HDTV - vize budoucnosti na vašich obrazovkách

aktualizováno 
Kvalitu DVD několikanásobně předčí. Z čeho vzniklo digitální vysílání nejvyšší kvality? Co nabízí? Kolik stojí potřebná technika? Bude HDTV vůbec někdy v Česku? Odpovědi naleznete v článku.

HDTV - vize budoucnosti
Slova jako digitální televize (DTV), HDTV či SDTV slýcháme už nějaký ten pátek. Co ale vlastně znamenají?

DTV
Začněme od začátku. Prvním článkem řetězce je právě DTV (Digital TV). Ta se dělí na dva základní druhy, jsou jimi SDTV a HDTV (analogové vysílací normy stojí stranou). Ty se rozdělují na další dva druhy, a to podle řádkování progresivního (progressive) nebo prokládaného (interlaced).
Prokládané řádkování je určeno pro televizní či video techniku. Zpracovává obraz řádkově, přesněji řečeno obraz je  rozložen na řádky, a ty se pak přenášejí zvlášť sudé a liché.
Progresivní snímání a následné vysílaní je velice nákladné, má ovšem obrovskou výhodu. Obraz je zachycen jako celek, tudíž nedochází téměř k žádnému zkreslení.

Dělení DTV:

Porovnání typů DTV

Typ vysílání

Analogové

Digitální

Digitální

Digitální

Digitální

 

NTSC

Standard Definition

Standard Definition

High Definition

High Definition

Maximální rozlišení

480i

480i

480p

720p

1080i

Poměr stran

4:3

4:3

4:3 nebo 16:9

16:9

16:9

Popis

Standardní televize

Velice dobrá kvalita zvuku i obrazu. Srovnatelné s DVD nebo DBS (Digital Broadcast Satellite)

Lepší než prokládané (interlaced)

Nejlepší možná kvalita

Nejlepší možná kvalita

Něco málo o HDTV

O HDTV se v technických kruzích mluví již pěkných pár let. HDTV umožňuje vysílat obraz ve vysokém rozlišení (tak vysokém, že i DVD, které má rozlišení 720 x 576, se krčí v rohu), jehož maximální velikost je 1920 x 1080 bodů. Stejně jako obraz, i zvuk je ve vysoké kvalitě, navíc může být i multikanálový. Ve Spojených Státech už HDTV vysílaní funguje (v Japonsku také). K jeho zpracování potřebujete HDTV televizní přijímač, HDTV satelitní reciever a talíř.

HDTV v rozlišení 1920x1080 bodů:

hdtv

DVD v rozlišení 720x576 bodů:

hdtv 

Co můžeme vidět?

Jak již bylo napsáno, ke sledování HDTV bychom se museli vydat do Japonska či USA. Nejznámější společností, která HDTV vysílá, je DirectTV. K dispozici jsou zatím 3 kanály - HDNet, HBO a SHO HDTV. První zmiňovaný je universální kanál, kde jsou vysílány filmy či sportovní utkání, stejně jako koncerty. HBO snad není nutné představovat (pro absolutní laiky - jedná se o čistě filmový kanál). Na konec jsme si nechali SHO HDTV. Tento kanál je zajímavý tím, že je jako jediný vysílán v nejvyšším možném rozlišení (1080i). Další společnosti, jako např. Time Warner, která nyní vysílá už devět kanálů, se také hlásí o slovo. Je vidět, že za "velkou louží" se vše pomalu na nástup HDTV připravuje.

Takto uvidíte na televizní obrazovce:

a) HDTV

hdtv

b) DVD

     

hdtv

Náklady

Nejlevnější HDTV monitory se v USA prodávají cca za 800 dolarů. Jedná o monitory kombinované s televizí, avšak s úhlopříčkou ne větší než 30 palců. Ceny HDTV televizorů se zadní projekcí se běžně pohybují okolo 2000 až 4000 dolarů. HDTV plasmový display se většinou svou cenou přehoupne přes magickou hranici 10 000 dolarů. A konečně HDTV projektor si můžete pořídit už za 2500 dolarů, k mání jsou však také projektory za 12 000 dolarů. Za satelitní reciever zaplatíme zhruba 600 dolarů. Nejméně nákladnou komponentou je satelitní talíř, který je možné zakoupit i za 150 dolarů. Z těchto cen vyplývá, že nejlevnější možnou výbavu lze koupit i pod 100 000. Naopak za vyšší třídu jednotlivých komponent můžete zaplatit také přes půl milionu.

Co z toho všeho plyne pro nás?

V Evropě, natož v České republice, zatím žádná stanice v HDTV nevysílá. Na samotné HDTV si ještě nějaký ten rok počkáme.

Velké společnosti, konkrétně Hitachi, Matsushita Electric (Panasonic), Philips, Silicon Image, Sony Corporation, Thomson multimedia a Toshiba Corporation, uveřejnily informace o návrhu HDMI (Hi Definition Multimedia Interface), který dává HDTV opět nový rozměr. Více informací se dozvíte zde. Informace, kterými nás výrobci nepřetržitě hltí, jsou natolik úžasné, že se snad čekání vyplatí a my se jednoho dne dočkáme "dokonalého" obrazu se špičkovým multikanálovým zvukem i u nás.

Podrobnější informace naleznete na Hdtv.com

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Další z rubriky

Velký úspěch Slavie. Provoz na českém internetovém uzlu byl rekordní

Graf provozu na internetovém uzlu NIX, kde je vidět rekordní provoz...

Největší český internetový uzel, kde se propojují sítě různých poskytovatelů, NIX.CZ, zaznamenal v úterý večer zatím...

Twitter kvůli bezpečnosti pozastavil tweetování přes SMS

Sociální síť Twitter postihl globální výpadek. Stalo se tak jen nedlouho poté,...

Síť Twitter dočasně pozastavila zveřejňování tweetů přes textové zprávy SMS. Provozovatel sítě uvedl, že před opětovným...

Společnost Yahoo hlásí problémy se svými službami. Nejvíce s e-mailem

Výpadky po celém světě zaznamenala služba Yahoo kolem deváté hodiny dopoledne...

Tisíce lidí si stěžují na nedostupnost některých služeb společnosti Yahoo, nejvíce se to týká e-mailu. Firma problémy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz