Zakladatelé Bill Gates a Paul Allen v roce 1981

Zakladatelé Bill Gates a Paul Allen v roce 1981 | foto: Profimedia.cz

Gates: „Hledám práci, dojedu kamkoli!“ A Zuckerberg vymyslel Web

  • 16
Bill Gates s Paulem Allenem se po letech setkali u starých počítačů, aby napodobili třicet let starou fotografii. Zároveň se objevily životopisy obou mladíků, kteří po střední škole sháněli jakoukoli práci. Retro z minulosti nedávné je pak údajná stránka patnáctiletého zakladatele Facebooku.

Toho retra bylo tento týden nějak moc najednou. Napřed internet ožil fotografií zakladatelů Microsoftu: Bill Gates a Paul Allen se setkali v počítačovém muzeu Living Computer Museum v americkém Seattlu. Zdá se, že spor, který mezi sebou měli a který se na veřejnost dostal v Allenově autobiografii, je již zapomenut. "Byla zábava znovu se setkat v s průkopníky v oblasti počítačů. A tady jsem já se svým dávným přítelem Billem Gatesem," tweetnul Allen.

Rekonstrukce snímku: Bill Gates a Paul Allen v roce 2013

Fotografie je povedenou rekonstrukcí fotky Allena a Gatese z roku 1981 a vyšla v Seattle Business Journal 19. října téhož roku. Tehdy šestadvacetiletý Gates a o dva roky starší Allen měli dobrý důvod k úsměvu. Jen několik dní před tím podepsali smlouvu s IBM na dodávku operačního systému pro IBM PC. Microsoft pro tento účel zakoupil 86-DOS a předělal jej na PC-DOS. Právě tento systém stál u zrodu nerozlučného provázání osobních počítačů s operačními systémy Microsoftu, které v podstatě přetrvává dodnes, a vyšvihlo Gatese i Allena mezi padesát nejbohatších lidí světa.

O to zajímavěji dnes působí životopisy obou zakladatelů z ledna roku 1974, které muzeum rovněž vystavuje. Paul Allen i Bill Gates hledají místo analytika nebo programátora (i když Allen pak první možnost zřejmě přeškrtl) a nezáleží jim na lokalitě. Teprve o rok později spolu mladíci založili společnost Micro-Soft.

Bill Gates (18 let) hledá práci

Paul Allen (21let) hledá práci

Web 15letého Marka Zuckerberga

Třetím výletem do historie slavných firem je údajná stránka Marka Zuckerberga, kterou napsal a naprogramoval ve svých patnácti letech, tedy pěl let předtím, než v roce 2004 spustil na Harvardu sociální síť Facebook. Jeho stránka z konce milénia na serveru AngelFire.com sice nevyniká designem, ale naznačuje jeho specifický smysl pro humor i zálibu v programování.

Markova stránka na AngelFire. Nejlépe ji zobrazíte v Internet Exploreru, nebo nějakém historickém prohlížeči.

Webová stránka s Java applety zobrazuje modely jednoduchých molekul ve 3D.

Na stránkách je i sekce "The Web" (tedy web, nebo v tomto případě též pavučina), která graficky zobrazuje Marka a jeho přátele jako uzly rozvětvené sítě. Ukazuje, že Mark Zuckerberg přemýšlel o vazbách mezi přáteli velmi systematicky už na střední: "Tento můj prográmek vyžaduje vaši účast. Jestli v pavučině vidíte někoho, koho znáte, dejte mi vědět a já vás do pavučiny zapojím."

Síť Markových přátel ve zpětném pohledu nemůže nepřipomenout dnešní "Social Graph" Facebooku.

Asi tři desítky lidí v pavučině působí v porovnání s miliardou aktivních uživatelů Facebooku směšně. Asi stejně, jako roční mzda 15 tisíc dolarů, kterou pobírali mladí zakladatelé Microsoftu, v porovnání s jejich jměním.

Allen, Gates a Zuckerberg ostatně patří k miliardářům, kteří na skromné začátky nezapomněli. Všichni tři patří mezi pět nejštědřejších dárců na charitu v roce 2012.