Chytřejší Siri zastoupí bankovní úředníky
Ústav SRI International, který začal s vývojem asistentky Siri, připravil nový model svého programu pro použití v bankách. Jméno nové verze je Lola a odběratelem by se měla stát americká odnož druhé největší španělské banky BBAV.
Na stránkách banky by se mělo objevit postranní "chatové" okénko, ze kterého bude Lola reagovat na textové i slovní otázky klienta. Při prezentaci zvládla reagovat na kontext promluvy a dokázala "udržet" otázku, než s klientem vyřešila stávající problém, a pak se k ní vrátit.
KVIK - Rychlé zprávyQuick - Kvik - Rychle Prudce populární slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost. Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů. |
Kdy bude Lola k vidění v reálu, není jasné. Na letošní rok se chystá beta testování, banka se ale podle serveru TechCrunch bude snažit o co nejrychlejší uvedení do praxe. Zatím bude výhradním vlastníkem technologie, časem ale může uvažovat prý i o prodeji licence.
Motivace je jasná. Bankovní zaměstnanci tráví velkou část svého času odpověďmi na dotazy klientů (tj. činnostmi s nízkou přidanou hodnotou, jak říká plán šéfa BBVA na modernizaci banky). Banka sice nezveřejnila svůj odhad nákladů na styk s klienty, ale pokud to za lidi zvládne počítač, vyhaz..., vlastně úspor, bude pravděpodobně dost.
Mimochodem, jméno programu bylo vybráno podle špičkové agentky banky z Madridu, která má dlouhodobě nejlepší výsledky při jednání s klienty. Digitální asistentka prý má napodobovat její styl komunikace s klientem. Zajímalo by nás, co v práci dostane na odchodnou. Neurazí ji mobil nebo tablet s digitálním asistentem/-kou?
New York mění telefonní budky na wi-fi hotspoty
Pokud si vzpomenete, kdy jste zastavili u telefonní budky, abyste si zavolali, tak s největší pravděpodobností máte opravdu dobou paměť (nebo byste asi měli nosit nabíječku s sebou). Město New York se rozhodlo, že to změní a své obyvatele naučí k budkám znovu chodit.
Zatím jde pouze o pilotní program, během kterého se ve vysílače změní pouhých deset budek ze 13 tisíc (kdybyste jeli do NY, tady je mapka). Vysílače na budkách by měly poskytovat signál do vzdálenosti pár desítek metrů a cena za jednu instalaci je zhruba 2 000 dolarů (zhruba 42 000 korun).
Zatím je přístup zcela zdarma, jen vás prohlížeč po přihlášení nasměruje na stránky magistrátu, kde musíte souhlasit s podmínkami užívání sítě. Do budoucna by se měla údajně zaplatit z reklamy, i když není úplně jasné, jak to bude fungovat. Ale něco takového už zkouší AT&T. V podstatě to funguje tak, že uživatel se musí dívat na reklamu, aby pak získal zadarmo přístup na hotspot.
Telefony v budkách budou i dál fungovat bez omezení. Budou tedy Newyorčanům dál poskytovat důležitou službu: možnost anonymního volání drogovým dealerům (vtip od Fudzzily).
Co Češi vyčetli z banánovníku?
Pokud nemáte čas, můžete si z této zprávy přečíst jen tento odstavec: Vědci zveřejnili v časopise Nature popis genetické informace banánovníku. Na výzkumu se podíleli i Češi Jaroslav Doležel a Eva Hřibová z Ústavu experimentální botaniky AV a C. R. Haná v Olomouci. Zveřejnění genomu má (časem) přispět k vývoji nových odolných odrůd.
A nyní delší verze pro ty, kteří rádi zprávy trochu podrobnější: Tento výzkum je jen první krok. Vědci popsali kompletní genetickou informaci (tj. genom) jednoho druhu banánovníku z desítek existujících. Druh nevybrali na základě ekonomického významu, ale aby položili základní kámen dalšího zkoumání genetiky této skupiny rostlin.
Vybraný planý druh totiž představuje díky své relativní genetické jednoduchosti (jen v porování s jinými banánovníky, ne jinými organismy) dobrý začátek pro rozplétání genetického propletence banánovníků. DNA pěstovaných banánovníků je kombinací genetických informací planých předchůdců.
Publikace poskytuje základ, díky němuž bude "luštění" ("sekvenování") dalších variant jednodušší. Pak se bude postupovat odrůdu po odrůdě od dalších jednodušších k těžším a ekonomicky důležitějším.
Vědci budou zároveň hledat, který gen sekvenovaného banánu (je jich cca 37 tisíc) je zodpovědný za kterou vlastnost rostliny. Mohou tak objevit např. vlohy pro odolnost vůči chorobám či škůdcům, které by se pak daly přenášet z jedné varianty banánu na druhou. A najdou se i jiné, méně "aplikovatelné" výsledky, které mohou například vrhnout nové světlo na evoluci rostlin.
Google+ pro iPad
Google dokončil aplikaci pro Google+ určenou pro iPad. Ke stažení je zdarma v app storu. Jakou má sociální síť Googlu šanci na zařízení, které se již brzy dočká integrace Facebooku přímo do operačního systému? Uvidíme.
Vše o Google+ najdete v tomto článku.