Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Google a Microsoft chystají kvůli špionážní aféře žaloby na USA

  • 6
Firmy Google a Microsoft chtějí připravovanou žalobou zrušit zákaz zveřejňování některých informací. Vadí jim, že se nemohou bránit různým nařčením ohledně spolupráce na špionážním programu NSA.

Není to poprvé, co obě velké společnosti hovoří o tom, že budou po vládě Spojených států vyžadovat povolení ke zveřejnění utajovaných informací souvisejících se špionážní aférou. Nyní se však zdá, že přistoupí k reálným krokům.

Podle serveru AllThingsD se šéf právních zástupců Microsoftu Brad Smith vyjádřil, že jsou obě firmy "nadále znepokojeny pokračující neochotou vlády povolit zveřejňování dostatečných informací na základě nařízení pojmenovaného FISA".

Microsoft, Google a další podobné společnosti získaly v červnu od vlády USA povolení zveřejnit jen počty požadavků, které obdržely od amerických úřadů v rámci monitorování uživatelů webu. Omezené povolení bylo jen slabé vítězství, protože společnosti se vyrovnávají s dopady nedávného odhalení, že se podílely na utajovaných programech, jimiž americké tajné služby monitorovaly aktivity lidí na internetu a v mobilních sítích.

NSA a Snowden

První únik informací svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června. Zatímco americká vláda usiluje o vydání Snowdena ukrývajícího se na moskevském letišti, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Mezitím vyšlo najevo, že NSA  v rámci programu XKeyscore sleduje na internetu prakticky vše, i když data o této aktivitě si uchovává obvykle jen omezenou dobu.

Firmy chtějí zveřejněním podrobnějších údajů hájit svou reputaci v oblasti ochrany soukromí uživatelů. Vládní úřady však požadavky na zveřejnění podrobnějších údajů odmítají, protože by to podle nich mohlo poškodit bezpečnostní zájmy Spojených států.

"Věříme, že tyto údaje je možné zveřejnit způsobem, který zabrání bezpečnostním rizikům," uvedl Smith. "Dokud nebudou tyto informace zveřejněny, nebude diskuze o vládních praktikách a povinnostech poskytovatelů internetových služeb úplná," dodal.

Prohlášení v podobném duchu vydala rovněž společnost Google. "Ačkoli je vládní rozhodnutí zveřejnit souhrnné údaje o požadavcích bezpečnostních úřadů krokem správným směrem, zůstává kolem těchto požadavků příliš mnoho tajemství a je zapotřebí větší otevřenost," uvedla.

My se necháme překvapit, zda bude součástí požadavků na zveřejnění informací i částka, kterou vláda těmto firmám platí jako náklady na spolupráci s NSA.

,