I čeští autoři se mohou hlásit k finančnímu vyrovnání za knihovnu Google

  15:11aktualizováno  11. března 14:11
Řada inzerátů v českých médiích láká české autory, aby se přihlásili k vyrovnání za díla na Google Book Search.

Google Book Search

Autoři literárních děl, která se objevila na Googlu v rámci digitální knihovny této sítě, se mohou přidat ke skupinovému vyrovnání.

To bylo dohodnuto po žalobě, kterou podali ji autoři a vydavatelé v USA, kteří tvrdí, že Google porušil autorská práva. Domáhají se tak odměny za užití svých děl. Společnost Google porušení práv odmítá a předběžně se se zástupci autorů dohodla na vyrovnání.

V inzerátech v tisku a na internetu autory vyzývá, aby se o peníze za zveřejnění svých děl přihlásili. Soud by měl o vyrovnání rozhodnout v červnu. Podmínkou je, že autorská práva spisovatele platí v USA.

Americkým autorským právem jsou chráněna všechna díla, která buď vyšla v USA, nebo je země jejich vydání členem Bernské úmluvy o ochraně literárních a uměleckých děl. Tím je i Česká republika.

Program Google Book Search je největší světový katalog digitalizovaných knih. Společnost Google ho spustila v roce 2004, naskenováno už je sedm milionů knih od 20 000 nakladatelů.

Už před několika lety měl Google spor s Cechem amerických autorů a několika nakladateli o to, že by sice například veřejné knihovny měly mít do databáze přístup zdarma, ale autoři by měli dostávat za použití díla honorář. Spor byl přibližně v tomto smyslu loni vyřešen - autoři by měli za přístup k internetu dostávat náhradu, respektive čtenáři mají platit licenční poplatek. Americké veřejné knihovny mají volný přístup, ostatní organizace musí platit.

Dohoda také potvrzuje postavení vlastníků autorských práv a měla by jim umožnit kontrolovat, jak je jejich duševní vlastnictví používáno on-line a umožnit přijímat kompenzaci z on-line přístupu k těmto dílům. Google se také zavázal zaplatit 125 milionů dolarů na vytvoření registru knižních práv a vyřešení stávajících požadavků autorů.

Ve vyrovnání, které se nyní řeší, Google navrhuje platit držitelům práv 63 procent ze všech zisků z užití jejich děl prostřednictvím registru.

Informace lze získat na internetové stránce www.googlebooksettlement.com, která zahrnuje obsáhlé informace v češtině. Pokud se autor domnívá, že se na něj vyrovnání může vztahovat, měl by se rozhodnout, zda se ke skupinové žalobě přidá, nebo bude Google žalovat sám.

Google Book Search se už dočkal i české lokalizace a v roce 2007 byl spuštěn tuzemský partnerský program, do digitalizace se tak mohou zapojit i zdejší nakladatelé. Přibývá i organizací včetně knihoven, které nabízejí plnohodnotný přístup do databáze.

Evropskou odpovědí na Google Book Search je Evropská digitální knihovna, která byla spuštěna na podzim. Její ambicí je mít do dvou let více než deset milionů položek v digitální podobě, ať už knih, obrazů, filmů či dalších významných archivních materiálů.

Autor:
  • Nejčtenější

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Celý stát bude bez Photoshopu. Firma předplatitelům ani nevrátí peníze

Firma Adobe oznámila, že musí deaktivovat všechny účty uživatelů ve Venezuele. Přikazuje jim to nařízení prezidenta...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Aby vám televize nepřestala fungovat. Vyberte si set-top box pro DVB-T2

Již za pár týdnů se v některých lokalitách odmlčí část televizního vysílání v současném standardu DVB-T. Ti, co nebudou...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Facebook zaútočil na Snapchat, vytvořil novou aplikaci Threads

Americká internetová společnost Facebook spouští novou komunikační aplikaci s názvem Threads určenou uživatelům služby...

Podle Evropského soudu nemusí Google mazat data uživatelů všude

Společnost Google nemusí smazat data o uživateli, který požádá o odstranění v rámci „práva na zapomenutí“ všude, kde...

Velký úspěch Slavie. Provoz na českém internetovém uzlu byl rekordní

Největší český internetový uzel, kde se propojují sítě různých poskytovatelů, NIX.CZ, zaznamenal v úterý večer zatím...

Tipy na weby: Hudební služba s 53 miliony skladeb nebo cesty za zážitky

Až 53 milionů songů k poslechu nabízí služba Deezer.com. Přemýšlíte-li stále o novém elektromobilu, potom by vás možná...

Najdete na iDNES.cz