Google odstoupil ze soutěže pro Pentagon, jak si přáli zaměstnanci

  10:20aktualizováno  10:20
Google se odhlásil ze soutěže o poskytování cloudových služeb pro americkou armádu. Vyhověl tak přání zaměstnanců, kteří nechtěli, aby firma spolupracovala s ozbrojenými složkami.
Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek) | foto: AP

Google podle serveru Financial Times (placený přístup) oznámil, že se odhlašuje z výběrového řízení na provoz cloudových služeb pod názvem Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI) pro Pentagon. Ve hře byl kontrakt v hodnotě deseti miliard dolarů (225 miliard korun). Jako jeden z hlavních důvodů firma uvedla etické pochybnosti o takové spolupráci, které vyjádřili někteří zaměstnanci.

Podobné protesty provázely i projekt Maven, který má za úkol analýzu záběrů z armádních dronů. Tehdy přes několik tisíc zaměstnanců podepsalo dopis, ve kterém žádají odstoupení od zakázky. Desítky z nich podaly výpověď.

„Chtěl bych zdůraznit, že sice nebudeme vyvíjet umělou inteligenci do zbraní, ale budeme nadále spolupracovat s armádou a vládami na jiných projektech,“ uzavřel tehdy spor Sundar Pichai, šéf společnosti Alphabet, pod kterou Google spadá. Možná i proto, že se do projektu již zapojily desítky firem a Google byl jednou z nich a jeho odstoupení by mohlo vývoj ohrozit.

Nyní se firma ani nepokouší ucházet o novou zakázku. Favoritem řízení je konkurenční Amazon, kterému Google svým rozhodnutím uvolnil cestu. Americké ministerstvo obrany má vyhlásit vítěze výběrového řízení 12. října. Přihlásily se do něj rovněž firmy Microsoft a Oracle. Kongres by měl rozhodnutí potvrdit 14. listopadu.

Firma, jíž by úřad svěřil svá digitální data, by si přitom posléze snáze získala důvěru jiných velkých společností. Google přesto dospěl k závěru, že smlouva by mohla být v rozporu s jeho firemními hodnotami.

Do sporu se zaměstnanci se společnost dostala i v létě kvůli utajovanému projektu na cenzurovanou verzi svého vyhledávače pro Čínu. Na protest ji tehdy opustili někteří vedoucí pracovníci.

Nadnárodní společnosti v Silicon Valley čím dál častěji čelí nepokojům přímo v řadách svých zaměstnanců. Pracovníkům firem jako jsou Microsoft, Google či Amazon se nelíbí etické principy jejich zaměstnavatelů. 

Autoři: ,

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Nová analýza: Ruská dezinformační kampaň v USA byla plná překvapení

Nové analýzy rozplétají taktiky ruské agentury IRA při dezinformační kampani v...

Před prezidentskými volbami USA 2016 vedli Rusové sofistikovanou dezinformační kampaň. Cílem bylo polarizovat americkou...

Šéf Googlu tvrdí, že nyní neplánuje spuštění vyhledávače v Číně

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Již několik měsíců se spekuluje, že by se společnost Google mohla se svým vyhledávačem vrátit na čínský trh, ale se...

Facebook se bude muset zpovídat v USA. Málo chránil data

Facebook logo

Kauza Cambridge Analytica je noční můrou společnosti Facebook. Vyšetřovat ji nyní budou i ve Spojených státech.

Najdete na iDNES.cz