Virtuální ulice, kde si projdete celý svět.

Virtuální ulice, kde si projdete celý svět. | foto: Dollar Street

Chudý nebo boháč? Poznáte to podle toaletního papíru i kartáčku na zuby

  • 55
Internetový projekt Dollar Street zachycuje život a domovy rodin po celém světě. Můžete si projít jejich domácnost, výhled z okna i sny a tužby. A je jen na vás, co si z virtuální procházky odnesete.

Představte si, že vejdete do zvláštní ulice. Dlouhé řady domů, na jejímž začátku jsou nejchudší rodiny na světě. Čím dále se dostáváte, tím se kvalita života zlepšuje, a na jejím konci sídlí největší boháči bulváru. Do virtuální prohlídky této ulice se nyní můžete pustit.

GapMinder

GapMinder je švédská nezávislá nadace, jejímž centrem zájmu jsou humanitární problémy, na které se dívá globálními brýlemi. Ve spolupráci s univerzitami i OSN informuje skrze demografická fakta, autoři se proslavili knihou Factfulness. Své vědomosti o naší populaci můžete vyzkoušet v úvodním testu (anglicky, časově limitovaný).

Dollar Street je nápad mladé Švédky Anny Rosling Rönnlundové, která projekt rozjela v rámci nadace GapMinder. „Lidi z jiných kultur mnohdy vnímáme jako hrozivé či exotické. To se musí změnit. Chceme ukázat, jak lidé skutečně žijí,“ přibližuje záměr Rönnlundová.

A rozhodla se, že nebude šířit osvětu skrze kulturní tradice nebo strohá data, ale obrazem toho, co máme všichni společné: domova.

Padesátka fotografů nafotila v průběhu let přes 260 rodin v desítkách zemí po celém světě. Zachycovala nejen jejich příběhy a členy, ale zejména jak a kde bydlí. Podívat se díky nim můžete i na vybavení domácnosti, přístup k pitné vodě nebo hřbety rukou.

Pojďme se projít

Na hlavní stránce je mozaika rodin. V levém sloupci jsou nejchudší, směrem doprava pak měsíční výdaje rostou (autoři upřednostnili jako kritérium výdaje před příjmem). Od burundské rodiny Butoyiových, která si vystačí s 27 dolary měsíčně, se dostanete až k Číňanům Biovým, kteří utratí více než 10 tisíc dolarů.

Můžete si zobrazit nejen obrázky rodin, ale i obydlí nebo jakékoli jednotící kategorie. Tedy například porovnání vstupních dveří, domácích mazlíčků nebo dokonce chrupů. A komu nevyhovuje mozaikové schéma, může přejít na mapu světa a brouzdat podle regionů.

Po rozkliknutí konkrétní rodiny si lze přečíst její krátký příběh. V obrázcích pod textem začíná detailní prohlídka domu. Kde spí, na čem vaří, čím se myjí i po čem touží. A právě v tom tkví zajímavost projektu.

Kouzlo maličkostí

„Dollar Street skutečně ožívá, jakmile začnete porovnávat předměty z domácností,“ vyzdvihuje projekt na svém blogu miliardář Bill Gates. „Přijdou mi zajímavé zejména fotografie kartáčků. Rodiny na chudém začátku ulice používají na čištění zubů prsty nebo tyčky. Jakmile dojdete za určitou hranici příjmu, všichni přejdou na klasické plastové kartáčky,“ dodává.

Myanmar

Burundi

Malawi

Spojené státy

A kategorií, které můžete takto projíždět, jsou desítky. Například u toalet se dostanete od děr zakrytých palmovými listy přes kýble a puklé trosky záchodů až po klasické splachovací, které v evropských městech bereme za samozřejmost.

Při prohlížení domácích mazlíčků si všimnete u chudších obyvatel kromě morčat i podvyživených psů. Ti, jak postupujete doprava, jako by mládli a končí zdravými, upravenými plemeny.

Podle hřebenu rodinu nepoznáte

Seznam kategorií krásně ukazuje, že nehledě na původ nebo zemi, kde žijeme, jsou téměř všechny naše potřeby stejné. A Dollar Street jen demonstruje, jak si lidé hledají náhrady, nebo které věci si se vzrůstajícím příjmem koupíme či vylepšíme jako první.

Zatímco rodiny v Malawi sní o kole, v západním světě touží po novém autě. V Myanmaru chce rodina kus půdy na pěstování rostlin, ve Francii je hlavním snem nový počítač.

Dollar Street ovšem ukazuje i to, že některé věci se nemění. Symetrický vzhled chrupu se s ohledem na přístup k ortodoncii mění, ale čistota zubů je stejná napříč sociálními vrstvami. A hřebeny nebo slánky máme všichni podobné.

Zdroj pitné vody:

Nigérie

Pobřeží Slonoviny

Bolívie

Jižní Afrika

Kromě toho se projekt nedrží stereotypů a nevykresluje jen „typickou“ rodinu země. Například v Jižní Africe si můžete projít rodinu Pyperových žijící ve slumu i rodinu z Kapského města v moderní domácnosti, v Kamerunu se podíváte do pěkného domu s elektřinou a zavedenou vodou.

„Na konci dne chceme všichni střechu nad hlavou a lepší prostředky, aby se nám žilo co nejlépe. Je to krásné připomenutí, že máme s lidmi na druhé straně světa společného více, než si myslíme,“ uzavírá své nadšení Gates.

Bill Gates o projektu (video Bill Gates, anglicky):

(Na zajímavé demografické infografiky a animace od GapMinder se můžete podívat zde.)