Díky takzvaným Google bombám už víme, že jakýsi Stáňa Gross je Velký Bratr, že George W. Bush byl nevolitelným kandidátem na prezidentské křeslo (ale přesto ho opět získal) a že společnost Microsoft je ďábelštější než sám Satan.
Nevěříte? Zkuste si do Googlu zadat například heslo „Velký Bratr“ a objeví se vám následující seznam výsledků.
Jak si sestrojit Googlovskou bombu
„Výbuch“ bomby vypadá asi následovně: běžný uživatel zadá do vyhledávače hledaný řetězec, například „nejkrásnější muž světa“. Místo aby mu vypadl například soupis členů chlapecké taneční skupiny Chippendales, objeví se na prvním místě seznamu Miroslav Grebeníček.
Oběťmi Google bomb se nejčastěji stávají osoby nebo společnosti veřejně činné a dostatečně známé. V minulosti nechyběly útoky na premiéra Berlusconiho a ušetřen nezůstal ani demokratický kandidát na post prezidenta USA Kerry.
Výroba bomby je jednoduchá. Autor na své webové stránce (lépe na několika různých stránkách) vytvoří libovolný počet odkazů (linků) na osobní stránky Miroslava Grebeníčka s názvem „nejkrásnější muž světa“. Čím větší počet stránek s těmito zavádějícími odkazy vytvoří, tím je větší pravděpodobnost, že Google je bude považovat za relevantní. Jinými slovy, vyhledávací algoritmus Googlu usoudí, že Miroslav Grebeníček je skutečně nejkrásnější muž světa a bude jeho stránky, po zadání uvedeného slovního spojení, nabízet na prvním místě.
Bush je jen ubohá chyba
Asi nejznámější Googlovskou bombou v USA se stal výraz „miserable failure“ (bídné selhání), který, pokud jej do vyhledávače zadáte, vám nabídne stránky s životopisem George W. Bushe.
I samotný Google podlehl bombománii. Po zadání fráze „more evil“ se hned pod stránkami Microsoftu objevil odkaz na vyhledávač Google. Mezi prvními deseti ďábelskými odkazy naleznete i téměř vědecké zdůvodnění proč je George W. Bush považován za antikrista.
Stránky nalezenete zde.
Jaké bomby existují aneb Staňte se slavným
V prvé řadě jsou to humorné bomby, které nemají nikomu ublížit, ale pouze pobavit. Není nic jednoduššího než zařídit aby váš kamarád, po zadání fráze „největší lovec motýlů“,
Bombardování Google bombami
vyskočil ve vyhledávači na prvním místě vyhledaných odkazů. Základ úspěchu je v používání nepříliš obvyklých slovních spojení, které zvyšují pravděpodobnost slušného umístění ve výsledcích. Takzvané ego bomby používají hlavně bloggeři (tvůrci internetových deníčků) k tomu aby zvýšili svou popularitu. Jistý David Gallagher se rozhodl stát nejslavnějším Davidem Gallagherem na internetu a prostřednictvím svého blogu vyzval všechny návštěvníky, aby stránku linkovali odkazem s názvem David Gallagher. Zda se David stal opravdu číslem jedna v seznamu výsledků, si vyzkoušejte sami. Bomby pro peníze (komerční bomby) jsou, jak již název napovídá, vytvořeny tak aby tvůrci přinesly finanční zisk. Blogger Brig Eaton dostal nápad, že pomocí Google bomby by mohl jednoduše zpopularizovat otcovu realitní kancelář a dostat ji na první místa mezi hledanými odkazy. Během týdne se mu podařilo posunout otcovu SantaCruzreality.net z původního 189 na 39 místo ve vyhledávači Google.
Jak se proti bombě chránit
Jaké jsou možné druhy obrany? První možností je zakázat indexování stránky, která se na objevuje na spojení "velký bratr", v souboru robots.txt. Řešení má však několik zásadních nevýhod včetně té, že zesměšněnou stránku nikdo nenajde, protože to robot vyhledávače neumožní. Druhou možností je zakoupení reklamy v Google AdWords. V té potom vysvětlit, proč je tvrzení, že Grebeníček je nejhezčí muž světa, zavádějící a nepravdivé. Třetí možností je strategická ochrana. Spočívá ve vybudování „zdi“ kolem napadené stránky a přesměrování odkazů jinam než na stránky Miroslava Grebeníčka. Odborníci však zatím nepovažují šíření Google bomb za nějaký závažnější problém.
Více informací o obraně proti Google bombám naleznete na stránkách RobertNemec.com
Další informace o Google bombě na Stanislava Grosse se dočtete na iDnes.cz.
Další příklady Google Bomb
- Zbraně hromadného ničení (weapons of mass destruction) - po zadání tohoto řetězce se objeví odkaz na stránku s názvem "Nemohu nalézt zbraně hromadného ničení"
- Francouzské vojenské výhry (french military victories) - po zadání tohoto řetězce se objeví chybové hlášení "Máte na mysli francouzskévojenské prohry?"
- Ubohá chyba (miserable failure) - po zadání tohoto řetězce se vám zobrazí stránky s oficiálním životopisem George W. Bushe.
- Výborný prezident (great president) - odvetná bomba ze strany Bushový příznivců vás také odkáže na oficiální stránky se životopisem.
Další články na Technetu věnované bezpečnosti na internetu: