Soud ve Spojených státech nařídil internetové společnosti Google, aby předala údaje o chování uživatelů jejího portálu YouTube mediální společnosti Viacom kvůli pirátským kopiím videoklipů. Mezi ochránci soukromí to vyvolalo vlnu nevole.
Viacom jako vlastník filmových studií Paramount a MTV Networks zažádal o data o uživatelích v rámci svého sporu s YouTube. Po populárním centru výměny domácího i jiného videa Viacom žádá miliardu dolarů za porušování autorských práv. Viacom se soudí nejen s YouTube, ale i s jeho bohatým mateřským podnikem.
Soudce Louis Stanton z okresního soudu v jižním okrese New Yorku v úterý nařídil společnosti Google, aby podklady předala. Jde o databázi s uživatelskými jmény a daty, které video a kdy sledovali, i s adresami jejich počítačů.
Podle aktivistů z nadace Electronic Frontier Foundation ale rozhodnutí ohrožuje práva na soukromí a porušuje federální zákon na ochranu práv ve videu z roku 1988. Představitelé Google a Yahoo oznámili, že hledají cesty, jak se nařízení soudu podřídit tak, aby údaje z videa předali a zároveň neporušili legislativu na ochranu soukromí.
Viacom odpověděl v tiskové zprávě, že data potřebuje, aby mohl ukázat postupy videopirátů ve svém sporu s YouTube. Obavy z porušování soukromí ale odmítl s tím, že nehodlá identifikovat jednotlivé uživatele, napsala agentura Reuters.