Francie schválila zákon o odpojování pirátů od internetu. Je první na světě

  9:16aktualizováno  19:53
Francie přijala jako první země na světě upravený zákon, který postihne nelegální stahování multimediálních souborů nebo jejich sdílení. Umožní po upozornění odpojit uživatele od internetu. O odpojení rozhodně soud.

Piráti ve Francii možná budou odstřiháváni od internetu | foto: Profimedia.cz

Obě komory francouzského parlamentu, Národní shromáždění a Senát, společně přijaly zákonu, který umožňuje odpojit od internetu i jinak trestat ty uživatele, kteří nelegálně stahují filmy nebo hudbu. Opatření se má týkat také takzvaných inteligentních mobilních telefonů s internetovým připojením.

Původní verze musela být z rozhodnutí ústavní rady přepracována. Zákonodárci proto zařadili do textu ustanovení, že trestat pachatele může jen soud, a ne speciálně k tomu vytvořený úřad.

Dolní komora normu odhlasovala poté, co ji s předstihem oproti původnímu plánu už v pondělí večer schválili senátoři. Pro přijetí tradičně zvedli ruku poslanci vládní pravice a centristé, proti byla levice v čele se socialisty, kteří dali najevo, že i tuto verzi předají ústavní radě k posouzení, zda neporušuje ústavu.

I představitelé Zelených vyjádřili lítost nad kriminalizací stahování z internetu a komunisté zákon označili za "justiční expedici" a ultraliberalismus prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand označil zákon za nezbytný, ale nedostatečný. Předpověděl jeho novelizaci v souladu i s tím, že by se měl změnit způsob nabídky kulturního obsahu na internetu a vymyslet nový prostředek, jak zajistit zisky umělcům. Zároveň odsoudil nerozumnou a přehnanou polemiku kolem normy, u níž vyzdvihl její výchovný účinek.

Odborníci předpokládali, že podle původní verze zákona by se dalo postihnout kolem 365 tisíc pirátských uživatelů internetu ročně. Vzhledem k tomu, že o tom ale budou muset rozhodovat soudy, se předpokládá, že odpojit ročně od sítě bude možné nanejvýš 50 tisíc modemů, jimiž jsou nezákonně stahována data.

Speciální úřad bude sledovat internet

Podle původní verze zákona měl počítačové piráty trestat speciální úřad pro nelegální stahování kulturního obsahu na internetu (Hadopi). Místo toho mu zůstane za úkol nezákonnou činnost monitorovat a dávat podněty k trestnímu stíhání. Hadopi by podle informací ministerstva kultury měl vzniknout v listopadu a zahájit činnost hned počátkem příštího roku.

Opatření proti internetovým pirátům se zároveň zpřísňují. Zatímco se původně počítalo s odpojením od internetu na dva měsíce až rok bez dalších sankcí, nyní mohou postižení dodatečně zaplatit pokutu až 1 500 eur (38 000 korun). Také má zůstat v platnosti trest, že i po odpojení budou muset postižení dál platit poplatky operátorovi za sjednané internetové služby. Opatření se má týkat také takzvaných inteligentních mobilních telefonů s internetovým připojením.

Zákon zůstává kontroverzní v tom, že potrestán má být předplatitel internetové služby, ačkoli za nelegální stahování může být odpovědný někdo jiný. Týká se to rodinného či firemního využívání sítě s více počítači.

Většina zákonodárců se ale domnívá, že uživatel internetu je odpovědný za to, co se na jeho přístroji stahuje.

Odpovědnost za nepovolené používání zákonem chráněných dat mohou mít také poskytovatelé volných internetových služeb, a to zejména přes bezdrátové sítě například v restauracích a jiných veřejných místech.

Opravdový pirát nemusí být chycen

Počítačoví odborníci poukazují na údajnou závažnou slabinu v systému dohledávání pirátů, který se opírá o evidenci identifikačních čísel počítačů, jež se při připojení k internetu objevují. Znalci počítačové techniky totiž znají různé finty, jak tato čísla měnit a případně je ukrást nic netušícímu uživateli, který s nelegální činností nemá nic společného.

Zákon podle některých názorů zároveň povede k rozvoji šifrovacích prostředků, které zajistí dostatečnou anonymitu počítače.

Vyplývá z toho velká obava, že budou pronásledováni amatérští stahovači dat, kteří způsobují jen malou škodu na duševním vlastnictví, protože půjdou snadno vystopovat, zatímco opravdoví piráti pracující pro sebe nebo pro organizovaný zločin zas uniknou. A to obzvlášť když jsou s to se na francouzskou internetovou síť připojit i ze zahraničí, kam platnost normy samozřejmě nesahá.

Část francouzské umělecké obce, která je jinak spíše levicového zaměření, nový zákon vřele vítá. Zároveň ostře kritizuje socialisty, kteří jeho uvedení do praxe kladou stále překážky.

Proti zákonu se při dubnové sondáži agentury Ifop ve Francii vyslovilo 60 procent uživatelů internetu. A 69 procent dotázaných se domnívá, že norma nebude účinná. K častému či občasnému stahování dat se přiznalo 24 procent uživatelů a z nich čtyři pětiny zpochybnily efektivnost zákona. Většina odpůrců je i napříč politickými stranami - například 61 procent stoupenců vládního Sdružení pro lidové hnutí (UMP).

EU podobné nařízení odmítla

V květnu tohoto roku byla kvůli návrhu na odpojování uživatelů od internetu dokonce Evropským parlamentem smetena pod stůl celá reforma telekomunikačních trhů. A to přesto, že vznikla po dohodě a obsahovala řadu kompromisních změn.

Francie však není jediná. Kampaň za odpojování neposlušných uživatelů od internetu spustily mediální domy a autorské organizace ve Velké Británii.

V Kanadě mají dokonce platit ještě přísnější opatření. V případě podezření na nelegální obsah může být MP3 přehrávač, mobil nebo třeba notebook zabaven a posléze zničen. - více čtěte Nový zákon: Zničíme vám iPod, počítač i mobil a zaplatíte pokutu za nelegální obsah

Doposud se na odpojování pirátů od internetu domluvili zástupci mediálních společností jen s několika málo poskytovateli. Patří sem irský Eircom a patrně i americké společnosti AT&T a Comcast. Ty se dohodly, že budou od světové počítačové sítě odpojovat uživatele, kteří si z webu nelegálně stahují hudbu.

Francie se však stala prvním státem na světě, který takové řešení přímo uzákonil. Pokud tedy nebude znovu proti ústavní rada.

Autoři: ,

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Další z rubriky

První obří pokuta dle GDPR: Aerolinky mají zaplatit miliardy za únik dat

British Airways

Britský úřad pro ochranu osobních údajů udělil nejvyšší pokutu ve své historii. Firmě British Airways uložil peněžitý...

Facebook uvede „stabilní“ kryptoměnu. Má silné partnery a globální ambice

Facebook oznámil novou kryptoměnu Libra. Spolupracuje na ní s velkými firmami...

Společnost Facebook představila plány spustit novou kryptoměnu Libra v roce 2020. Je založena na principech uzavřeného...

Šéf Facebooku varuje, že je síť slabá v boji proti ruským dezinformacím

Mark Zuckerberg na konferenci Aspen Ideas Festival

Americká vláda by měla mnohem více tlačit na Rusko, aby přestalo s dezinformačními kampaněmi. Facebook podle jeho...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO SERVISNÍ TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 22 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz