Šéf Facebooku varuje, že je síť slabá v boji proti ruským dezinformacím

  17:01aktualizováno  17:01
Americká vláda by měla mnohem více tlačit na Rusko, aby přestalo s dezinformačními kampaněmi. Facebook podle jeho zakladatele nemá takové nástroje, aby jim mohl kompletně zabránit. Zároveň přemýšlí, co s nárůstem podvodných videí, která téměř dokonale falšují realitu.

Mark Zuckerberg na konferenci Aspen Ideas Festival | foto: aspenideas.org/

Možnosti Facebooku v boji se státními dezinformačními operacemi jsou omezené, neboť nemůže na rozdíl od amerických úřadů tlačit na zahraniční vlády. Při vystoupení na konferenci Aspen Ideas Festival to ve středu uvedl šéf kalifornské společnosti Mark Zuckerberg. Znepokojuje jej, že Spojené státy nepřijaly „žádná opatření“ v reakci na ruské snahy ovlivnit poslední prezidentské volby.

26.června 2019 v 23:31, příspěvek archivován: 27.června 2019 v 16:24

“As a private company, we don’t have the tools to make the Russian government stop…we can defend as best as we can, but our government is the one that has the tools to apply pressure to Russia, not us.” —Mark Zuckerberg, @Facebook CEO https://t.co/zZx4M5Nr3t #AspenIdeas https://t.co/Z0ZYVFwyZK

„Jakožto soukromá společnost nemáme prostředky na to, abychom donutili ruskou vládu přestat,“ řekl zakladatel Facebooku. „Můžeme se bránit, jak jen to jde, ale nástroje na vytváření tlaku na Rusko má naše vláda, ne my,“ dodal.

Americký politický systém se podle zprávy zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera stal před prezidentskými volbami roku 2016 terčem koordinovaného útoku podporovaného ruskými tajnými službami.

Facebook už dříve popsal, že ruští aktéři se na jeho platformě vydávali za americké aktivisty a cílili zde na Američany politická sdělení. Technologické společnosti od té doby čelí kritice, že problém hrubě podcenily a ani dnes dostatečně nepracují na prevenci podobných scénářů. Podle Zuckerberga však musí jednat i politici.

Nová analýza: Ruská dezinformační kampaň v USA byla plná překvapení

„Jedním z pochybení, která mě znepokojují, je to, že po roce 2016 vláda nijak nereagovala. Vyslali jsme světu signál: ‚Ok, cesta je volná, státy mohou zkoušet štěstí a naše firmy se budou snažit co nejvíce tyto věci omezit, ale americká vláda v zásadě na pomoc nepřijde‘,“ citovala zakladatele Facebooku agentura AFP.

„Od té doby vidíme nárůst (podobných) aktivit ze strany Íránu nebo dalších zemí,“ pokračoval Zuckerberg. Ochrana sociální sítě před těmito snahami podle něj stojí jeho firmu miliardy dolarů ročně. „Sami však nemůžeme moc udělat, abychom státy odradili,“ řekl.

Už na konci března zveřejnila světová média dopis Zuckerberga, v němž přiznává, že pro firmu samotnou je odpovědnost za kontrolu škodlivého obsahu příliš velkým soustem. Podle něj by v této otázce měla vzniknout společná mezinárodní pravidla, na jejichž dodržování by dohlížely nezávislé orgány.

Falešná videa

Šéf Facebooku také na konferenci popsal dilema, jaké má firma při boji proti sofistikovaným falešným videím. Tedy i takovým, které pomocí umělé inteligence dokážou například vytvořit obraz člověka, který říká věty, které mu podvrrhující vložil do počítačem vymodelovaných úst.

Mark Zuckerberg řekl, že společnost vyhodnocuje, jak by měla zpracovávat videa vytvořená umělou inteligencí a vyspělými nástroji. Podle něj by mohlo mít smysl zacházet s takovými materiály odlišně od jiných dezinformací, jako jsou falešné zprávy. Facebook se domnívá, že by neměl rozhodovat o tom, co je a není pravdivé a místo toho nechává toto hodnocení na spolupracujících partnerech.

Podle Zuckerberga zatím Facebook nemá jasno, zda jsou takové podvrhy zcela jinou kategorií než běžné nepravdivé výroky. Správné rozhodnutí je opravdu důležité. Pokud se totiž taková videa podvrhující realitu pokusí Facebook zakazovat, mohlo by to omezit například satiru či umění.

Autoři: ,

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

Facebook a spol. postihl velký výpadek. Problémy měli lidé v Evropě a USA

Logo Facebooku

Sociální síť Facebook postihl výpadek. Problémy měly tisíce uživatelů po celém světě. Nejvíce potíží hlásili uživatelé...

Webové stránky prodejce CZC.cz šířily vir. Mohl za to reklamní systém

Ransomware je velmi nepříjemným druhem virů.

Návštěvníci webových stránek prodejce elektroniky CZC.cz mohli za určitých okolností čelit útoku vyděračského viru....

Twitter a Facebook blokují čínské účty o protestech v Hongkongu

V Hongkongu protestují statisíce lidí proti vládě. (21. července 2019)

Sociální sítě Facebook a Twitter zablokovaly stovky účtů. Chtějí tak zabránit šíření propagandy o protestech v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz