Google spustil nové české mapy. Exkluzivně na Technet.cz

  10:00aktualizováno  14:05
Najděte nejbližší pizzerii, zjistěte, co si o ní ostatní myslí, jak se tam dostanete, a pak ostatním sdělte, jak jste si pošmákli. Navíc můžete vytvářet vlastní vrstvy a popisky a sdílet je se světem. Mapy Google spouštějí nadějně vypadající betaverzi.

Google Mapy | foto: Google

Právě dnes spouští Google novou verzi map: http://mapy.google.cz. Kromě kvalitnějšího počeštění nabízí firemní zápis zdarma, řadu komunitních služeb, API pro vývojáře a mapu v mobilu. Pokud si zahrajete na kartografy-umělce, můžete dokonce vyhrát zájezd do USA.

Mapy patří k nejpraktičtějším službám, které internet nabízí. Společnost Google není v internetové kartografii žádný zelenáč, Google Earth (koupený Keyhole) se stal legendou doslova ze dne na den. V Česku ale Google zatím nabízel pouze přeloženou verzi map zahraničních. Tento dojem chce Google smazat dnešním dnem, kdy uvedl novou verzi českých map. Jak uspěje v českém konkurenčním prostředí?

Google MapyAktualizováno

Informace z dnešní tiskové konference

Dnes spustil český Google české Google Mapy. Jak podotkla Taťána le Moigne, asi 80 % všech informací má geografický rozměr, lze je tedy umístit na mapu a zobrazit. Googlu, který chce shromáždit a uspořádat všechny informace, tak mapy nemohly v portfoliu služeb chybět.

Konečně můžete hledat na "Google mapě" firmy, podniky a další místa. Vše máte na jednom místě a u každé restaurace si můžete přečíst nejen kontaktní údaje, ale také komentáře ze serverů z celého světa, komentáře ostatních uživatelů nebo co se o podniku píše na ostatních stránkách. Další využití nabízejí tzv. maplety, obdoba gadgetů. Například vyhledávání a rezervování hotelových pokojů, měření vzdálenosti, informace o vinicích a mnohé další.

České Mapy spolupracují s poskytovateli dat (viz dále) a mapy zase dávají k dispozici formou API dalším službám (Cestovatel.cz, BezRealitky.cz, Kamery.praha.eu, 360cities.net a mnohé další).

Nyní navíc nemusíte být programátorem, abyste si mapy vytvořili a upravovali k obrazu svému. Pomocí funkce Moje mapy můžete vytvářet mapy a sdílet je s přáteli. Udělat prezentaci s fotkami z výletu, přehled míst, kam byste chtěli jet... Otázka několika hodin, a výsledek vypadá velice pěkně. Také soutěž Google (více dále) vypadá velice zajímavě a jsme skutečně zvědaví, jaké výtvory z ní vzejdou. Možnosti jsou opravdu široké a slibují nové dimenze internetové prezentace.


Evoluce, nebo revoluce?

Začněme tím nejdůležitějším. Dosud šlo mapy Googlu používat "pouze" k vyhledávání konkrétní adresy. Pokud jste hledali konkrétní místo, restauraci nebo sídlo firmy, museli jste napřed najít příslušnou adresu ve vyhledávači, zkopírovat si adresu a tu pak hledat v mapách.
Nové Mapy Google byly připravovány ve spolupráci s řadou českých partnerů. Najdete zde údaje od Mediatelu (vydavatel Zlatých stránek), TravelGuide (databáze hotelů, penzionů a ubytoven), CREST (databáze restaurací, hospůdek a hospod) a dalších.

Google Mapy - recenze, fotografie


Google navíc, na rozdíl od konkurence, nabízí firemní zápis do mapy zdarma, takže se dá předpokládat, že databáze lokací nadále poroste. Firmy mohou ke svému záznamu přidat fotografii a otevírací dobu. Může se tak jednat o efektivní prezentaci pro malé firmy, které třeba ani nemají vlastní webové stránky, přesto se uživatelům objeví na přímé dotazy, v závislosti na lokaci. Přestože tak Google zatím v Evropě nenabízí Local Search, vyhledávání firem přes Google Maps může být vhodná alternativa.

Co si o tom místě myslíš?

K jednotlivým záznamům mohou navíc uživatelé přidávat komentáře (odkaz Přidat recenzi nebo Přidat názor). Pokud tedy hledáte pizzerii poblíž náměstí Míru, zadejte do vyhledávání Map Google: pizzeria náměstí míru praha. Za pár sekund už před sebou uvidíte ošpendlíkovanou mapu, kde každý ze špendlíků po rozkliknutí nabízí informace o podniku, včetně adresy, telefonního čísla a případných dalších informací. U restaurací se tak můžete dopředu dozvědět, zda si někdo nestěžoval na ledabylou obsluhu či zakouřenou nekuřáckou část. A po návratu můžete světu (a případným zájemcům) sdělit, jak vám chutnaly tamější lasagne.

Vlastní mapy soukromě i veřejně

Právě komentářová funkce posouvá Mapy Google o krůček před konkurenci. Za pořádný krok ale považuji možnost vytvářet on-line vlastní mapy a sdílet je s ostatními. Uživatelé mohou vytvářet vlastní body na mapě a vkládat k nim popisky. Jejich mapy mohou být veřejné či soukromé, kolaborativní, otevřené (kdokoli je může editovat) či spravované pouze jedním uživatelem. To otevírá obrovské možnosti pro využití. Představte si přehled dětských hřišť, oblíbené fotografie umístěné na mapu, zprávy o porušování lidských práv, komentáře ke kvalitě sjezdovek, fotky z houbaření, tipy na výlet, místa narození a úmrtí velikánů...

Google Mapy - vlastní mapa, přidání bodu

Americká novinářka Lauren Hertelová nedávno v Praze mluvila o podobných využitích Google Maps v občanské žurnalistice. Doporučovala k vytváření vlastních map aplikaci fmatlas.com. Ta má ale celkem omezené možnosti, vlastní mapy jsou funkcí přímo Google Maps, a mají proto šanci být propracovanější, použitelnější a snáze editovatelné.

Google Mapy - vlastní

Google mnohokrát ukázal, že umí dříve složité věci zjednodušit. Jsme zvědaví, jak dopadne tento pokus. Mapové podklady jsou kompatibilní s KML vrstvami, které známe z Google Earth a do kterých umějí exportovat trasu i některé GPS programy. Jste-li majitelem takového GPS, můžete snadno zveřejňovat zpětně trasy svých výletů, obohatit je popisky, fotkami... KML můžete také exportovat do již zmíněného Google Earth a naopak, pochopitelně.

Soutěž o zájezd do USA

Možnosti vlastních map jsou široké a Google chce evidentně jejich zkoumání v Česku co nejvíce podpořit. Vyhlásil proto soutěž o nejlepší (nejoriginálnější, nepraktičtější a zároveň nejhezčí) mapu vytvořenou na platformě Mapy Google pomocí funkce Moje mapy. Hlavní výhrou je zájezd do USA, konkrétně do Kalifornie a Mountain View, kde se nachází hlavní sídlo společnosti Google - Googleplex. Dalších 100 účastníků získá tričko Mapy Google Česká republika. Uzávěrka je 22. srpna.

Více o soutěži zde

Mobilní mapy - nepotřebujete GPS

Již delší dobu si mohou uživatelé smartphonů na adrese www.google.com/gmm stáhnout mobilního klienta pro přístup k Mapám Google on-line. Aplikace umožňuje prohlížení map, jejich posun, vyhledávání lokací, vyhledávání tras a zobrazení satelitních snímků. Při propojení s GPS ukazuje vaši přesnou polohu, ale i bez GPS ví kudy kam, a to díky GSM triangulaci. Ta má sice k přesnosti GPS daleko ("jste v okruhu 1,7 km od tečky"), ale ve městě mám s tímto určením polohy velice dobré zkušenosti, jen málokdy se tečka netrefila do padesáti metrů kolem, což na orientaci zcela stačí. Takže to není žádná novinka a zdá se, že aplikace Google Maps Mobile nebude v češtině, nicméně podklady česky jsou a to je důležité. Nezapomeňte, že telefon mapy stahuje z internetu, takže pokud nemáte nějaký neomezený datový tarif, buďte při virtuálních mobilních toulkách opatrní...

Až si nové mapy "ošaháme", přineseme podrobný návod na jejich vytváření. Zatím se podívejte na názorné video od Googlu.


Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Rusko si kvůli válce vyzkouší odpojení od světového internetu

Ilustrační foto - internet

Rusko plánuje operaci, při níž che vyzkoušet, zda se dokáže odstřihnout od světového internetu a zvládne ho provozovat...

Britové po vyšetřování označili Facebook za „digitálního gangstera“

Facebook a cenzura (ilustrační foto)

Dolní sněmovna Velké Británie vydala závěrečnou zprávu svého vyšetřování a rozhodně si v ní nebrala servítky.

Tipy na weby: jak parkovat v Praze nebo převedení textu z obrázku

Ilustrační foto - parkování

Parkování v Praze nemusí být peklem na zemi. Pomůže web ParkujVklidu.cz. Texty z obrázků již nemusíte přepisovat ručně....

Najdete na iDNES.cz