Studenti pensylvánské univerzity Penn State mají přístup k několika stům tisíců hudby zdarma. Nejedná se přitom o žádný archív s nelegální hudbou v MP3, ale o možnost využívání jinak placené hudební knihovny Napster.
Zástupci Napteru se totiž dohodli s představiteli univerzity na zpřístupnění placeného archivu studentům. K velkému množství hudebních titulů se jich dostane více než 80 tisíc. Má to však jeden háček - studenti mohou hudbu poslouchat či si ji stáhnout zabezpečenou systémem DRM (Digital Rights Management), již ji však nemohou vypálit na CD. Za to by již museli zaplatit stejně jako každý jiný uživatel služby Napster, a to buď 0,99 centu za skladbu či necelých deset dolarů za celé album.
Napster si od zpřístupnění svého hudebního archivu studentům slibuje výrazný pokles internetového pirátství na univerzitě. Právě Penn State je pirátstvím nechvalně proslulá a vedení univerzity se zřejmě snažilo zneužívání rychlého univerzitního připojení zabránit.
Detaily dohody mezi zástupci univerzity a Napsterem nebyly zveřejněny. Lze očekávat, že pokud bude zpřístupnění archivu studentům na Penn State úspěšné, mohla by se podobná nabídka objevit i na jiných školách a nejen v Americe.
Síť Napster byla spuštěna nedávno, poslední říjnový den. Internetový obchod mohou využívat všichni obyvatelé Spojených států, přičemž expanze do Evropy je plánována na příští rok. Ceny hudby v síti Napster jsou podobné jako v konkurenčních on-line hudebních shopech. Napster připravuje i možnost placení předplacenými kartami. Uživatelé mají kromě platby za jednotlivé skladby či alba také možnost neomezeného poslechu hudby ve streamované podobě či stažení skladeb zabezpečených systémem DRM - podobně jako studenti. Na rozdíl od nich však za tuto službu zaplatí 10 USD měsíčně.