Expert dostal od NSA prestižní cenu, na oplátku agenturu drsně zkritizoval

  11:59aktualizováno  11:59
Americká národní bezpečnostní služba NSA udělila kryptografovi Josephu Bonneauvi vědecké ocenění za jeho odbornou práci o šifrování a odhadování. Bonneau cenu přijal, ale zdůraznil, že tím neschvaluje kontroverzní praktiky NSA. "Nemyslím si, že by taková organizace byla kompatibilní se svobodnou společností," uvedl.

Národní bezpečnostní agentura je americká tajná služba, která čelí obvinění z nepřiměřeného sledování nejen internetové komunikace. | foto: Profimedia.cz

Dvojaký přístup má své opodstatnění. Joseph Bonneau z britské Univerzity v Cambridge ve svém prohlášení jasně odděluje nepochybnou odbornost panelu, který cenu udělil, od praktik NSA, které naopak jednoznačně odsoudil.

NSA a Snowden

První únik svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden, který vzápětí i odhalil svou identitu. Zatímco americká vláda usiluje o vydání Snowdena ukrývajícího se na moskevském letišti, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod zámikou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se i další whistlebloweři.

"Je mi ctí, že jsem byl oceněn takovými odborníky," zdůrazňuje nejprve Bonneau, bezpečností expert, který v současné době pracuje pro společnost Google. Jedním dechem ale dodává: "Za sebe osobně ovšem musím říci, že nelze nezmínit mé smíšené pocity." Cenu totiž přebírá od organizace, která je v posledních dvou měsících spojená se skandály týkajícími se šmírování obyvatelstva, chybějící nezávislé kontroly a nedostatečné ochrany soukromí.

"Stejně jako řada dalších bezpečnostních expertů (...), i já jsem znepokojen rozsáhlým šmírováním obyvatelstva a nedostatečným dohledem nad organizací NSA," uvedl Bonneau ve svém prohlášení, které získalo v médiích nemalou pozornost. Mimo jiné i proto, že jde o první takovou cenu, kterou NSA udělilo; dalším důvodem je pak celkem nekompromisní tón Bonneauova prohlášení.

Organizace NSA nejde dohromady se svobodnou společností

"Mrzí mě, že veřejnost nebyla lépe informována o činnosti NSA," píše Bonneau. "Tím, že přijímám cenu NSA, rozhodně neschvaluji rozsáhlé šmírování."

"Jednoduše řečeno, nevěřím, že svobodná společnost je kompatibilní s organizací NSA v její současné podobě," pokračuje Bonneau. Později pak v interview pro magazín Animal svůj názor specifikoval ještě ostřeji: "Raději bych, aby byla NSA úplně zrušena, než aby dále pokračovala v současné podobě. A je otázka, zda lze NSA zrekonstruovat, proměnit ji do něčeho smysluplnějšího."

"Strávil jsem den v NSA, jsou tam působiví lidé, kteří mají zájem o soukromí i dodržování pravidel. Problém je ve Washingtonu," napsal po návštěvě NSA bezpečnostní odborník Joseph Bonneau.

"Rozhodně nehájím NSA," reagoval pak Bonneau v diskuzi. "Chci, aby byla zrušena."

Bonneau svými prohlášeními rozvířil i diskuzi na Twitteru; některým odborníkům vadilo, že se Bonneau nepatřičně zastává lidí z NSA, když tvrdí, že "hlavní problém je ve Washingtonu", tedy ve vládě USA. Bonneau také zřídil diskuzní vlákno na Redditu, kde odpovídal na dotazy čtenářů a těšil se z nové popularity, kterou si svými výroky i unikátní pozicí získal.

Jak uhádnout cizí heslo

Kdo nominoval jeho odborný článek do soutěže, to Bonneau prý vůbec netuší. Jeho poslední publikovaný článek, který cenu NSA získal, vznikl ve spolupráci s firmou Yahoo. Bonneau vzal anonymizovaná data o heslech asi 70 milionů uživatelů služeb Yahoo a zjišťoval, jak se liší jejich prolomitelnost na základě různých vnějších údajů: pohlaví uživatele, počtu změn hesla, zvoleného jazyka apod.

Jak stoupala schopnost prolomit heslo (historické srovnání různých metod)

Jak stoupala schopnost prolomit heslo (historické srovnání různých metod)

Jak se liší možnost

Jak se liší možnost "odhadnutí" hesla podle různých atributů daného uživatele: pohlaví, věk, jazyk, stáří účtu nebo omezení minimální délky hesla.

Jeho závěry ukazují, že většina uživatelů si volí velmi slabé, snadno prolomitelné heslo. Nepomáhají podle něj ani nařízené minimální délky hesla či jiná doporučení, která by uživatele vedla k větší náhodnosti. "Každá studovaná skupina uživatelů měla velmi podobně snadno uhádnutelná a prolomitelná hesla," konstatuje Bonneau.

Bonneau přesto doufá, že cena od NSA pomůže. Nikoli jemu, ale NSA samotné. "Musíme se nadále soustředit na to, abychom zvítězili ve veřejné debatě o šmírování a zavedli účinné mechanismy na ochranu soukromí," uzavírá Bonneau. "Myslím, že snaha o lepší spolupráci NSA s akademickou sférou je malý krok, ale krok správným směrem."

Autor:
 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Facebook po patnácti letech změnil logo. Totéž v bleděmodrém a kulaté

Vlevo vidíte dosavadní ikonu Facebooku, vpravo ikonu novou.

Na vývojářské konferenci F8 oznámil Mark Zuckerberg první výraznou změnu loga sociální sítě Facebook. Po patnácti...

Tipy weby: objevte síť pražských parků a hřišť či závadné výrobky

Ilustrační foto - příroda

V české metropoli je několik stovek dětských hřišť a parků. Kde se nacházejí a co mohou nabídnout ukazuje web...

Tipy na weby: odhalte svůj rodokmen a zjistěte, kde máte nejvíc jmenovců

Ilustrační foto - lidé

Nejčastějším českým příjmením jsou Novákovi. Na webu KdeJsme.cz také zjistíte, jaké pořadí patří vašemu příjmení a kde...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz