Pouhých třicet zájemců má možnost si nyní (oficiální prodej startuje v březnu) zakoupit revoluční dvoukolové vozítko Segway Human Transporter (SHT). Mobilní zařízení závislé na reakcích těla pasažéra je k mání v předprodeji na Amazonu za vyvolávací cenu $4,950.00. Ačkoli je za tyto peníze možné koupit slušnou, pár let starou ojetinu či nový skútr, po vozítku se jen zapráší. Dokonce je očekáváno, že tento vynález století, jak je SHT též nazýván, bude mít brzy každý. Nevěříte?
Revoluční vynález byl poprvé oficiálně představen počátkem prosince minulého roku. Nicméně Human Transporter vzbudil rozruch již několik měsíců předtím, když byl několikráte spatřen při testování.
Tvůrce i investoři prohlásili, že vozítko bude za pár let všude a každý ho bude chtít.
Co je však na Human Transporteru tak převratného? Především je to technologie, jakou je vozítko vyrobeno a jak vlastně pracuje. Na první pohled vypadá dopravní prostředek velmi jednoduše, jedná se o dvoustopé vozítko. Jeho stabilitu však zajišťují a vyhodnocují 100x do sekundy čidla a mikropočítače starající se o to, aby pasažér nespadl. Řidič sám také určuje rychlost vozítka, ta je tedy ovládána prostým přenesením váhy člověka. Maximálně dvoukolka jede 27 kilometrů za hodinu. Poháněna je elektromotorkem.
Startování HT je zajištěno elektronickým klíčem, ten v paměti uchová data o svých uživatelích. Váha pasažéra by však neměla překročit 110 kilogramů. Podvozek je 20 centimetrů nad zemí, nehrozí tak jeho poškození.
Human Transporter bere energii z baterií umožňujících ujetí zhruba 30 kilometrů. Nabití baterie se pohybuje v řádu pár korun. Výrobce plánuje uvedení hned několika modelů - do města či do terénu, městský povoz uveze až 35 kilogramů nákladu.
Využití by mohlo vozítko najít všude, kde je nutné chodit po vlastních, na propagačním videu výrobce je na HT jako doma i lokaj. Práce a puchýřů by byli ušetřeni také pochůzkáři či zdravotní sestry. Ve Spojených státech se plánuje nasazení dvojkolky u pošťáků. Vozítko bylo testováno též vozíčkáři a také oni se s upraveným Human Transporterem sžili.
Pro Human Transporter bylo nutné vyvinout speciální druh pneumatik. Tohoto úkolu se jal Michelin a výsledkem je pneu "Balance", odolná, měkká a především na parketách stopy nezanechávající pryž.
Co na první pohled brání masovému rozšíření vozítka, je jeho cena. Více než 150 tisíc korun je příliš vysoká částka na to, aby se s dvojkolkou prohánělo více lidí než jen vrchních deset tisíc. Cena samozřejmě klesne, je však těžké spekulovat na kolik. Ovšem právě náklady na pořízení rozhodnou o masovějším rozšíření tohoto revolučního vynálezu.
Kompletní specifikaci Human Transporteru naleznete $1#science">zde