Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Ovládněte vyhledávače a najděte na internetu to, co opravdu potřebujete

Internetové vyhledávače nabízejí celou řadu funkcí, které můžete využít k přesnějšímu vyhledání. Některé jsou všeobecně známé, jiné méně. Nechte si poradit, abyste je využili k dosažení lepších výsledků.

Ilustrační foto - vyhledávání | foto: Creative Commons

Pokaždé, když v internetovém vyhledávači jako je Seznam, Google, Bing atd. hledáte pomocí slova, či fráze, navržený mechanismus vybírá výsledky z již předem indexovaných internetových stránek. Těch jsou biliony. Vygenerovaný seznam výsledků potom nějakým způsobem souvisí s klíčovými slovy. Jak přesně vyhledávače indexují všechny webové stránky na světě, a vědí, jak je a kde je hledat?

Odpovědí jsou tzv. web crawlers, známé také jako weboví pavouci. Jde o automatizované algoritmy (často nazývané „roboty“ nebo „boty“), které procházejí web, nacházejí stránky a ty potom přidávají do databází vyhledávačů. Tímto způsobem provádějí indexování, na jehož konci jsou seznamy stránek, které se nakonec objeví ve výsledcích vyhledávání. Protože vše je dostupné v databázích, získáte po odeslání dotazu výsledky okamžitě. Pokud by měl vyhledávač projít všechny stránky na světě při každém dotazu, tak by to trvalo tak dlouho, že byste to vzdali.

Zmapované weby

Jak si však prohledávače vybírají, které webové stránky mají procházet? Nejběžnějším scénářem je, že majitelé, respektive provozovatelé webových stránek chtějí, aby vyhledávače prohledávaly jejich stránky – indexovaly je. Mohou toho dosáhnout tím, že požádají Seznam, Google, Bing, nebo jiný vyhledávač o zaindexování svých stránek. Tento proces se liší v závislosti na nastavení jednotlivých služeb. Vyhledávače tak činí samozřejmě i automaticky a často prioritně vybírají oblíbené, a dobře prolinkované internetové stránky (na které se odkazuje z jiných webů).

Vlastníci webových stránek mohou určitými způsoby pomoci vyhledávačům indexovat jejich webové stránky, například nahráním mapy stránek. Jde o soubor obsahující všechny odkazy a stránky, které jsou součástí webu. Obvykle se používá k označení stránek, které je vhodné indexovat. 

Jakmile vyhledávače již jednou inkriminovaný web navštíví, automaticky ho budou navštěvovat znovu, aby si „doplnily“ nové informace a tím změnily (refreshnul) uložená data o webu ve své databázi. Frekvence procházení se liší podle toho, jak je web oblíbený. Majitelé stránek proto často udržují aktualizované mapy webů, aby dali vyhledávacím enginům vědět, které nové weby mají indexovat.

Roboti a faktor zdvořilosti

Co když však web nechce, aby se některé nebo všechny jeho stránky zobrazovaly ve vyhledávači? Možná nebude chtít, aby uživatelé věděli o stránce určené pouze pro členy klubu, nebo aby viděli chybovou stránku 404. V tomto případě vstupuje do hry seznam vyloučených procházení, známý také jako robots.txt. Jako v předchozím případě jde opět o textový soubor, který sděluje „prolézacím“ robotům, které webové stránky mají být vyloučeny z indexování.

Další důvod, proč je soubor robots.txt důležitý je ten, že webové prohledávače mohou mít významný vliv na výkon webu. Protože prolézací moduly v podstatě stahují všechny stránky na webu, a tak spotřebovávají výkon serveru, na kterém web funguje a tím mohou způsobit jeho zpomalení. Přicházejí v nepředvídatelných časech a bez ohlášení. Pokud tak není žádané, aby byly stránky opakovaně indexovány, zastavení procházení může pomoci snížit část vytížení serverů webu. Prohledávače toto naštěstí akceptují.

Magie metadat

Pod adresou URL a názvem každého výsledku vyhledávání najdete krátký popis stránky. Tyto popisy, respektive ukázky ne vždy odpovídají skutečnému obsahu webu. Důvodem je, že mnoho webů používá něco, co se nazývá „metatagy“, což není nic jiného než textové popisy stránek, které majitelé webů přidávají na stránky a mají za úkol popsat a nalákat právě na jejich stránky.

Při vyhledávání se zobrazují popisky vložené do stránek

Přesné vyhledávání

Nyní znáte některé základní principy vyhledávačů. Pojďme se tak podívat na to, jak konkrétně a lépe využít jejich služeb pro nalezení kýžených výsledků. Prvním z nich je používání přesných frází. Vyhledávačům je jedno, v jakém pořadí slova píšete (zda je to věta, dává smysl, nebo prostě jen zadáte slova). Vždy se snaží najít stránky obsahující danou kombinaci slov. K získání seznamu výsledků, které obsahují přesně hledaný výraz, můžete použít uvozovky ve slově nebo frázi, kterou zadáte do vyhledávacího pole.

Například, pokud hledáte informace o svém důchodu, tak jistě zadáte něco ve smyslu – jaký budu mít důchod. Vyhledávač vrátí sadu výsledků, která obsahuje všechna čtyři nebo méně těchto slov v libovolném pořadí.

Výsledky vyhledávání bez uvozovek

Pokud ale místo toho použijete uvozovky a zadáte vyhledáte „jaký budu mít důchod“, vyhledávač dá přednost výsledkům, které obsahují přesně tuto frázi – tedy zobrazí stránky, které obsahují přesně tuto větu.

A výsledky vyhledávání s uvozovkami

Jak jsme si ukázali, při zadávání dotazu se dvěma nebo více slovy do vyhledávacího pole mohou výsledky obsahovat pouze několik uvedených slov. Chcete-li najít stránky, které obsahují alespoň dva výrazy, můžete si pomoci operátorem AND mezi těmito slovy. Můžete použít také operátor OR k určení, kdy mají výsledky obsahovat pouze jedno z klíčových slov.

Vylučte určité výrazy

Pokud chcete z výsledků vyhledávání naopak předem vyloučit webové stránky, které obsahují určitou frázi, označte vybrané slovo v dotazu znaménkem mínus. Takže pokud hledáte informace o zimních pneumatikách a nechcete, aby se zobrazovaly produkty ke koupení, potom zadejte: jak vybrat zimní pneumatiky -koupit -obchod.

Znaménkem mínus lze vyloučit z vyhledávání určitá slova

Další trik je užitečný v případech, kdy při hledání informací si nejste jisti, co přesně hledáte. Respektive třeba neznáte jedno slovo, nebo nevíte, jak se píše. Potom místo něj použijte symbol hvězdy (*). Funguje jako zástupný symbol, který vyhledávač automaticky vyplní nějakým slovem před zobrazením výsledků. Například: jak zvýraznit * ve wordu. 

Jak je vidět, první tři výsledky se zaměřují na tři různé věci, a mezi nimi je ten, co jsme hledali my. Je to užitečný způsob, jak umožnit vyhledávači jít cestou, když si nejste jisti, kterou cestou byste se měli vydat.

Hvězda je zástupný symbol

Najděte webové stránky podobné jiným

Toto je metoda, která se stane konstantou vašich vyhledávacích návyků – jakmile si ji osvojíte. Jistě vás už několikrát napadlo, zda neexistuje způsob, jak objevit další web podobný tomu vašemu oblíbenému. V tomto případě použijte syntaxi related:[webová adresa]. Pojďme si to ukázat například na tom, jak najít webové stránky obsahující ke stažení různé programy – related:slunecnice.cz.

Tímto způsobem lze najít podobné stránky

Najděte, co hledáte na webu rovnou z vyhledávače

Většina serverů disponuje funkcí pro vyhledávání informací právě v něm. Pokud nechcete tlačítko hledat, či ho snad ani web nemá, nebo chcete vyhledávat rovnou z internetového vyhledávače, potom zadejte jeho URL adresu a za ni rovnou klíčové hledané slovo „technet.cz první počítač“. U Googlu můžete využít frázi „site:“, za kterou vložíte adresu serveru, tedy „site:technet.cz“.

Vyhledávejte v určitém typu souborů

Dejme tomu, že chcete najít informace o elektrárnách v souborech typu PDF a prezentacích. Potom stačí do vyhledávacího pole zadat – filetype:ppt elektrárny.

Vyhledávat lze rovnou i ve vybraných souborech

Vyhledávejte hlasem či obrazem

Jestliže nechcete k vyhledávání zadávat slova, můžete místo toho použít hlas. Pokud v Google kliknete na ikonu mikrofonu, můžete nadiktovat text, který si přejete vyhledat. To je vhodné například v případech, kdy nemáte prázdné ruce, nebo neznáte, jak se některé cizí slovo píše.

Pokud navíc chcete najít něco podle obrázku, třeba co na něm je, potom přejděte na tuto stránku a nahrajte obrázek do Google nebo na něj odkažte.

Všechny funkce vyhledávače Google

Chcete-li se stát opravdovým mistrem ve vyhledávání v Google, potom přejděte přímo na tuto stránku, která popisuje jednotlivé techniky a nástroje do podrobností.

Používejte „klikací“ pomůcky

Jistě si říkáte, že zapamatovat si syntaxi není zrovna lehké. Naštěstí i na toto je myšleno, a tak například Google už po zadání vyhledávaných slov u výsledků umožňuje zpřesnit vyhledávání. Například hned v úvodu zobrazuje vybraný úryvek, na pravé straně třeba vysvětlení z wikipedie, možnost zapojit určitě slovo (bude nutnou součástí při vyhledávání) atd.

Jako další pomůcka se nabízí lišta nástrojů. Ne, nemusíte nic instalovat, ale pokud opět používáte Google, tak pokud vpravo kliknete na Nástroje, zobrazí se několik užitečných voleb. Vyhledávat lze v jakémkoliv jazyce, nebo preferovaném (co jste si nastavili v Google vyhledávači), nastavit čas od do kdy chcete výsledky vyhledávat (velmi dobré v případě jejich relevantnosti) nebo zobrazit všechny s přesnou shodou.

Lišta nástrojů v Google pomůže zpřesnit výsledky vyhledávání

Zkuste vyhledávané položit jinak

Vyhledávání se během posledních let velmi zlepšilo a je mnohem chytřejší. V dnešní době tak už není potřeba zadávat ani přesně slova, protože překlepy jsou opraveny, respektive navrženy ve správném znění. To se hodí například v případě cizího slovíčka, které neznáte, respektive nevíte, jak přesně se píše.

Myslete také na to, že téměř vše se dá – a v češtině obzvlášť – popsat několika způsoby. Takže například pokud vás neuspokojí výsledky na téma, jak nainstalovat ovladače v Ubuntu, zkuste zadat odstranění problémů s ovladači v Ubuntu. Zkrátka, zkuste na to jít trochu z jiné strany.

A ještě jedna věc. Při vyhledávání zkuste používat jen důležitá slova. Pokud hledáte příliš mnoho slov, může to omezit výsledky. To znamená, že ve skutečnosti vám může trvat déle, než najdete to, co hledáte. Proto je vhodné při hledání něčeho používat pouze důležitá slova. Podívejme se na příklad. Nezadávejte „kde najdu nejlepší čínskou restauraci“ a místo toho raději použijte „čínské restaurace poblíž“ nebo „čínské restaurace poblíž mě“. Je to jednoduché, výsledky jsou přesnější.

Pokročilé vyhledávání v Google

Chcete-li vyhledat něco v Google opravdu přesně, respektive mít po ruce různé pomůcky a specifikovat zadání přímo, potom přejděte na detailní formulář pro vyhledávání.

  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

KVÍZ: V roce 1939 napadl Sovětský svaz Finsko, začala zimní válka

Útokem Sovětského svazu na Finsko dne 30. listopadu 1939 začala tzv. zimní válka, která trvala až do 13. března roku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letectví se mění k nepoznání. Historie ukazuje, že rozhodně ne poprvé

Premium Civilní letectví prochází obdobím obřích změn. Na jedné straně letecké společnosti bankrotují a zanikají, na druhé...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Google má narozeniny. Kde vzal vyhledávač svůj podivný název?

Google oslavil už 24. výročí svého působení na trhu. Za skoro čtvrt století se stal nejen úspěšnou internetovou...

Šest přehlížených funkcí, které ukazují, jak prohlížeč Edge dospívá

V posledních několika letech se posunul browser Microsoft Edge mílovými kroky vpřed. Se svým největším konkurentem sice...

Google spouští v Česku navigaci pro úspornou jízdu. Ptá se i na pohon auta

Google mapy jsou často využívané jako navigace, která nabízí řadu funkcí. Nyní společnost spouští i v Evropě další...

Počítače se stanou neviditelnými. Jak cloud computing změní budoucnost

Díky cloud computingu lze využívat výkonné technologie s minimálními investicemi. Je všude přítomný a škálovatelný....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...