Google pohřbil služby, které se neujaly. Čím nahradit 22 vysloužilých?

aktualizováno  9:33
Revoluční komunikace Google Wave se neujala, stejně jako encyklopedie Knol, kterou chtěl Google konkurovat Wikipedii. Vyhledávací velmoc se chce v "podzimním úklidu" zbavit nepotřebných služeb, které programátory odvádějí od nadějnějších projektů. Radíme, jak se s vypnutím služeb vypořádat a případně zachránit svá data.

Úspěšná firma se nesmí bát zbavit se nepotřebných produktů. | foto: montáž: Pavel Kasík, zdroje: Google, Lars Sundstrom - sxc.hu

"Zjistěte, co je pět vašich hlavních služeb. Zbytku se zbavte, protože zbytek vás jen strhává k zemi. Ten zbytek z vás postupně dělá firmu podobnou Microsoftu!" poradil počátkem roku 2011 Steve Jobs svému kolegovi, novému CEO společnosti Google, Larry Pageovi. "Ten zbytek služeb jinak způsobí, že vaše hlavní produkty jsou dobré, ale ne výborné."

Ať už je současné hromadné vypínání málo známých, neoblíbených a neúspěšných služeb Google výsledkem Jobsovy rady nebo dlouho plánovanou záležitostí, snaha zbavit se přítěže je pochopitelná. Se svými třiceti tisíci zaměstnanci a pečlivě sledovanými výsledky na trhu už Google musí myslet na to, jak ideálně rozdělit své zdroje a nasměrovat kreativitu.

Zdroje

Většinou jde o služby, které používalo jen velmi malé procento uživatelů, a jejich ukončení si nikdo ani nevšimne (použili jste někdo někdy Google Bookmark List?). I tak jde o zajímavý seznam, který jsme doplnili o seznam podobných služeb, ať už od samotného Googlu, nebo od konkurence.

Nejvýznamnější odpadlíci: Wave, Knol a Desktop

Některé ze zavíraných služeb se nikdy nedostaly na titulní stránky novin (ba ani technických blogů), nicméně minimálně o třech slyšel ve své době prakticky každý.

Očekávání: Komunikace budoucnosti, ideální nástroj pro komunikaci týmů, mluvilo se dokonce o náhradě e-mailu (článek o začátcích Google Wave z jara 2009)

Google Wave - základní rozložení aplikace s otevřenou aktivní

Google Wave - základní rozložení aplikace s otevřenou aktivní "wave" v pravé části. Zelená a fialová popiska ukazuje v reálném čase, co kolegové píší.

Proč končí: Někdo říká, že Google Wave předběhla svou dobu. V praxi se ale ukázalo, že novinky, které nabídla, nepřekonaly e-mail natolik, aby mohla Wave vytlačit (nebo aspoň smysluplně doplnit) nejoblíbenější službu internetu.

Co si Google odnesl: Přestože Google Wave končí, mnoho novinek, které činily Wave výjimečnou, přežívá v dalších službách Google. Třeba přetahování příloh a souborů do zpráv a dokumentů, které nyní funguje v Gmailu nebo Google Docs. Také některé ovládací prvky pocházejí zřejmě od týmu Larse Rasmussena.

Konec a pokračování: Wave byl od začátku opensourcový projekt, a jeho správu teď od Google převzal Apache. Data uložená v rámci jednotlivých "vln" na serverech Google budou od ledna 2012 pouze ke čtení, v dubnu dojde k jejich smazání.

Podobné služby: Pokud se vám líbila Wave, můžete se podívat na Gmail, Google Docs, u konkurence pak třeba Basecamp (Writeboard) nebo komplexní Lotus Notes od IBM.

Očekávání: Místo pro získávání důvěryhodných znalostí a informací od expertů v oboru, které by mohlo konkurovat webovým encyklopediím typu Wikipedia (více o počátcích Knolu)

knol.google.com

knol.google.com

Proč končí: Důvod je jednoduchý: start Knolu nebyl nijak raketový, a místo toho, aby se z něj stala druhá Wikipedie, vzniklo skladiště článků, které měly spíše reklamní charakter než expertní autoritu. Kolem Knolu se nevytvořila nadšená komunita, jako kolem Wikipedie, která měla ostatně sedmiletý náskok.

Co si Google odnesl: Některé zkušenosti s tvorbou a distribucí obsahu může Google uplatnit ve své nové sociální síti Google Plus. A Knol je také ponaučení, že jakmile dáte lidem možnost umístit se dobře ve vyhledávání na Google, přilákáte řadu "praSEO" spekulantů. (Aspoň do této kategorie patřila většina hesel, která jsem tam při vyhledávání našel.)

Konec a pokračování: Google se dohodl s organizacemi Solvitor a Crowd Favorite na vytvoření nové služby Annotum, založené na Wordpressu. Nabízí i automatickou konverzi vašich knolů do wordpressového rozhraní. Od května 2012 se knoly přestanou zobrazovat, a ze serveru definitivně zmizí v říjnu 2012.

Podobné služby: Wikipedia, specializované encyklopedie na wiki principu, eHow.com a další komunitní i komerční weby.

Úspěch: Na vlastním počítači či počítačích jste díky Google Desktopu mohli vyhledávat fulltextově dávno před tím, že s touto možností přišly operační systémy. Také různé miniaplikace a widgety pronikly na dnešní plochy i díky Google Desktopu.

Proč končí: Zatímco v roce 2004 bylo rychlé fulltextové vyhledávání na vlastním počítači něčím novým a nevídaným, v roce 2010 už podobnou funkci nabízí Microsoft Windows i Mac OS X. Také widgety a podobné hračičky už můžete na plochu tahat bez nutnosti instalace Google Desktopu. Ani coby nadšeného a spokojeného uživatele Google Desktopu jsem tak neměl po přechodu na Windows 7 potřebu si tohoto dříve nepostradatelného pomocníka instalovat.

Co si Google odnesl: Prohlížeč Google Chrome podle naší spekulace vychází se zkušeností s Google Desktopem. Prohledávání dokumentů nyní Google umožňuje v cloudu. A Desktop byl v rámci googlího vyhledávání průkopníkem v oblasti doplňkových výsledků (dnes téměř všudypřítomné one-boxy).

Konec a pokračování: "Lidé nyní mají přístup ke svým datům, ať už on-line nebo off-line. Jelikož to byl hlavní cíl Google Desktopu, ukončujeme tuto službu a od 14. září 2011 ji nebudeme dále vyvíjet," píše Google na svém blogu. Ukončení se týká i všech příslušných API, widgetů a služeb.

Podobné služby: Windows Vista a hlavně Windows 7 nabízí plnotextové vyhledávání již v základu (je třeba povoliti indexování disku), také Spotlight od Mac OS X nabízí od roku 2005 dobré desktopové vyhledávání. Pro Linux je to třeba opensourcový Beagle nebo multiplatformní Strigi. Svou tradici si už dlouho buduje třeba Copernic Desktop Search.

Služby, kterých nám je trochu líto

Jde o subjektivní pocity, jistě, ale u některých služeb je z našeho pohledu škoda, že končí, jakkoli to pro Google dává smysl.

Aardvark - otázka ohledně GPS navigace

Aardvark - otázka ohledně GPS navigace

Očekávání: Fantastický nápad: zeptejte se na jakoukoli otázku přímo člověka z oboru, okamžitě a on-line. Přes Aardvark jsem položil něco k šedesáti otázkám a zodpověděl jich stovky. V době největšího rozmachu služby byl vark.com jedním z nejoriginálnějších zdrojů zajímavých informací a objevů. Když Google v roce 2010 koupil, trochu jsme se báli, jak to komunita vezme.

Proč končí: Obavy se možná potvrdily, nebo byl zkrátka Aardvark nakoupen kvůli technologii a lidem, nikoli kvůli službě. Vark.com končí.

Co si Google odnesl: "Nadále budeme pracovat na nástrojích, které umožní lidem propojit se a objevit bohaté znalosti o světě," píše Google, a my v tom cítíme narážku na Google Plus.

Podobné služby: Na prominentní (i když také nevýdělečné) místo oblíbeného Q&A enginu teď nastoupila Quora.com, které se zatím docela daří kombinovat sociální aspekt s důrazem na kladené otázky a témata.

Úspěch: Luis von Ahn z Carnegie Mellon univerzity ukázal, že pomocí chytré hry lze využít lidi jakožto součást algoritmu, a nenásilně je přemluvit, aby vám dali cenná data. Díky Google Image Labeler se povedlo popsat miliardy obrázků relevantními klíčovými slovy. (Více v našem článku Google si buduje lidskou armádu)

Google Image Labeler

Google Image Labeler

Proč končí: Předpokládáme, že zájem o hru po letech klesl.

Co si Google odnesl: Miliardy relevantních informací.

Konec a pokračování: Google stále nabízí spoustu her, ale takováto mezi nimi zatím není.

Podobné služby: Luis von Ahn na své stránce provozuje podobné hry, ovšem v daleko menším měřítku a pouze s částečným úspěchem.

Ambice: Použitelný vyhledávač opensourcových zdrojových kódů.

Konec: 15. ledna 2012 končí Google Code Search i příslušné API.

Podobné služby: Koders.com už zaznamenal od oznámení konce Google Code Search zvýšenou návštěvnost, a ujišťují uživatele, že budou svůj vyhledávač kódů udržovat i nadále. Microsoft nabízí svůj CodePlex.

Cíl: Přehledné zobrazení výsledků vyhledávání na časové ose.

Václav Havel - Timeline view

Václav Havel - Timeline view

Praxe: Přestože jsem toto zobrazení měl docela rád, musím uznat, že jsem jej použil za poslední rok asi jen třikrát. Zobrazení navíc nebylo naprosto spolehlivé.

Jak to bude teď: Vyhledávání na Google bude nadále možné omezit na konkrétní data či jejich rozsah. Pro podrobnější výsledky lze využít Trendy Google.

Google zavřel i Google Labs

Pro mnohé bude možná největším zklamáním ukončení experimentálního přístupu k novým službám Google prostřednictvím Google Labs. Na stránce mohli uživatelé testovat a hrát si s novými službami a pokusy inženýrů Google, a spoluprožívat s nimi dobrodružství z experimentů s možnostmi webových technologií a analýzy informací.

V Google Labs jsme svého času objevili prediktivní psaní Scribe, vtipné (a občas i užitečné) Google Sets nebo androidí vševědoucí Google Goggles.

Je jasné, že s koncem Google Labs nekončí skutečný výzkum Google. Pro fanoušky společnosti je to ale i tak smutná zpráva. A možná signál, že Google po 13 letech existence dospěl do stádia, kdy si musí více hlídat, s čím nechá ostatní hrát si...

A dalších 15 končících služeb

Konec zbývajících ze 22 produktů a služeb je povětšinou celkem logický a očekávaný. Omezíme se tedy na jejich stručný výčet.

 • Fast Flip - experimentální zobrazení v rámci Zpráv Google. Lekce, kterou si Google odnesl? Lidé rádi listují. A tak vnese listování i do dalších produktů.
 • Google Maps API pro Flash - logický přesun od Flashe směrem k JavaScriptu.
 • Google Pack - svého času originální způsob, jak instalovat více software zároveň. V době cloudových aplikací už to pro Google ztrácí význam.
 • Google Web Security - raději než vylepšovat konkurenční prohlížeč o bezpečnostní prvky vám Google nainstaluje svůj úspěšný Chrome.
 • Notebook - on někdo používal poznámkovač Google Notebook? Pokud ano, poznámky najde vyexportované v Google Docs, kdyby náhodou nevěděl, která služba mu jeho nástroj více než nahradí.
 • Sidewiki - komunitní wikipedické informace o libovolné stránce byly tak trochu v ústraní, skryté a těžko zužitkovatelné. V rámci Google Plus si nejspíš Google představuje trochu užitečnější a jednodušší spolupráci a doporučování on-line.
 • Subscribed Links - přiznáme se, že netušíme, k čemu tato služba sloužila, a teď už je na zjišťování skoro pozdě. Výsledky vyhledávání vám Google bude vylepšovat jinak, způsobů má dost, už teď málem žádní dva lidé na světě nemají výsledky vyhledávání na stejný dotaz stejné.
 • Jaiku - další "něco-jako-sociální-síť", která by jen ubírala Google+
 • Také sociální síť v rámci iGoogle zmizí, samotná stránka iGoogle ale zůstane.
 • University Research Program for Google Search se týkal jen několika málo univerzitních pracovišť, a těm v lednu 2012 jejich exkluzivní přístup do vyhledávače vyprší.
 • Google Bookmarks Lists - pokud jste používali Google Bookmarks v anglické verzi, zmizí vám několik funkcí.
 • Google Friend Connect - ve chvíli, kdy se Google+ rozjel, bylo jasné, že Friend Connect skončí.

 • Buzz - jakbysmet, nemá smysl tříštit sociální sítě.

 • Google Gears - ve své době fantastický (i když už tehdy dočasný) nápad, jak vylepšit prohlížeče o specifické funkce pro lepší spolupráci s on-line aplikacemi. S příchodem dobré podpory HTML5 a vlastního prohlížeče Google Chrome už Gears spíše zdržují.

 • Renewable Energy Cheaper than Coal - výzkumný tým RE<C se zaměřil na zlevnění alternativní energie. "V současné době jsou tu jiné instituce, které jsou k takovému výzkumu lépe vybaveny. Proto publikujeme naše závěry a doufáme, že ostatním pomohou ve výzkumu," píše Google, a podotýká, že jeho snahy o ekologický provoz datacenter a kanceláří tím v žádném případě nekončí. 

Ať už jste mezi službami narazili na své oblíbence nebo jen na řadu obskurních jmen, těžko se na Google můžeme zlobit, že se chce soustředit na to, co považuje za jádro svých produktů. Naopak se sluší ocenit, jak zodpovědně si v mnoha případech Google počíná, když dává uživatelům včasné upozornění, a někdy dokonce nástroje pro přechod ke konkurenci v rámci Google Data Liberation Front.

Autor:

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Facebook dal velkým firmám přístup i k vašim jménům a soukromým zprávám

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Microsoft, Amazon, Spotify a další velké firmy měly přístup k soukromým údajům uživatelů Facebooku. A to i poté, co...

Hity, které přežily: výběr nejlepších článků Technet.cz za rok 2018

Muskův kabriolet Tesla Roadster s figurínou Starman se vznáší ve vesmírném...

Elon Musk, rudý Měsíc a Stephen Hawking. Co mají společného? Kromě vesmíru také to, že tato témata v roce 2018...

Tipy na zajímavé weby: portály plné zpráv o sněhu a lyžování

Ilustrační foto - sníh

Nejčerstvější informace o aktuálním stavu sněhu na horách najdete na zimních portálech Snow.cz či Kamzasněhem.cz. A...

Najdete na iDNES.cz