhledy souborů a kromě e-mailů jsou zde i poznámky a časová upozornění či úkoly. Nový e-mail či upozornění se otevře po kliknutí na kulaté tlačítko vpravo dole.
Nejvíce změn je v mobilní aplikaci (pro Android i iOS), která má už přes 500 milionů stažení. Ale stáhnout aplikaci nestačí, pokud nemáte pozvánku.
Není potřeba se bát, že byste museli přejít na nový Inbox beze zbytku. Pořád běží váš klasický Gmail a nová aplikace běží jaksi „nad ním“. Pracuje se stejnými daty (a přidává nové funkce), ale její působení se okamžitě promítá i do e-mailů zobrazených v původním Gmailu. Vyzkoušení proto kromě času opravdu nic nestojí.
Výhody Inboxu Co se nám na nové aplikaci nejvíce líbí
- Odložení e-mailu - Fantastická funkce, která jednoduchým přetažením schová e-mail, ale přitom máte jistotu, že se vám v pravou chvíli zase objeví. Nemusíte si tak v inboxu nechávat věci, kterými se musíte zabývat, ale právě teď s nimi neuděláte nic.
- Důraz na čistotu - Označování nedůležitých e-mailů jde v Inboxu opravdu šmahem.
- Vše jde vrátit zpět - Protože ovládání gesty má i svá rizika, je dobře, že jde vše okamžitě vrátit zpátky (kromě poslání e-mailu).
- Upozornění vázané na aktuální polohu - Tuto funkci již známe z Google Keep a dává smysl. Inbox si pamatuje vaše oblíbená místa, takže odložení úkolů domů nebo do kanceláře je otázkou mžiku.
- Klávesové zkratky - Webová verze naštěstí zachovala to nejlepší z Gmailu, včetně klávesových zkratek.
- Poznámky k e-mailu - K e-mailu, který neoznačíte za dokončený, si můžete udělat rychlou poznámku. V angličtině skvěle funguje našeptávání.
- Vyhledávání - Ano, je to u Googlu samozřejmost, ale stejně to zmíníme. Vyhledávání funguje perfektně, včetně chytrého našeptávání.
- Sdružování
Nedostatky Co nám zatím v Inboxu schází
- Hvězdičky - Chápeme, že Inbox má být nový a hvězdičky jsou staré, gmailové. Ale pokud je na ně někdo zvyklý, chce je používat a tady nemá jak.
- Chybí propojení s Google Drive - Je jasné, že si tuto příležitost Google nenechá ujít, ale stejně je škoda, že si nepospíšil. Ukládání souborů do Google Drive rovnou z příloh nebo snadná úprava sdílených dokumentů zde zatím chybí.
- Listování mezi e-maily - Když máte otevřený e-mail v mobilní aplikaci, přetažení doleva ani doprava nic nedělá. Mohlo by listovat mezi e-maily.
- Čím odeslat - Tlačítko pro označení e-mailu jako „hotového“ svádí k tomu, abyste na něj klikli, když máte e-mail dopsaný. Ale to byste tomu dali. Napřed musíte e-mail odeslat vlaštovkou, pak teprve konverzaci označit jako dokončenou. Může se vám tak stát, že omylem něco rozepíšete, myslíte si, že jste to odeslali a místo toho jste jen zprávu skryli a e-mail uložili do složky Draft.
Podrobnější recenzi si Inbox zaslouží až po měsíci používání. Je to přece jen nástroj pro produktivitu. Má řadu dobrých nápadů, jak usnadnit nejen práci s e-maily. Ale to neznamená, že bude vyhovovat všem. Čím více usnadnění totiž nabízí, tím více rozzlobí ty, kteří jsou zvyklí pracovat s Gmailem tak, jak je. I když svou přehledností si možná i k nim může najít cestu.
Spot Googlu k Inboxu:
Oprava: V článku bylo omylem uvedeno špatné datum akce „Inbox Happy Hour“. Za chybu se omlouváme.