Palestinská domovská stránka byla původně označena jako "Palestinian...

Palestinská domovská stránka byla původně označena jako "Palestinian territories", nyní pouze jako "Palestine".

Google "uznal" Palestinu. Kazíte tím mírová jednání, stěžuje si Izrael

  • 2
Vyhledávač Google od května uvádí Palestinu mezi ostatními státy. Podle izraelského ministra zahraničí je to "chybné rozhodnutí", které může ohrozit mírová vyjednávání a povzbudit Palestince k "jednostranné akci". Google se hájí: následuje prý jen příklad OSN, ICANN a dalších autorit.

Od 1. května má vyhledávač Google na adrese google.ps verzi pro Palestinu. Dříve byla přitom tato verze označena jako "Palestinská teritoria". Tato drobná změna v označení podle BBC rozvířila již tak napjatou kontroverzi kolem sporného palestinského území.

Mluvčí společnosti Google uvedl, že k této změně označení přistoupili na základě konzultace s řadou organizací a autorit: "V tomto směru následujeme OSN, ICANN (organizaci zodpovědnou za přiřazování jmen na internetu), ISO a dalších mezinárodních organizací." Naráží tak například na rozhodnutí OSN udělit Palestině status nečlenského státu-pozorovatele (proti bylo devět zemí ze 188, včetně USA a Česka, 41 se zdrželo hlasování).

Izraelský ministr zahraničí ovšem rozhodnutí Googlu odsoudil. V dopise adresovaném Larrymu Pageovi, šéfovi společnosti Google, vyjádřil své obavy nad důsledky změny: "Takové rozhodnutí podle mého názoru není jen chybné, ale negativně ovlivňuje snahy naší vlády o obnovení přímého vyjednávání mezi Izraelem a Palestinskou autonomií."

Palestinští zástupci změnu označili za "krok správným směrem, který může i další povzbudit ve správném označování Palestiny." Přestože se může zdát, že jde o nepodstatný spor o slovíčka, Sabri Saidam, poradce palestinského prezidenta, si to nemyslí. "Velká část lidských aktivit se nyní odehrává ve virtuálním světě. A to znamená, že je potřeba, aby byla Palestina přítomna i na této virtuální mapě, stejně jako na té zeměpisné."

Palestinská autonomie od rozhodnutí OSN (29. listopadu 2012) formálně požádala o podobnou změnu označení i další firmy, nejen společnost Google.