Velikonoční vajíčka od programátorů: Microsoft už nechce lidi děsit

aktualizováno  8:25
Skrytá hra, interní vtípky, nečekaná překvapení i cesta do Mordoru. Vývojáři si zpestřují práci ukrýváním vtipných drobností do aplikací i stránek. K "nejvýkonnějším" patří Google. Převzal štafetu od Microsoftu, který od roku 2002 s vtípky přestal. Přinejmenším tedy oficiálně.

Velikonoční vajíčka představují pro programátory i uživatele vtipné odreagování. | foto: Profimedia.cz

Práce programátora je často vyčerpávající, zvlášť když je potřeba dotáhnout software tak, aby jej uživatel mohl používat bez tlustého návodu. Je potřeba systematického zkoušení, ladění a uživatelských testů. Ale i programátoři mají smysl pro humor a do svých výtvorů rádi zařadí něco, co tam nepatří. Pobaví však každého, kdo na schovaný poklad, nazývaný anglicky "easter egg" (tedy velikonoční vajíčko) při používání narazí.

Někdy jde opravdu jen o práci jednoho programátora. Jindy jde o způsob, kterým se vývojářský tým (nebo celá firma) prezentuje: "Máme smysl pro humor, sledujeme, co zajímá naše uživatele." Po webu kolují odkazy na tisíce nalezených velikonočních vajíček. Ve spolupráci s našimi fanoušky na Facebooku jsme vybrali pár nejzajímavějších. Rádi doplníme další vtipné odkazy z diskuze.

První programátorské legrácky

Za první programátorské vajíčko ukryté v softwaru se někdy považuje překvapení v operačním systému TOPS-10 pro mainframe počítače z roku 1967. Na příkaz k vytvoření souboru love (make love) se příkazový řádek dotázal: make love, not war? (Tedy: Milujte se, neválčete?) Teprve po chvíli poslechl příkaz a soubor vytvořil.

Galerie vtípků

Někdy programátor jen chtěl podepsat svůj program. Tak tomu bylo u hry Adventure, kterou v roce 1979 distribuovala firma Atari, aniž by jméno programátora někde uváděla. A "bezejmenný" programátor tedy skryl svůj podpis ("Created by Warren Robinett") do tajné místnosti. "Dostávali jsme platy, ale neměli jsme žádný podíl na zisku. Tohle byl můj podpis, jako se malíř podepíše pod svůj obraz. Ale musel jsem to utajit." Zaměstnavatel by prý takovou legrácku okamžitě zatrhl.

Dnes patří utajené legrácky k běžné součásti počítačových her, ať už jde o tajné místnosti, cheaty (podváděcí kódy), zkratky, nečekané odpovědi nebo skryté zprávy. Ale u programů, které jsou určené i pro masové nebo firemní použití, je to trochu složitější.

Microsoft si hraje

Přestože dnes má Microsoft pověst spíše korporátní nadnárodní firmy, je to sotva deset let od doby, kdy se jeho programy jen hemžily drobnými vtípky. Jelikož aplikace z redmondské dílny měly (a mají) ohromný podíl na trhu operačních systémů i aplikací, lze tyto legrácky Microsoftu považovat za nejvýznamnější a nejznámější programátorské vtípky 90. let.

Operační systém Windows ukrýval různé odkazy na programátorského maskota: plyšového medvídka (Windows 3.1) a 16bitového a 32bitového zajíčka (Windows 95). Různé verze Windows nebo Internet Exploreru pak nabízely netradiční způsoby, jak prezentovat tým programátorů, který se na nich podílel.

3D simulátor v kancelářském balíku Office 97

3D simulátor v kancelářském balíku Office 97

Maskot Windows 3.1 - medvídek

Maskot Windows 3.1 - medvídek

Další vtípky byly skryty v kancelářském balíku Microsoft Office:

V roce 2002 Microsoft svým zaměstnancům oficiálně zakázal vkládat do programů další skryté vtípky. Důvodů byla podle Larryho Ostermana z Microsoftu celá řada. Nejdůležitější je riziko, že podobné vtípky mohou ohrozit bezpečnost softwaru, často totiž jde o výjimku ze standardního chování. Může to ztížit vzájemnou kontrolu kódu, kdy na projektu pracují desítky lidí a ne všichni vědí, k čemu tyto "zbytečné řádky kódu" slouží.

Ještě důležitější však mohlo být, jak podobné legrácky vnímá odborná veřejnost. "Tímhle se zabývají programátoři Microsoftu, místo aby řešili bezpečnostní záplaty?" ptá se kritický sloupek. "Programátoři, kteří mají evidentně hodiny času na vývoj hloupostí, by měli uveřejňovat zcela bezchybné programy," stěžuje si jiný. I na základě těchto stížností Microsoft rozhodl, že podobné vtípky jsou neprofesionální a nedůvěryhodné. Zásady "Trustworthy Computing" (důvěryhodné IT) tedy skryté vtípky v podstatě zapovídají.

Bill Gates zatčen v roce 1977

Bill Gates zatčen v roce 1977

Microsoft Outlook 2010

Microsoft Outlook 2010

Montáž - Bill Gates a jeho silueta v Microsoft Outlook 2010

Silueta mladého Billa

Ale není všem dnům konec. Fotka Billa Gatese, zatčeného v roce 1977 za rychlou jízdu, se dostala do siluety anonymního avatara v Outlooku 2010. Takže vtípky pokračují, jen už ne s jasnou oficiální podporou společnosti.

Google jí vtipnou kaší po hrncích

Zato společnost Google si na vtípky opravdu potrpí. Stránky, které je počítají, obsahují stovky položek. Na tuto "vtipnou notu" mimochodem málem doplatila služba Gmail. Byla uvedena 1. dubna a všichni novináři automaticky předpokládali, že 1GB schránka spadá do aprílové říše.

Nahnuté vyhledávání (askew)

Nahnuté vyhledávání (askew)

Vtípky od Googlu lze rozdělit na apríly, doodles (malovaná, často interaktivní) a easter eggs (drobné skryté vtípky). Nám jde hlavně o třetí kategorii. V té je Google velmi aktivní. Pro začátek si zkuste do anglické verze vyhledávače Google napsat tyto dotazy:

 • askew (našikmo)
 • do a barrel roll (udělej kotoul) (opraveno, pozn. aut.)
 • zerg rush (narážka na počítačovou hru)
 • let it snow (nechť sněží) (oprava, již nefunkční, tak aspoň video, pozn. a.)
 • anagram
 • recursion (rekurze)
 • the answer to the ultimate question of life, the universe, and everything (narážka na Stopařova průvodce galaxií)

Další řádka Google vtípků se vztahuje k populárním mapám Google. Naší oblíbenou hláškou se stalo varování vystřižené z Pána prstenů, ale podobných maličkostí je v mapách celá řada.

"One does not simply walk into Mordor" - pokud hledáte trasu z Kraje do Mordoru pěšky, poradí vám Google slovy Boromira.

Maličkostí je plný také YouTube. Asi nejznámější je hra had (Snake), která ukrátí dlouhé čekání, než se načte video. Legendou se stalo tlačítko "přečíst komentář před odesláním", inspirované komiksem xkcd. Na YouTube také zkuste vyhledat "do the harlem shake" a uvidíte, že se do uhozeného tance zapojí nejen logo.

Mezi nejstarší easter egg patří stránka se srdíčkem. Za nejpropracovanější vtip lze považovat skrytý letecký simulátor v programu Google Earth.

Nejnovějším velikonočním vajíčkem, které jsme našli, je upozornění na

Nejnovějším velikonočním vajíčkem, které jsme našli, je upozornění na "lepšý kontrolu pravopysu" (anglicky: bettar spell chek") v prohlížeči Google Chrome

Další zajímavá "velikonoční vajíčka"

Kde najít další?

Dále uvádíme povedené skryté vtípky bez ladu a skladu, rádi doplníme i vaše postřehy z diskuze.

 • IMDb u filmu This Is Spinal Tap změnil hodnocení na 8 bodů z 11, ačkoli obvyklé maximum je deset. Naráží tak na hlášku z filmu "up to 11!".
 • Facebook si můžete přepnout do jazyka pirátská angličtina nebo do "angličtina vzhůru nohama"
 • Mnoho stránek a aplikací nějakým způsobem využívá legendární Konami Code, funguje třeba na komiksu SMBC.
 • Zdrojový kód komiksu The Oatmeal odhalí vtipnou ASCI kresbičku, pohled do konzole na Soundcloud.com vyzve zvědavce, aby se ve firmě přihlásil o místo.
 • Stránka napodobující výsledky vyhledávání Google varuje, že po vás jde Chuck Norris (ale s Googlem nemá nic společného).
 • Mapy.cz - napište "iddqd" nebo "idkfa" (kódy z legendární hry Doom) a šipkami řídíte letadélko. Seznam.cz - hledejte "ohňostroj" a klikejte na stránce.
 • V programu Skype se píšící ikonka při chatování změní na malou kočičku, pokud držíte dlouho jednu klávesu a píšete nesmysly. Program zkrátka usoudil, že se vám na klávesnici uvelebila kočka.

V době Twitteru a dalších sociálních sítí už málokdo na schované velikonoční vajíčko narazí sám - většinou se takový objev šíří jako lavina. O to cennější jsou takové vtípky, které člověka dokáží nečekaně překvapit a potěšit.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10 2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Počet lajků schováme, budete pak víc sdílet. Instagram bude privátnější

Šéf Instagramu, Adam Mosseri, ukazuje experiment se skrytým počtem lajků u...

Sociální síť Instagram hledá způsoby, jak povzbudit uživatele ke sdílení. Šéf Instagramu ukázal změny, které mají...

Facebook mění sankce. Za porušení pravidel na měsíc zakáže přenosy

Ilustrační snímek

Facebook spustil nová pravidla, která mimo jiné reagují na dva měsíce starý útok na mešity na Novém Zélandu. Nově bude...

Google připravuje funkci automatického mazání záznamů o poloze a webech

(Ilustrační snímek)

Společnost Google se rozhodla vyslyšet stížnosti řady uživatelů a připravuje funkci, která umožní automaticky po určité...

Najdete na iDNES.cz