Prokuratura amerického státu New Jersey obvinila pětici cizinců ze zřízení rozsáhlé hackerské sítě, s jejíž pomocí připravili své oběti o stovky milionů dolarů. Obviněnými jsou čtyři Rusové a jeden Ukrajinec. K penězům se dostali přes krádeže kódů z kreditních karet, kterých získali nejméně 160 milionů.
Podle amerického ministerstva spravedlnosti jde o největší hackerskou kauzu, jakou kdy americké soudy projednávaly. Mezi oběťmi jsou podle prokuratury například americké společnosti Nasdaq, Visa, J. C. Penney nebo 7-Eleven, francouzský obchodní řetězec Carrefour, belgická banka Dexia a dalších, celkem asi dvanáct velkých nadnárodních firem.
Postupné pronikání zabezpečenímTrvalo několik měsíců i let, než se hackerům podařilo nenápadně prolomit několik vrstev zabezpečení počítačových sítí.
|
Obvinění Rusové a Ukrajinec se nezákonnou činností podle vyšetřovatelů zabývali přinejmenším sedm let. Kódy z kreditních karet gang podle policie získal průnikem do počítačových sítí postižených firem. Získané kódy pak prodával přes prostředníky do celého světa. S pomocí odcizených kódů zloději účty vybírali.
Mladíci z Ruska a Ukrajiny
Podle agentury Reuters byli obviněni Rusové Vladimir Drinkman, Alexandr Kalinin, Roman Kotov (32) a Dmitrij Smilaněc (29) a Ukrajinec Mychajlo Rytikov (26). Drinkman podle žalobců pobývá v Nizozemsku a úřady jednají o jeho vydání, další z obviněných, Smilaněc, byl již z Nizozemska vydán a měl by se před americkým soudem objevit příští týden. Kde se nacházejí tři zbývající muži není jasné. Americká prokuratura přesto všechny obviněné jmenovala, což je neobvyklý postup, který měl podle zdrojů agentury Reuters "potrestat nespolupracující Ruskou policii".
Drinkmana a Kalinina obžalovací spis označuje za protřelé hackery, kteří se specializují na pronikání do počítačových sítí nadnárodních společností, finančních institucí a firem realizujících síťové platby. Specializací obviněného Kotova je údajně získávání dat z nabouraných sítí. Rytikov obstarával anonymní webové adresy, z nichž hackeři své útoky prováděli, a Smilaněc ukradené kódy bankovních karet prodával.
Pětice je obžalována ze spiknutí za účelem internetové loupeže. Čtyři Rusy navíc soud obvinil z neoprávněného pronikání do počítačových sítí.
Překupníci, kteří od gangu získaná data kupovali, přeprodávali údaje o platebních kartách zájemcům přes internetové sítě nebo přímo. Cena bezpečnostního kódu z jedné americké karty byla údajně stanovena na deset dolarů (200 korun), v případě kanadské karty 15 dolarů (300 korun) a evropské až 50 dolarů (1 000 korun).
Skupina hackerů ukradená data ukládala na serverech po celém světě, například v amerických státech New Jersey, Pensylvánie, Kalifornie nebo Illinois, ale i v Lotyšsku, Nizozemsku, na Bahamách, na Ukrajině, v Panamě nebo v Německu. Překupníci získané kódy vkládali do paměti nových platebních karet. Uložené peníze pak zloději s pomocí těchto karet vybírali z bankomatů nebo je utráceli za zboží.
"Ovládli jsme Nasdaq!" zněla jedna z řady odposlechnutých textových zpráv, které si mezi sebou hackeři vyměnili. K úspěšnému napadení stránek burzy Nasdaq došlo skrze zranitelnost ve stránce pro zaslání zapomenutého hesla a následné proniknutí díky SQL injekci.
K odhalení gangu přispěla náhoda
Zatím největší známý finanční kyberzločin v USA se podařilo odhalit díky kombinaci moderních technologií, houževnaté práce detektivů a čirého štěstí, uvedla agentura Reuters.
Případ personálně navazuje na případ hackera Alberta Gonzaleze z Miami. Ten byl v roce 2008 dopaden a nyní sedí ve vězení za krádež asi 90 milionů kreditních a platebních karet mnoha společností, včetně OfficeMax nebo Forever 21. S Gonzalezem zřejmě spolupracoval i nyní vyšetřovaný Smilaněc, který měl být zodpovědný za finanční správu celé hackerské operace.
Odhalení předcházely roky vyšetřování. Spolupracující hackeři byli ve spisech dlouho označeni jako "Hacker 1" a "Hacker 2", protože ani NSA prý neznala jejich jména.
K usvědčení Smilaněce pomohl i jeho koníček: jako člen moskevského herního týmu Moscow 5 jezdil po světě a hrál počítačové hry. Agenti si všimli, že často cestuje s jiným známým spolupracovníkem Gonzaleze, Vladimirem Drinkmanem.
Poslední výlet se hackerům nevydařil. "Měli jsme štěstí a našli jsme největšího hackera na světě," svěřil se agentuře Reuters zdroj obeznámený s vyšetřováním. Drinkman totiž zveřejnil fotky ze svého výletu a nechal zapnutý mobil, což policii umožnilo odhadnout, ve kterém hotelu jej najdou. Zavolali do hotelu, kde byli ujištěni, že tito hosté ještě spí. Ráno už si je vyzvedla nizozemská policie.