Reklamní videoklipy by Facebook mohl začít zobrazovat uživatelům ještě tento rok. Agentuře Bloomberg to prozradily dva zdroje, které si nepřály být jmenovány. Cena za jeden klip by se mohla pohybovat kolem 2,5 milionu dolarů za den (skoro padesát milionů korun).
Na čem Facebook vydělává?Od chvíle, kdy se stal Facebook veřejně obchodovatelnou společností, je z jeho akcí patrný tlak na zvýšení výdělků. Přestože užívání Facebooku je (a zřejmě vždy bude) zcela zdarma, kalifornský firma vydělává:
|
Firma za to inzerentům nabídne 1,15 miliardy aktivních uživatelů, které údajně má po celém světě. Plných 61 % z nich je prý na Facebooku každý den.
"Jen v USA se v době prime time dívá na svůj Facebook 88 až 100 milionů uživatelů," pochlubila se Sheryl Sandberbová, provozní šéfka Facebooku.
Za jakou cenu?
Doposud mohly firmy na Facebook pouze nahrát videoklipy a doufat, že si je jejich fanoušci pustí. Skutečný zásah tak byl pro většinu firem významně nižší než milion diváků. Podle zatím nepotvrzených plánů by ale teď firmy měly dostat nástroj k upoutání publika 15sekundovými videoklipy.
Reklamy bude možné cílit přinejmenším dle věku a pohlaví. Facebook umožňuje v principu i řadu dalších cílení, třeba podle vzdělání, zájmů, rodinného stavu nebo lokality.
Videoreklama by se uživatelům Facebooku mohla zobrazit přímo v jejich "feedu", tedy na stránce, kde sledují, co je nového u přátel. Jednomu uživateli by se neměly zobrazit více než tři reklamy denně.
Reklamní trh zatím ovládají televize a Google
Zatím není jasné, jakým způsobem bude či nebude možné reklamu přeskočit. Například nejúspěšnější videoserver na světě, YouTube, používá koncept TrueView, který umožňuje uživatelům přeskočit reklamy, které se jim nelíbí, a to už po jedné sekundě. Firma pak za zobrazení reklamy neplatí.
Google zatím kraluje digitální reklamě, ze které si v roce 2013 ukrajuje téměř třetinový podíl. Facebook, druhý největší zprostředkovatel reklamy, se zatím na on-line reklamě podílí jen čtyřmi procenty.
Celkově ale v USA televizní reklama stále převažuje. On-line reklamy podle odhadů tvoří 22 procent celkového rozpočtu na reklamy, zatímco televize tvoří plných 38 procent celkového reklamního rozpočtu. Právě to může vysvětlit, proč Facebook opouští "bezpečnou" cestu přesně cílených textových a kontextových reklam a nabízí svým velkým zákazníkům "reklamní nálety" za spíše televizní ceny. Zatím není jasné, jak se budou podobné reklamy zobrazovat na mobilních zařízeních, jejichž podíl na užívání Facebooku vytrvale stoupá.