Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chytřejší e-mail pro vyvolené: Inbox od Googlu je jen na pozvánky

  18:00
Pošta, poznámky, seznam úkolů, našeptávač a sekretářka, tím vším chce být Inbox, nový pokus společnosti Google. K aplikaci, která běží „nad Gmailem“, mají zatím přístup jen pozvaní. Vyzkoušeli jsme, jak chytrý je Inbox v reálném provozu.
První spuštění webové verze Inbox by Gmail

První spuštění webové verze Inbox by Gmail | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Přišel vám důležitý e-mail, ale doma s ním nic nenaděláte? Jedním šoupnutím a dvěma tlačítky jej odsunete na později, přijde vám znovu, až dorazíte do kanceláře. Potřebujete si poznamenat, co musíte dokončit, než bude nový úkol splněný? Rychlý připínáček zajistí, že budete mít úkol i s celou e-mailovou konverzací na očích, dokud jej neoznačíte jako dokončený.

Nezní to zrovna jako revoluce, že? Pokud máte pár doplňků pro Gmail nebo jste si dobře vyladili svůj vlastní systém štítků, filtrů a složek, možná máte něco podobného už dnes. Ale Inbox od Googlu přinesl spoustu jednoduchých vylepšováků v základní výbavě.

Inspiroval se jistě u aplikace Mailbox od firmy Dropbox, která podobné funkce přinesla už v roce 2013. Ale když je přidá Google do své „oficiální“ aplikace, je to přece jen podstatná událost. A zájem o pozvánky tomu nasvědčuje.

Inbox od Googlu je k dispozici od 22. října, ovšem pouze pozvaným. O pozvánku si může zažádat kdokoli na adrese inbox.google.com, ale nepřijde obvykle obratem.

Gmail už pro inovace nestačil

Oznámení o aktivaci Inboxu pro Gmail (ve webovém Gmailu)

Poštovní aplikace od Googlu Gmail vyvolala v roce 2004 pozdvižení. Nabídla tehdy nemyslitelnou kapacitu schránky, seskupila e-maily do konverzace a změnila pohled na on-line aplikace. Dodnes je Gmail považován za inovativní počin a prakticky každý měsíc zde přibývají nové funkce. Ale na výrazné změny často uživatelé reagují rozlobeně. A protože Gmail má zřejmě kolem půl miliardy aktivních uživatelů, není to zrovna ideální pískoviště pro zkoušení nového konceptu. Proto chce Google otestovat novou filosofii ovládání na opravdu nadšených zájemcích, kteří se přetahují o pozvánky. Ostatně, u Gmailu to tehdy zabralo.

Takto vypadá úvodní stránka webového rozhraní.

Nový Inbox je směsicí Priority Inboxu z Gmailu a vzhledu známého z Google+, respektive nové verze Androidu. Zprávy s nízkou prioritou jsou sdružovány, v řádku jsou vidět náhledy souborů a kromě e-mailů jsou zde i poznámky a časová upozornění či úkoly. Nový e-mail či upozornění se otevře po kliknutí na kulaté tlačítko vpravo dole.

Nejvíce změn je v mobilní aplikaci (pro Android i iOS), která má už přes 500 milionů stažení. Ale stáhnout aplikaci nestačí, pokud nemáte pozvánku.

Do Inboxu se probojuje jen malý zlomek zpráv. Ostatní jsou sdružené v balíčku s nízkou prioritou. Balíčky si může definovat i uživatel.

Není potřeba se bát, že byste museli přejít na nový Inbox beze zbytku. Pořád běží váš klasický Gmail a nová aplikace běží jaksi „nad ním“. Pracuje se stejnými daty (a přidává nové funkce), ale její působení se okamžitě promítá i do e-mailů zobrazených v původním Gmailu. Vyzkoušení proto kromě času opravdu nic nestojí.

Výhody Inboxu Co se nám na nové aplikaci nejvíce líbí

  • Odložení e-mailu - Fantastická funkce, která jednoduchým přetažením schová e-mail, ale přitom máte jistotu, že se vám v pravou chvíli zase objeví. Nemusíte si tak v inboxu nechávat věci, kterými se musíte zabývat, ale právě teď s nimi neuděláte nic.
  • Důraz na čistotu - Označování nedůležitých e-mailů jde v Inboxu opravdu šmahem.
  • Vše jde vrátit zpět - Protože ovládání gesty má i svá rizika, je dobře, že jde vše okamžitě vrátit zpátky (kromě poslání e-mailu).
  • Upozornění vázané na aktuální polohu - Tuto funkci již známe z Google Keep a dává smysl. Inbox si pamatuje vaše oblíbená místa, takže odložení úkolů domů nebo do kanceláře je otázkou mžiku.

Nejzajímavější funkcí bude pro mnohé snadná proměna e-mailu na úkol s časovým nebo lokačním upozorněním. Stačí přetažením poslat e-mail doleva a pak vybrat, kdy se má připomenout.

  • Klávesové zkratky - Webová verze naštěstí zachovala to nejlepší z Gmailu, včetně klávesových zkratek.
  • Poznámky k e-mailu - K e-mailu, který neoznačíte za dokončený, si můžete udělat rychlou poznámku. V angličtině skvěle funguje našeptávání.
  • Vyhledávání - Ano, je to u Googlu samozřejmost, ale stejně to zmíníme. Vyhledávání funguje perfektně, včetně chytrého našeptávání.
  • Sdružování

Nedostatky Co nám zatím v Inboxu schází

  • Hvězdičky - Chápeme, že Inbox má být nový a hvězdičky jsou staré, gmailové. Ale pokud je na ně někdo zvyklý, chce je používat a tady nemá jak.
  • Chybí propojení s Google Drive - Je jasné, že si tuto příležitost Google nenechá ujít, ale stejně je škoda, že si nepospíšil. Ukládání souborů do Google Drive rovnou z příloh nebo snadná úprava sdílených dokumentů zde zatím chybí.
  • Listování mezi e-maily - Když máte otevřený e-mail v mobilní aplikaci, přetažení doleva ani doprava nic nedělá. Mohlo by listovat mezi e-maily.
  • Čím odeslat - Tlačítko pro označení e-mailu jako „hotového“ svádí k tomu, abyste na něj klikli, když máte e-mail dopsaný. Ale to byste tomu dali. Napřed musíte e-mail odeslat vlaštovkou, pak teprve konverzaci označit jako dokončenou. Může se vám tak stát, že omylem něco rozepíšete, myslíte si, že jste to odeslali a místo toho jste jen zprávu skryli a e-mail uložili do složky Draft.

Podrobnější recenzi si Inbox zaslouží až po měsíci používání. Je to přece jen nástroj pro produktivitu. Má řadu dobrých nápadů, jak usnadnit nejen práci s e-maily. Ale to neznamená, že bude vyhovovat všem. Čím více usnadnění totiž nabízí, tím více rozzlobí ty, kteří jsou zvyklí pracovat s Gmailem tak, jak je. I když svou přehledností si možná i k nim může najít cestu.

Spot Googlu k Inboxu:

Oprava: V článku bylo omylem uvedeno špatné datum akce „Inbox Happy Hour“. Za chybu se omlouváme.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal linkou nepoužitou od roku 1981

Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se občas objeví nějaký problém. Poslední nastal v polovině října a týkal se výpadku...

5. listopadu 2024  15:21

Sebevražda 13 bodnými ranami? Filmaři Anety se vracejí k děsivé kauze

Rozstřel

Příliš mnoho otazníků stále panuje kolem smrti Anety Rodové před deseti lety. Dokumentaristé teď případ znovu otevírají, a to prostřednictvím filmu Aneta, který míří do kin. Hosty Rozstřelu byli...

7. listopadu 2024

Rozřízl hruď a srdce pořád bilo. Omyl nakonec stál průkopníka anatomie život

Premium

Medici se o něm dodnes učí. Bruselský rodák Andreas Vesalius, průkopník anatomie a velký propagátor pitev, zemřel před 460 lety při pouti do Svaté země. Má se za to, že ji podnikl jako pokání. Za co?

6. listopadu 2024

Žádná elektroauta, o elektřinu budeme možná bojovat s umělou inteligencí

Už jste možná slyšeli, že se firmy, které provozují a trénují velké jazykové modely pro generativní umělou inteligenci (genAI), se nyní pokoušejí zajistit si zdroje elektrické energie, a tak se...

8. listopadu 2024

Chtějí vás nalákat na video v 16K. Na takové rozlišení však zapomeňte

Na telefonu mi „pípla“ SMS reklama jednoho operátora, který mi nabízel rychlou přípojku k internetu s tím, že si díky ní budu moci užívat videostreamů v rozlišení 16K. Reklama v zásadě nelhala,...

5. listopadu 2024

Globální oteplování pohání závody ve stavbě ledoborců. Vyhrávají Rusové

Země s přístupem k Severnímu ledovému oceánu soutěží ve stavbě specializovaných plavidel k prorážení ledu. Bezkonkurenčně největší flotilu ledoborců má zatím Rusko. Do soupeření se zapojuje i Čína....

11. listopadu 2024

Před 100 lety měla Praha velké plány na zvelebení svých ostrovů

Dne 10. listopadu 1924 byla zveřejněna v Národních listech informace o tom, že se Praha chystá zvelebit tři klíčové ostrovy na Vltavě: Slovanský, Střelecký a Dětský.

10. listopadu 2024

Na nejlehčí stíhačce bitvy o Francii létal jediný Čech

Cesta k lehké stíhačce byla dlážděna dobrými úmysly, lze-li to takto specifikovat. Cílem bylo získat technologicky jednoduchou a levnou stíhačku. Prostřednictvím Caudronu C.714 se cíle do jisté míry...

10. listopadu 2024

Před 100 lety vznikla Velká Plzeň, měla přes 100 tisíc obyvatel

Před 100 lety se zrychlila cesta Plzně ke zvětšení rozlohy a zvýšení počtu obyvatel. Nastal totiž čas pro vznik Velké Plzně, jak se projektu tehdy říkalo.

9. listopadu 2024

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství Donalda Trumpa v...

Nejvzdálenější lidský objekt ve vesmíru zavolal linkou nepoužitou od roku 1981

Sonda Voyager letí vesmírným prostorem už 47 let a již mnohonásobně překonala původní plány. Je tak nasnadě, že se...

Emily Atacková hraje nahá tenis. Cítím se víc sexy, než kdy dřív, říká

Emily Atacková (34) si získala mnoho nových sledujících na sociálních sítích poté, co v jedné ze scén nového seriálu...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...