Facebook školí moderátory, jak chránit uživatele před nevhodným obsahem....

Facebook školí moderátory, jak chránit uživatele před nevhodným obsahem. (ilustrační snímek) | foto: montáž Technet.cz, Profimedia.cz

Sex vadí, ale uříznutá hlava ne. Facebook povolil krvavá videa

  • 43
Za odhalenou bradavku vám Facebook možná zruší účet, ale pokud na svůj profil nahrajete video, kde muž své nevěrné ženě řeže zaživa hlavu, nikdo vás trestat nebude.

Provozovatel sociální sítě Facebook povolil uživatelům nahrávat drastická videa, kde lze vidět například usekávání hlav či krvavé teroristické útoky. Facebook to zdůvodňuje tím, že web je místem, kde se lidé mohou "dělit o své zkušenosti", tedy i o ty drastické.

Facebook má 1,15 miliardy uživatelů a je formálně přístupný lidem od 13 let věku. Nejznámější společenská síť tak v tichosti zrušila zákaz zobrazování násilných scén, který byl letos zaveden. Zákaz vznikl podle britského listu The Independent kvůli všeobecným obavám z psychických následků, které by pro velmi mladé lidi mohlo mít sledování extrémního násilí.

Zrušení zákazu už vyvolalo velmi ostré reakce na další síti Twitter, což přimělo Facebook, aby vydal oficiální prohlášení. "Facebook je již dlouho místem, kam lidé přicházejí, aby se podělili o své zkušenosti, zejména pokud jsou spojeni s kontroverzními událostmi v oblastech, jako je porušování lidských práv, teroristické a jiné násilné činy," uvedla firma.

"Lidé sdílejí videa z těchto událostí na Facebooku, aby je odsoudili. Pokud by je oslavovali nebo tyto činy podporovali, byl by náš přístup jiný," dodala společnost. Rovněž sdělila, že pracuje na zavedení výstražných bannerů a kontroly přístupu, které by pomohly chránit uživatele před tím, aby viděli věci, které nechtějí, včetně již zmíněných záznamů s usekáváním hlav.

Prsa ne, střílení ano

Jedna věc je prohlášení a oficiální pravidla firmy, jiná pak bývá skutečnost. Loni unikla na web interní pravidla Facebooku pro cenzuru obsahu. Z nich například vyplývá, že je zakázáno zobrazovat lidi zcela opilé, spící, po kterých někdo maluje fixou, srovnávací fotografie lidí a zvířat atd. Když se přitom na Facebook kouknete, nedá vám moc práce takové snímky najít.

S nahotou je to trošku jinak. Odhalená ženská bradavka většinou s výstrahou pro uživatele zmizí z profilu velmi rychle. Facebook šel dokonce tak daleko, že mazal snímky kojících maminek kde bylo možné zahlédnout ňadro. Odůvodnění je z pohledu nově povolených krvavých videí zajímavé: "Takové snímky na web nepatří."

Vzhledem k miliardám fotek, statusů a komentářů samozřejmě není ani v silách bohaté technologické firmy projít jednotlivě veškerý obsah. Moderování je proto na Facebooku řešeno kombinací spamových filtrů a posuzování nahlášeného vadného obsahu. Závadný obsah může nahlásit kdokoli z uživatelů Facebooku (obvykle kliknutím na tlačítko přímo u příspěvku).

Posuzování nahlášených mají na starosti outsourcovaní moderátoři, najatí firmou oDesk. Podle neustále se vyvíjejících a zpřesňujících se instrukcí určují, které stížnosti budou ignorovat, kterým vyhoví (a příspěvek smažou) a které kromě smazání ještě navíc nahlásí k podrobnému šetření.

Ve vážných případech je závadný obsah nejen smazán, ale také nahlášen příslušným úřadům. Jde především o dětskou pornografii, výhrůžky hlavě státu nebo veřejným činitelům, teroristickou činnost, nekrofilii, sebevraždy nebo vážné psychologické problémy.

, ,