Podle Evropského soudu nemusí Google mazat data uživatelů všude

  12:33aktualizováno  12:33
Společnost Google nemusí smazat data o uživateli, který požádá o odstranění v rámci „práva na zapomenutí“ všude, kde poskytuje své služby. Rozhodl o tom tento týden Soudní dvůr Evropské unie.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Google a další internetové služby se musely od roku 2014 řídit podle legislativy, která byla označovaná jako „právo na zapomenutí“. Díky němu mohli uživatelé lidé od Googlu požadovat, aby na ně internet „zapomněl“. V praxi to pak většinou vypadlo tak, že nebyly zobrazeny výsledky vyhledávání internetových odkazů, o jejichž odstranění člověk požádal. Lišily se však interpretace, zda se to vztahovalo jen na oblast Evropské unie, nebo i dalších zemí.

Nyní je jasné, že Google nemusí odstraňovat údaje o lidech ze všech mutací svého vyhledávače po celém světě. Soudní dvůr Evropské unie totiž tento týden omezil „práva na zapomenutí“ domény jen na členské státy EU.

„Za současného stavu unijní právo neukládá provozovateli vyhledávače, který vyhoví žádosti subjektu o odstranění odkazů, a případně v návaznosti na vydání příkazu dozorovým úřadem či soudem členského státu, povinnost odstranit odkazy ze všech mutací svého vyhledávače, která by vyplývala z unijního práva. Unijní právo však ukládá provozovateli vyhledávače povinnost odstranit odkazy z mutací svého vyhledávače pro všechny členské státy a přijmout dostatečně účinná opatření k zajištění účinné ochrany základních práv subjektu údajů,“ píše se v rozhodnutí Soudního dvora EU.

Soud tak rozhodl ve sporu Googlu s Francií, která v roce 2016 pokutovala Google za to, že odmítl vymazat citlivé údaje, na něž odkazovaly jeho vyhledávače po celém světě. Soud dále konstatoval, že mnoho států mimo EU právo na odstranění osobních údajů nezná, a proto tam není možné takový postup vymáhat. Lidé se nadále budou moci na Google obracet se žádostmi o odstranění pouze těch údajů, které najdou vyhledávače s unijní doménou. Google k tomu má speciální formulář.

Za posledních pět let dostal Google podle vlastních statistik žádosti o odstranění více než tří milionů odkazů a vyhověl ve 45 procentech.Firma podle soudu může posoudit opodstatněnost žádostí. V případě, že nevyhoví, může se žadatel obrátit na odpovědné dozorčí nebo soudní orgány.

Soud se zastal Španěla před Googlem

Původní rozhodnutí z roku 2014 bylo vydáno na základě žádosti Španěla, který zjistil, že ve výsledcích vyhledávače Google lze pod jeho jménem najít článek ze španělského deníku z roku 1998 o dražbě jeho nemovitostí kvůli dluhům na sociálním zabezpečení. Španěl žádal u odpovědných úřadů své země, aby vydavatel deníku i Google zmínku odstranili, protože dluh už dávno uhradil a informace je tedy irelevantní.

Unijní soud mu dal za pravdu a firma musela záznamy odstranit. Podle tehdejšího verdiktu je provozovatel internetového vyhledávače odpovědný za zpracovávání i těch osobních údajů, které se nacházejí na internetových stránkách zveřejněných třetími osobami.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Na cele s Meresjevem. Konec bloudění italského stíhače českou oblohou

K italskému pilotovi, který v roce 1959 zabloudil na naše území, pustily úřady představitele ambasády až po více než...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Hackeři nabízí přístroje, které ušetří peníze za elektřinu i benzin

Chytré přístroje připojené na internet jsou stále častěji cílem digitálních útočníků. Potvrzuje to aktuální zpráva...

Velký úspěch Slavie. Provoz na českém internetovém uzlu byl rekordní

Největší český internetový uzel, kde se propojují sítě různých poskytovatelů, NIX.CZ, zaznamenal v úterý večer zatím...

Jak zabít otravný zvuk? Chrome konečně nabízí řešení, je ale schované

Snad nic není na webu otravnější, než nevyžádaný zvuk. O to horší, když nevíte, která z otevřených stránek je za...

Redakce Technet.cz odhodila přetvářku. Konečně upřímný pohled do zákulisí

Redakce Technet.cz měla v rámci škemrání o vaši přízeň připravené dlouhé video plné speciálních efektů a deepfake...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz